Дали се уште постои квалитет?

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Со глобализацијата, брендовите кои важеа како синоним за квалитет отворија погони во земјите кои што се во развој, нормално за да ги намалат цените на чинење на финалниот производ. Како јас есапам, ова страшно се одрази на квалитетот на нивните производи, иако наводно според производните спецификации квалитетот е контролиран.

Мижи асан да ти бае работава. Купуваш маичка од 2000 ден, по првото перење ти се ѕ'рцнува на работ под мишка или целата се прави со "цуфки". Купуваш патики, се одлепуваат по 1-2 месеци. Купуваш техничка роба, приказната е иста.

На што се должи ова? Каде отиде квалитетот? Или пак е намерно смислена стратегија за да има поголема потрошувачка. Доколку е квалитетно ќе те тера со години, доколку отиде у неповрат ќе мора да купиш пак и да им дадеш паричка повторно за неколку месеци.
Која е "цаката"? Има ли сеуште квалитет?
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
Ako ti e za maici ili kvalitetna garderoba a plus eftina, USA mu e majkata. Zaebi Evropa.
A sto se odnesuva do globalizacijata, so nea ili od nea karuvaat samo menadzerite. Cenata na finalniot proizvod ne paga. Barem kako sto gledam ovde vo Germanija. Primer Opel.
A toa gore prasaj go Vegas ili nekoj drug sto e vo USA, a ako mozat uste da ti pratat nesto epten ke te napravat zadovolen.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.735
Поени од реакции
9.100
123 напиша:
Ako ti e za maici ili kvalitetna garderoba a plus eftina, USA mu e majkata. Zaebi Evropa.
Донекаде точно.
Cenata na finalniot proizvod ne paga. Barem kako sto gledam ovde vo Germanija. Primer Opel.
Како мислиш не паѓа? Па опелите на старо (после неколку месеци/години) најмногу им паѓа цената низ цела Европа!
A toa gore prasaj go Vegas ili nekoj drug sto e vo USA, a ako mozat uste da ti pratat nesto epten ke te napravat zadovolen.
За некои работи Америка е поефтина и поквалитетна. Кај техниката поготово.
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
A koj proizveduva na staro?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Не сакам од старт да се развие дискусијава во погрешна насока. Не ми е мене дојдено до ефтини маици. Прашањето е дали она кое ќе го платиме бидејќи го носи брендот кој порано важел за синоним на квалитет, ќе ни донесе навистина задоволство или нервоза? Примерот со квалитет важи буквално за сите типови на производи па дури и за автомобилите!

Еве ви пример:
Купуваш нов Renault Megane, го возиш првата недела задоволно, тргнуваш на отворен пат за Солун и откриваш дека "влече" на лево при брзина поголема од 100 км/ч!
Стигнуваш до Солун, раката набилдана од тепање со воланот. Одвај чекаш да се вратиш во Скопје и да им ја расплачеш мамата на увозниците, кои ти викаат дека е најверојатно фабричка грешка која неможе да се поправи и те ставаат на стенд бај 2 год. демек ке ти ја заменат колата.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Па и не ми е битен толку квалитетот, во Македонија битна е цената.

Подобро да носам кул (копија, подобра од оригиналот) маичка од 300 денари, таа да ми се искине за 1 месец и да си купам нова, отколку да платам 2.000 денари за некоја што ќе ми трае 1-2 години.

Со ефтините маички секогаш си во мода, секој месец имаш нова тренди маичка. Истите пари ќе ги дадеш да менуваш (чкарт) маички цела година, како кога би купил оригинал кој ќе ти трае цела година.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
А да купуваш автомобил и апарати за домаќинство на секои неколку месеци?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.735
Поени од реакции
9.100
Мистичен напиша:
А да купуваш автомобил и апарати за домаќинство на секои неколку месеци?
Тоа е филозофијата на Мајкрософт, Били еднаш рече доколку МС произведуваше коли, токму така ќе беше денес во тој свет. :)

Инаку за 123, квалитетот треба да држи цена, а не после неколку месеци да паѓа ценета за 20-30 проценти. Само од фабрика да ја извадиш колата цената и паднала за 10 проценти.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Добро, но мислам дека падот на цената со примерот за автомобилите не е баш соодветен, тоа не се должи на квалитетот, туку на други правила од економијата, нели?
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
123 напиша:
Ako ti e za maici ili kvalitetna garderoba a plus eftina, USA mu e majkata. Zaebi Evropa.
A sto se odnesuva do globalizacijata, so nea ili od nea karuvaat samo menadzerite. Cenata na finalniot proizvod ne paga. Barem kako sto gledam ovde vo Germanija. Primer Opel.
A toa gore prasaj go Vegas ili nekoj drug sto e vo USA, a ako mozat uste da ti pratat nesto epten ke te napravat zadovolen.
Би те замолил да се позаинтересираш каде се прозведуваат повеќето од американските производи. Прочитај ја No Logo книгата, па ќе ти станат работите многу појасни. Да видиш каква ли стратегија имаат NIke, Walmart, Starbucks, Pepsi, Coca Cola, Tommy Hilfiger...
Да не ги споменувам типот на фабриките кои ги имаат во Индонезија, Виетнам, Јужна Африка...

Квалитетот е паднат многу на глобално ниво, квалитетот е доведен во прашање, се оди само на масовно производство и освојување на пазари на било кој начин.
Тоа е поради лошите услови и застарената технологија во местото кај што се произведуваат.Ова е со цел работникот да биде платен што помалку, а финалниот производ да достигне висока цена.
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Jas do sega vo USA nishto ne sum videla da e proizvedeno tamu. Najmnogu raboti se proizvedeni vo KIna, potoa idat zemjite od Juzhna Amerika, ima Turcija, Vietnam, shto li ne, samo ne USA :D
Donekade toa go razbiram, eftina rabotna raka (zoshto da plakja minimalni $6 na saat na Amerot, koga mozhe za $100 mesecno da plati eden rabotnik vo KIna).

Za kvalitetot, mislam deka e namerno za da se zgolemi potroshuvachkata. Kje vidite frizhider ili shporet kaj vashite babi i dedovci od pred 30 i kusur godini i ushte turbo raboti. Takvo neshto vekje ne mozhe da kupite. Ako kupuvame eden aparat za domakinstvo na sekoi 30 godini neznam kolku kje im se isplati na kapitalistite? :roll:
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
Sve sho e od obleka e proizvedeno kina i tajland pa i mexiko...a pazi...ko ke se javis da proverish balans na Credit card znajs kaj se javuvas???Indija :lol: :lol: :lol:
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Јас дури се прашувам дали може да се најде некој производ од позната марка а да не пишува "made in china" или што уште не :?
И дали воопшто светски познатите брендови сеуште произведуваат нешто во САД или Европа :roll: Веќе сите производи се од Кина,Индонезија,Пакистан,Виетнам . . . :evil: и квалитетот е страшно паднат :evil:
Последно што купив беше вреќа за спиење од италијанската марка "Ferrino" на која пишува дека е произведена во Кина :roll: За патики и маички одамна сум кренал раце :?
Мислам дека Acid е во право,кога веќе сите производи се од Кина и околината да купуваме што е поевтино :wink:
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
Acid напиша:
Па и не ми е битен толку квалитетот, во Македонија битна е цената.

Подобро да носам кул (копија, подобра од оригиналот) маичка од 300 денари, таа да ми се искине за 1 месец и да си купам нова, отколку да платам 2.000 денари за некоја што ќе ми трае 1-2 години.

Со ефтините маички секогаш си во мода, секој месец имаш нова тренди маичка. Истите пари ќе ги дадеш да менуваш (чкарт) маички цела година, како кога би купил оригинал кој ќе ти трае цела година.

Не се слагам со тебе Марјан. Да те прашан нешто... Дали би се осеќај попријатно во тие (рецимо!) две маички, одколку во тие парталчињата од по 200-300 денари ?! Како прво, едно е сигурно - повеќе би си ги ценел тие две маички, и ќе ти бидат подраги. Барем кај мене е така, коа ќе платам нешто стварно скапо, го доживувам подруго од нешто почкарт. Ова го имав воочено многу одамна, а последен пут ми се потврди од шопингот низ Истанбул, ај да не гњавам сега за тоа ...

Ама држи и твоето, те свакам, збориш за Македонија и ситуацијата тамошна :?
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
vegas, Acid mislam deka sakashe da kazhe deka i taa od 300den i taa od 2000den se edno te isto (po kvalitet!)

Imam primer:
Na vremeto koga postoeshe "Forum" na Rekord, zemav maichka 110 Germanski marki. Potpolno istata maichka ja najdov vo Istanbul za 15 Germanski Marki.
Kazhi mi Vegas zoshto bi se osekjala poudobno vo taa od 110 Marki???
Nemoj da bidesh snob, zboruvame za raboti so ist kvalitet, a razlichna cena, a ne za razlichna cena i razlichen kvalitet.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom