Дали секогаш треба да се кажува вистината?

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Да но, што ако вистината може да ја повреди личноста што најмногу ти значи?...Не за џабе рекле: What you don't know, won't hurt you...Мислам дека добро би размислила ако се работи за нешто сериозно...
 
Член од
12 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
30
Да но, што ако вистината може да ја повреди личноста што најмногу ти значи?...Не за џабе рекле: What you don't know, won't hurt you...Мислам дека добро би размислила ако се работи за нешто сериозно...
Па ако се работи за нешто многу посериозно нормално дека би размислила...и не би сакала таа личност да страда ради мене :smir:
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Јас сум за тоа секад да се кажува вистина и така и правам.
(лажам)
 
Член од
25 март 2007
Мислења
204
Поени од реакции
14
Не треба секогаш да се кажува вистината. Тоа што секогаш треба е да се работи условите да бидат такви да не мораме да лажеме.
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Претежно вистината ја кажува..ама има моменти кога сите подлажнуваме :)
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.494
Поени од реакции
8.144
у оваква држава каква што е македонија, за да успееш треба да знаеш како да лажеш...
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Што мислите дали е добро да постојат некои корисни лаги, или секогаш, ама баш секогаш треба да се зборува вистината и само вистината? Мислам дали вреди во денешно време да ја зборуваш вистината? Па мислам не постои човек што не излажал барем еднаш дневно...
Непишано правило е дека во денешно време не треба да се зборува само вистината, но секако зависи од тоа кој е соговорникот..Не велам дека треба само да се лаже, но дефинитивно постојат многу такви луѓе кон кои не вреди да се биде искрен..И секако дека постојат многу мали корисни лаги со кои сите понекогаш се служиме само треба да внимаваме тоа да го правиме на вистинскиот начин
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
понекогаш и лагата е корисна.....сум за виситната, но не секогаш бидејќи некои работи треба да бидат премолначни или поинку кажани (излажани)!!!
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Што мислите дали е добро да постојат некои корисни лаги, или секогаш, ама баш секогаш треба да се зборува вистината и само вистината? Мислам дали вреди во денешно време да ја зборуваш вистината? Па мислам не постои човек што не излажал барем еднаш дневно...
Да не требало да се кажуваат лаги, немало ниту да постојат. Светот понекогаш се базира само на доверба, а не на лага или вистина. Но, во денешно време вистината за која сметаме дека е најдбора, може да се врати како бумеранг и да не’ удри по глава. И секако дека не секоја лага е злонамерна. Многу се и оние добронамерните, само некако никој не сака да ги прифати.
Зар злонамерна лага е кога родителите им кажуваат на своите деца дека Дедо Мраз навистина постои?!
Зар лоша лага е ако на некој трудот кој го направил не му е совршен, а ние за да му дадеме воља му речеме дека е прекрасно тоа кое го направил?
А пак спротивно на ова, вистината во преголема мера може да биде демотиватор и прогонувач на добрата воља и добрата човекова личност.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
ofkors deka treba da se kazuva vistinata . Jas licno ako na nekoj treba da mu kazam nekoja vistina a taa vistina za nego e bolna ke isprevrtam malce :) indirektno ali sepak ke mu kazam , ke probvam so mali ubodi ako gledam deka i malite go bolat ke gledam na so poblag nacin da isprevrtam ali na krajot da mu stani jasno za sto stanuva zbor :) ofkors isprevrtuvanjeto na vistinata e laga :) ali krajot go krasi deloto :smir: na kraj mora da mu bide jasno za so ustvari se iznamaciv da mu kazam :)
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
A truth that’s told with bad intent Beats all the lies you can invent.

Во принцип никогаш не лажам,меѓутоа знам да проценам во која ситуација е подобро да не ја кажувам вистината.Викаат дека ако не сакаш да ја кажеш вистината тогаш подобро молчи си и најчесто тоа и го правам.
И ако кажам некоја "бела" лага тоа е само да не ги повредам чувствата на некоја личност што ми е драга.
Навистина можеби вистината ослободува но некогаш има ситуации каде што е подобро да се премолчи или едноставно да се излаже.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Ponekogas znam da izlazam da se izvlecam od nekoja situacija no ne se custvuvam bas dobro koga moram da lazam ,se si mislam deka ke me otkrijat deka lazam.No mislam deka ponekogas e pokorisno da izlazes nego li vistina za nesto da kazes,vo nekoi situacii vistinata e bolna pa bolje da se izlaze.No non stop da se laze ne e ubavo ja znam licnosti sto non stop si lazat i nemam nekoe dobro mislenje za niv(respekt)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom