Дали сте среќни?

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Да бидеш срекен не исто што да бидеш задоволен...
_________________________
така да..задоволен сум :)
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Во моментов не чувствувам среќа,ни задоволство ни како сакате наречете го чувството,не го чувствувам ни малку.Не се чувствувам возбудено,еуфорично,како мало дете кога му ја купуваат долго посакуваната играчка,не се чувствувам како срцето да ќе ми изрипа од градите.Зошто не се чувствувам така?Зошто немам повод.Ми фали една работа која сметам дека ќе ме направи “среќна“ на тој начин.
А што е уствари среќа?
Ете,за некого е тоа чувството,ама па за некое гладно детенце од Етиопија е може токму ова сега јас што чувствувам у моментов,безгрижност,најаденост,седам на компјутер и пишувам и .!. не ми чуе дали ќе преживеам во следниот пола саат зошто знам дека ќе сум жива,нема да умрам од глад.Имам семејство,покрив на глава,другари,пријатели,материјална исполнетост,здрава сум,цела сум,и иако го немам тоа еуфорично чувство во моментов,среќна сум.Всушност,уште подобро што го немам,зошто ако ме следеше секојдневно немаше да биде посебно,немаше да ме асоцира на “среќа“,ќе беше само обично секојдневно чувство.

Сите ние сме среќни,само секој на различен начин во различен момент.Среќна/задоволна сум сега што имам не добри,прекрасни услови за живот,ама па и посреќно ќе се чувствувам кој ќе отиднам на концерт и кој ќе ја слушнам омилената песна,среќна ќе бидам и кој ќе ми го купи мајка ми блузичето што го меркам одамна.
Да,секогаш ќе има нешто што ќе ме направи уште посреќна,ама тоа не значи дека ако го добијам тоа ќе бидам најсреќна,зошто врвот не постои.
 
Член од
19 ноември 2008
Мислења
110
Поени од реакции
32
како да бидам задоволен коа државава ни оди надоле, може у моментов нагоре али пак не е тоа тоа , пари се нема , нашколо се ми е бандери и како да бидам задоволен нема нишо интересно у државава. али пак се бутка некако. во глобала кој како си ја наредил
 
Б

Бат Елохим

Гостин
jas sum generalno srekna. Site imame problemi.. ama dodeka se reslivi, dobro e. Cim stanuvam nautro, mozam da mrdam, gledam slusam, i sonce me gree srekna sum... :je: .zamislete moze i da ne ne ogree....:pop: :)
 

Valerija

I'm like an Angel
Член од
23 октомври 2008
Мислења
211
Поени од реакции
5
на моменти сум среќна а на моменти тажна, го менвам чувството 10 дневно. Моментално не сум баш среќна но чувствувам некое притаено задоволство.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Вака ми е топ.. Среќна сум. Ама ќе сфатам еден ден колку уствари везе си нема. Неам вистинска, стабилна среќа. Се е за моментот.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Пред некоја ден бев многу долу,потоа донесов одлука и ја спроведов таа одлука.Па го гледав Zeitgeist и ми станаа појасни некои работи во врска со парите.И денеска сум стварно ок.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Несреќни ме правите вие луѓе, кои сакате да ја извадите белата боја од сивата позадина која ја створивте. Сите вие- маски зад кои стојат лицемери... Животни со големи орловски канџи во форма на раце, мало зрнце грашок, во форма на мозок. Ми роните големо парче стиропор, а јас ви барам снег. Ми давате низа избелени заби со колгејт тотал, а јас ви барам топла насмевка... Сакам да бидете самосвесни и разумни, совесни и одговорни пред себеси, а потоа пред другите... Затоа што од сопствената совест, не можете да избегате... Ако мислите дека можете, тогаш не сте и пришле на совеста со должната сериозност, а тоа ве прави уште помали луѓе.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Затоа што некои на темава почнаа со проценти да ја искажуваат својата среќа, а знаеме дека среќо-метар не е измислен, постовите им беа избришани.
Исто како и на оние зборливите, кои одговараа дуриии со да или не.

Ќе повторам, кога пишувате на темава, пишувајте барем малку поопширно, односно дадете некое образложение зошто сметате дека сте среќни/полу среќни/несреќни или што и да е.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Среќата не ја поврзувам со добивка на лоз .Среќна сум кога сум радосна ,кога ми се случуваат убави нешта во семејството, можам да бидам среќна и без некоја посебна причина тоа е внатре во мене во мојата внатрешна хармонија тогаш сум навистина среќна . Ако нешто ми ја наруши таа хармонија станувам тажна и не се чувствувам убаво .Затоа се трудам што побргу да ја воспоставам хармонијата со себе , со околината и тогаш пак ми се враќа радоста и се чувствувам среќно .Инаку сега во моментот сум тажна ама се надевам за кратко.
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
Среќна сум кога сите што ми значат се здрави и живи , така да во моментов и не сум баш најсреќна, ама постојано се молам во себе за здравјето на еден човек
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
45
Поени од реакции
1
da srekna sum,sdrava sum prava,normalna,imam decko koj me poddrzuva vo se,ljubov od najbliskite drugarki koi me sakaat najmnogu i drugari....i posle kako DA NE BIDAM SREKNA???:vozbud:
 
С

Сатори

Гостин
Среќна, да, среќна сум.
Среќна што имам каде да живеам и добро да живеам.
Среќна што сум заљубена.
Среќна што моите родители и пријатели не се откажале од мене додека сум им забодувала ножеви во грб.
Среќна што имам на кој да му се јавам кога ми е тешко.
Среќна што се обидувам да создавам.
Среќна што се борам до последниот здив.
Среќна што конечно знам што сакам.
Среќна бре!

 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Среќна сум поради се она што го имам, пред се здравјето и семејство. Малиот кој кога го видам се топам целата, без разлика што и да ми е лошо во тој момент се заборавам. Потоа тука се пријателите кои знаат да ме насмеат уште во 8 час сабајле, како и да ме остават ненаспиена по цели ноќи, среќна сум со нив и се радувам за нив. Среќна сум.. се додека самата не си искомплицирам и направам непромислени глупости. Нема друг што може да ме направи несреќна, освен самата себеси. Но што би рекол Владо.. што и да е, ќе помине.. се надевам дека ја научив лекцијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom