Дали секогаш треба да се кажува вистината?

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Што мислите дали е добро да постојат некои корисни лаги, или секогаш, ама баш секогаш треба да се зборува вистината и само вистината? Мислам дали вреди во денешно време да ја зборуваш вистината? Па мислам не постои човек што не излажал барем еднаш дневно...
Има некои работи што треба да се премолчат, а тоа не е лажење. Освен тоа, понекогаш треба да се каже некоја "бела" лага. Пр. другарка те прашува дали е дебела и ти и` викаш: Не, таман си...Ако тоа може да помогне на некој а да не му наштети на никој, зашто да се правиме светци секогаш кажувајќи ја вистината?
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Има некои работи што треба да се премолчат, а тоа не е лажење. Освен тоа, понекогаш треба да се каже некоја "бела" лага. Пр. другарка те прашува дали е дебела и ти и` викаш: Не, таман си...Ако тоа може да помогне на некој а да не му наштети на никој, зашто да се правиме светци секогаш кажувајќи ја вистината?
Ах колку не ти се согласувам со примеров...за вакви и слични работи јас сум секогаш да се кажува вистината,ако ме праша некоја дали е дебела ,или дали ова или она и/му стои добро ќе и кажам ако мислам дека нечини,чим ме прашал/а значи и сам/а приметила зашто да се лажеме,ако мислам дека нешто не чини си кажувам доколку сум прашан,не сакам правење лице.

Иначе,не секогаш треба да се кажува вистината,некои работи и не се за кажување па мора да се излаже :)
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Има некои работи што треба да се премолчат, а тоа не е лажење. Освен тоа, понекогаш треба да се каже некоја "бела" лага. Пр. другарка те прашува дали е дебела и ти и` викаш: Не, таман си...Ако тоа може да помогне на некој а да не му наштети на никој, зашто да се правиме светци секогаш кажувајќи ја вистината?
Се согласувам потполно:wink:
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Има некои работи што треба да се премолчат, а тоа не е лажење. Освен тоа, понекогаш треба да се каже некоја "бела" лага. Пр. другарка те прашува дали е дебела и ти и` викаш: Не, таман си...Ако тоа може да помогне на некој а да не му наштети на никој, зашто да се правиме светци секогаш кажувајќи ја вистината?
Ах колку не ти се согласувам со примеров...за вакви и слични работи јас сум секогаш да се кажува вистината,ако ме праша некоја дали е дебела ,или дали ова или она и/му стои добро ќе и кажам ако мислам дека нечини,чим ме прашал/а значи и сам/а приметила зашто да се лажеме,ако мислам дека нешто не чини си кажувам доколку сум прашан,не сакам правење лице.


Мислиш дека таа што прашува незнае дека е дебела или слично.Ама не е убаво само да и го шлапнеш во фаца зошто да не и кажеш дека не е и да извлечеш насмевка од неа?Што има лошо во тоа?
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Не знам дали е убаво ама ретко не кажувам работи во лице,поготово на луѓе кои не ги знам.Инаку со тие што ми се блиски сум искрена.И примерот за дебелината на другарката е ок ама она може да се види во огледало а вака ќе и кажам и ако можам ќе и помогнам.Лагата боли повеќе од вистината.
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Мислиш дека таа што прашува незнае дека е дебела или слично.Ама не е убаво само да и го шлапнеш во фаца зошто да не и кажеш дека не е и да извлечеш насмевка од неа?Што има лошо во тоа?
Јас сум таков,сакам кога ќе прашам нешто тоа да ми биде одговорено искрено и без лаги,а не дека сакам некој да ме теши,ако си знам не прашувам,што има да замарам,така да и јас сум искрен,што на ум то на друм што би рекле.Иначе нема ништо лошо во тоа,ама посилна е од мене искреноста што да правам :)
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
55
Поени од реакции
3
Па тоа сто ќе го премолчиш и не мора да значи дека лажеш.Инаку корисно е секогаш да не ја кажеш вистиинатата,мислам да прекинеш таму каде што знаеш дека ке предизвикаш ненадоместлива штета,така да и се повлечеш,но се е до ќовекот со кого разговараш и колку ти значи.Со оние кои ги сакам и ми значат не би простила лага од нивна страна зошто и јас безрезервно ја трошам мојата искреност кон нив,и очекувам да ми се врати со иста мера,без оглед колку вистината би ми била болна,па на крај краева за тоа се пријателите,ама вистинските да ти се најдат во тие моменти.Во принцип се дистанцирам од прва од особи кои ке ги фатам да лажат па макар и ситница.
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Треба секогаш да се збори вистината,најпаметно е така.Зборам за сериозни ситуации а вака за к.р ташак може да си подлажнуваш
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
hmm...

Jas mislam deka e dobro nekogas da se kazi nekoja mala korisna laga. Se sto e preterano ne e na arno, pa taka e i so vistinata. Treba ponekogas da se izlazi, samo zavisi vo kakva situacija.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
78
Поени од реакции
0
Ако си спремен да не ја кажеш вистината, треба да си талент и умееш да го правиш тоа на најдобар начин. Што е корисно, корисно е некогаш да се прикрие вистината, т.е да не се кажуваат "небитните" работи.:salut:
:nesum:
 

mirkec

Неостварена желба
Член од
26 јуни 2007
Мислења
502
Поени од реакции
3
Да. Секогаш ја кажувам вистината, но исто така сакам и мене да ми се каже вистината во очи. Има ли потреба од лажење ? Нема.
Како појдовна точка, секогаш ми е искреноста кон самиот себе, реален човек сум и не се залажувам со одредени работи. Свесен сум за своите постапки и можности.
Во потполност се согласувам со постот на тетка биберче.
Јас лично, во денешно време, многу се разочарувам од луѓево.
Не знам, можеби е во мене грешката - а колку малку барам - ИСКРЕНОСТ. :smir:
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
не треба секогаш дефинитивно!!!!!!!!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom