Дали православните христијани се пагани?

Член од
14 февруари 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
Dobro mi se poznati tie izvrtuvanja na verata i ti kazuvam deka toa go pravat luge koi ne se vo verata, tuku ja uzurpiraat verata. Tie nivniot paganizam go narekuvaat hristijanstvo , a na toa totalno nemaat pravo.
Tie popovi shto podrzuvaat kolenje na kurbani treba da bidat rascineti.
Ti mozebi si gledal nepravilnosti , no iskreno veruvaj Pravoslavieto zivee kako originalnata , avtenticna I NEIZMENETA vera vo Hristos 2000godini , a toa najmnogu mozes da go vidis vo nekolku manastiri vo Makedonija, kade se zivee vistinski svet hristijanski zivot. ( Samo pazi , ne se site manastiri takvi , nekoi se uzurpirani od …). Pa ako baras ke najdes, a ako celta ti e samo da kritikuvas i da fakas seir , mozes da najdes kupishta lugje sto se pretstavuvaat za pravoslavni , a ne se.
Zatoa ne izvlekuvaj pogresni zaklucoci.

A ova e odgovor za Marina: Nie mozeme slobodno da mu se molime na Boga direktno ili da barame drugi da se molat za nas. Grev li e da pobaras od nekogo da se moli za tebe. Grev li e ti da se molis za drug? Pa taka , ne e grev i svetiite da se molat za nas. Ushte poveke, ikonata ne idol tuku sfatija kako slika na nekoj shto ni e mil. Ti Marina se nemas li fotografirano nikogas? Vie protestantite zarem nemate sliki na vasite knigi i toa na religioznite knigi. Ova vashe obvinuvanje e licemerno. Pa vie film napravivte , a nas ne obvinuvate za ikonite.
 
Член од
3 август 2006
Мислења
92
Поени од реакции
1
Brailovo напиша:
Dobro mi se poznati tie izvrtuvanja na verata i ti kazuvam deka toa go pravat luge koi ne se vo verata, tuku ja uzurpiraat verata. Tie nivniot paganizam go narekuvaat hristijanstvo , a na toa totalno nemaat pravo.
Tie popovi shto podrzuvaat kolenje na kurbani treba da bidat rascineti.
Ti mozebi si gledal nepravilnosti , no iskreno veruvaj Pravoslavieto zivee kako originalnata , avtenticna I NEIZMENETA vera vo Hristos 2000godini , a toa najmnogu mozes da go vidis vo nekolku manastiri vo Makedonija, kade se zivee vistinski svet hristijanski zivot. ( Samo pazi , ne se site manastiri takvi , nekoi se uzurpirani od …). Pa ako baras ke najdes, a ako celta ti e samo da kritikuvas i da fakas seir , mozes da najdes kupishta lugje sto se pretstavuvaat za pravoslavni , a ne se.
Zatoa ne izvlekuvaj pogresni zaklucoci.

A ova e odgovor za Marina: Nie mozeme slobodno da mu se molime na Boga direktno ili da barame drugi da se molat za nas. Grev li e da pobaras od nekogo da se moli za tebe. Grev li e ti da se molis za drug? Pa taka , ne e grev i svetiite da se molat za nas. Ushte poveke, ikonata ne idol tuku sfatija kako slika na nekoj shto ni e mil. Ti Marina se nemas li fotografirano nikogas? Vie protestantite zarem nemate sliki na vasite knigi i toa na religioznite knigi. Ova vashe obvinuvanje e licemerno. Pa vie film napravivte , a nas ne obvinuvate za ikonite.
Оф мори мајко...Православното христијанство својата оригинална форма ја има задржано единствено можеби во манастирете на света гора...
Тоа за обредите е официјален став на црквата и никако немозеш да го промениш тоа. Мислам црквите(се мисли на месните) дури и собираат пари за време на тие случувања. Така да тоа што го опишав не е дејство само на „одметнати од религијата“ попови туку на целата црква....И тоа не е само кај нас..и кај другите православни цркви ги има истите случувања....

Јас не ти викам да не си веруваш во хардкор православна религија исчиствена од сето паганство..темава воопшто не е така замислена...Ако не поштуваш пагански обичаи не поштувај..Само не ги затварј очите дека 99.9 и 102% од православните верниците го прават тоа.
 

XENIA

IHS
Член од
26 јануари 2007
Мислења
100
Поени од реакции
4
Православните христијани се следбеници на ерес.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Бек ту д сабџект плиз.

БиваТ?
 

EarthSea

Sexy Witch
Член од
28 јануари 2007
Мислења
134
Поени од реакции
1
Солидна идеја, дека светците во христијанството се на некој начин што и боговите во митологиите. Најверојатно, ако не друго дека истото значење им се дало со текот на времето. Некој куќна слава тој светец, некој оној ( куќни заштитници, што постои од памтивек), некој остава пари и бацува икона на едни, некој на други...Веројатно тоа е тоа..Порано луѓето освен што имале сопствени заштитници, имале заштитници на куќа, на заедница..(не мора ни да се работи за оформени религии, а претходно)
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
51
Поени од реакции
0
Моето_е_поголемо напиша:
Дај факти, вака и јас можам да кажам дека ти си грешка на природата.

Библијата ти е факт... земи ја и прочитај... ама БАШ НИШТО нема да најдеш во неа од она што православната го сервира (а знаеме што сервира, само религиозни забегани обреди, традиции, суеверие, клањање на слики, бацување на слики, молење на светци итн. итн..).. незнам друг збор освен ерес да се изговори...
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Во право сте. Бравос за католиците - криеја нацисти, блиску се до Бога итн.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
XSENIA напиша:
Православните христијани се следбеници на ерес.
И јас сум еретик... Ширам ерос... :/
И, ај ве молам доста со вакви теми, у Библијата се си пишува. Ако ве интересира, само прочитајте си ја!
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
dawn напиша:
Библијата ти е факт... земи ја и прочитај... ама БАШ НИШТО нема да најдеш во неа од она што православната го сервира (а знаеме што сервира, само религиозни забегани обреди, традиции, суеверие, клањање на слики, бацување на слики, молење на светци итн. итн..).. незнам друг збор освен ерес да се изговори...
Ти си помешал некои работи :nenene: . Како прво, православието воопшто не е нападно као што се "сведоците", "саботарите" и другите секти, не прави никакви забегани обреди (ко што прават сатанисти, некои прави на хиндуисти и други слични на нив), спомнуваш традиции а очигледно не ти е јасно што е тоа традиција пошто не држи место во муабетот, суеверието кое што го спомна го прават непознавачите на религијата, православието го отфрла суеверието всушност од таму потекнува зборот суеверие или празно верување, никаде (барем јас не сум сретнал а не сум ни слушнал до сега) никој не сум слушнал да рече дека треба да се поклонувам и да бакнувам слики, сето тоа го правал лугето од незнаење а не дека православието така им налага. Ти се повикуваш на Светото писмо, а истовремено го судиш и го нарекуваш ерес а неговите следбеници еретици. Бог не учи на љубов а не да судиме.

Пошто се повикуваш на Библијата, што би сторил ти ако од тебе биде побарано истото што било побарано од Аврам? Дали и тоа ти личи на ерес?

KohlBass напиша:
И јас сум еретик... Ширам ерос... :/
И, ај ве молам доста со вакви теми, у Библијата се си пишува. Ако ве интересира, само прочитајте си ја!
:eek:ftopic:
Шириш малоумие. Треба тебе да те прашаме за што да дискутираме? Имаш други теми, прошетај малку.
 
Член од
3 август 2006
Мислења
92
Поени од реакции
1
Моето_е_поголемо напиша:
Ти си помешал некои работи :nenene: . Како прво, православието воопшто не е нападно као што се "сведоците", "саботарите" и другите секти, не прави никакви забегани обреди (ко што прават сатанисти, некои прави на хиндуисти и други слични на нив), спомнуваш традиции а очигледно не ти е јасно што е тоа традиција пошто не држи место во муабетот, суеверието кое што го спомна го прават непознавачите на религијата, православието го отфрла суеверието всушност од таму потекнува зборот суеверие или празно верување, никаде (барем јас не сум сретнал а не сум ни слушнал до сега) никој не сум слушнал да рече дека треба да се поклонувам и да бакнувам слики, сето тоа го правал лугето од незнаење а не дека православието така им налага. Ти се повикуваш на Светото писмо, а истовремено го судиш и го нарекуваш ерес а неговите следбеници еретици. Бог не учи на љубов а не да судиме.

Пошто се повикуваш на Библијата, што би сторил ти ако од тебе биде побарано истото што било побарано од Аврам? Дали и тоа ти личи на ерес?



:eek:ftopic:
Шириш малоумие. Треба тебе да те прашаме за што да дискутираме? Имаш други теми, прошетај малку.
Темава е за православните христијани (верниците) и за тоа како се практикува православната религија во реалноста меѓу народот. Не е темава за главниот концепт на Ортодоксното христијанство или како е тоа конецпирано или било концепирано на хартија, темава усте еднаш е Дали Православните Хрисатијани (верниците) се всушност пагани т.е дали нивниот однос кон православната религија и кон светците и традииите е пагански.

Така да ако имаш да кажеш нешто околу тоа кажи ако не не споменувај по сто пути како Православната религија е најчиста и како таа е основната верзија на христијанството. Темава е за реалноста не за несто сто било напишано или концепирано пред 1500 години и никогаш не се остварило.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
51
Поени од реакции
0
Моето_е_поголемо напиша:
Ти си помешал некои работи :nenene: . Како прво, православието воопшто не е нападно као што се "сведоците", "саботарите" и другите секти, не прави никакви забегани обреди (ко што прават сатанисти, некои прави на хиндуисти и други слични на нив), спомнуваш традиции а очигледно не ти е јасно што е тоа традиција пошто не држи место во муабетот, суеверието кое што го спомна го прават непознавачите на религијата, православието го отфрла суеверието всушност од таму потекнува зборот суеверие или празно верување, никаде (барем јас не сум сретнал а не сум ни слушнал до сега) никој не сум слушнал да рече дека треба да се поклонувам и да бакнувам слики, сето тоа го правал лугето од незнаење а не дека православието така им налага. Ти се повикуваш на Светото писмо, а истовремено го судиш и го нарекуваш ерес а неговите следбеници еретици. Бог не учи на љубов а не да судиме.

Пошто се повикуваш на Библијата, што би сторил ти ако од тебе биде побарано истото што било побарано од Аврам? Дали и тоа ти личи на ерес?
Чекај другар полека...
Ерес не е да звучиш нападно као јаховини сведоци и други, и не е да имаш слични обреди како сатанистите, итн.

Традиција знам што е... ама оди и најди ја во Библијата ако е тоа дел од христијанството... башка пола и повеќе од традициите се пагански и само е заменето значењето... а иначе тие ти се паганштини... А И ДА НЕ СЕ тие се пак забегани затоа што тие не се христијански и НИКАДЕ нема да ги сретнеш во Светото Писмо... а единствениот Тестамент што ни е оставен за христијанството е Светото писмо....
А за суеверието ако го прават непознавачите на православната вера, тогаш тие непознавачи би биле поповите... незнам дали идеш во црква... ама само појди некогаш за некој празник, пример еве Велик ден кога сите се протнуваат под тој олтарот... тоа се случува внатре во црквата и попот тоа го одобрува, па за светена вода исто, па босилокот, па свеќите... па зејтини оставаат, па икона ако имаш дома и сакаш да ти се освети, ја носиш во соборнион храм и 40 дена седи таму и послем попот ти ја дава као осветена... итн. има милјарда примери.... ете тоа све ти е суеверие и ерес што ГОСПОД НИКАДЕ не го спомнал тоа... тоа БЛАГЕ ВЕЗЕ нема со христијанската вера....

Моето_е_поголемо напиша:
никој не сум слушнал да рече дека треба да се поклонувам и да бакнувам слики,
ти другар изгледа многу слабо си ја познаваш православната црква?
Јас сум го слушал и читал тоа... и тоа е така... и зошто постојат иконите во црквите ако тоа не е учењето на православна??? тие служат само да ги бацуваат, молат на нив, и да им лепат пари као на армоникаши по свадби што свират...

Моето_е_поголемо напиша:
сето тоа го правал лугето од незнаење а не дека православието така им налага.
А ПОСТОИ ли некој од сите свештеници што воопшто знае???
Не ме зезај, тоа е секојдневие по црквите, и кај се случува тоа ??? по црквите така?... и секој ден тоа да се случува и да не е учењето на црквата тоа, па тогаш ние имаме нај психопатски свештеници... може ли некој дома да ти дојде и да ти прави некој работи низ дома што ти не сакаш или не ги подржаваш? или па може ли на час по географија да слушаш предавање и послем да те прашаат да одговараш као за лекција по физика?

Моето_е_поголемо напиша:
Ти се повикуваш на Светото писмо, а истовремено го судиш и го нарекуваш ерес а неговите следбеници еретици.
Многу си контрадикторен... да, се повикувам на Светото писмо... и ај да чујам како јас го судам??? А оди да видиш Исус кого го суди таму, фарисеите истите свештеници како што се денешниве...

Дали ти воопшто некогаш си го отворил Светото писмо?

заради православниве забегувања, луѓето никогаш нема да можат да го запознаат христијанството... а и не би поверувале во Господ заради простите забегани работи во православната... христијанството е сокриено и се гледа само традиција....
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
Blo0dY напиша:
Темава е за православните христијани (верниците) и за тоа како се практикува православната религија во реалноста меѓу народот. Не е темава за главниот концепт на Ортодоксното христијанство или како е тоа конецпирано или било концепирано на хартија, темава усте еднаш е Дали Православните Хрисатијани (верниците) се всушност пагани т.е дали нивниот однос кон православната религија и кон светците и традииите е пагански.

Така да ако имаш да кажеш нешто околу тоа кажи ако не не споменувај по сто пути како Православната религија е најчиста и како таа е основната верзија на христијанството. Темава е за реалноста не за несто сто било напишано или концепирано пред 1500 години и никогаш не се остварило.
Џони, читаш дека реплицириав на коментар или млатиш слама.
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
dawn напиша:
Чекај другар полека...
Ерес не е да звучиш нападно као јаховини сведоци и други, и не е да имаш слични обреди како сатанистите, итн.

Традиција знам што е... ама оди и најди ја во Библијата ако е тоа дел од христијанството... башка пола и повеќе од традициите се пагански и само е заменето значењето... а иначе тие ти се паганштини... А И ДА НЕ СЕ тие се пак забегани затоа што тие не се христијански и НИКАДЕ нема да ги сретнеш во Светото Писмо... а единствениот Тестамент што ни е оставен за христијанството е Светото писмо....
А за суеверието ако го прават непознавачите на православната вера, тогаш тие непознавачи би биле поповите... незнам дали идеш во црква... ама само појди некогаш за некој празник, пример еве Велик ден кога сите се протнуваат под тој олтарот... тоа се случува внатре во црквата и попот тоа го одобрува, па за светена вода исто, па босилокот, па свеќите... па зејтини оставаат, па икона ако имаш дома и сакаш да ти се освети, ја носиш во соборнион храм и 40 дена седи таму и послем попот ти ја дава као осветена... итн. има милјарда примери.... ете тоа све ти е суеверие и ерес што ГОСПОД НИКАДЕ не го спомнал тоа... тоа БЛАГЕ ВЕЗЕ нема со христијанската вера....



ти другар изгледа многу слабо си ја познаваш православната црква?
Јас сум го слушал и читал тоа... и тоа е така... и зошто постојат иконите во црквите ако тоа не е учењето на православна??? тие служат само да ги бацуваат, молат на нив, и да им лепат пари као на армоникаши по свадби што свират...



А ПОСТОИ ли некој од сите свештеници што воопшто знае???
Не ме зезај, тоа е секојдневие по црквите, и кај се случува тоа ??? по црквите така?... и секој ден тоа да се случува и да не е учењето на црквата тоа, па тогаш ние имаме нај психопатски свештеници... може ли некој дома да ти дојде и да ти прави некој работи низ дома што ти не сакаш или не ги подржаваш? или па може ли на час по географија да слушаш предавање и послем да те прашаат да одговараш као за лекција по физика?



Многу си контрадикторен... да, се повикувам на Светото писмо... и ај да чујам како јас го судам??? А оди да видиш Исус кого го суди таму, фарисеите истите свештеници како што се денешниве...

Дали ти воопшто некогаш си го отворил Светото писмо?

заради православниве забегувања, луѓето никогаш нема да можат да го запознаат христијанството... а и не би поверувале во Господ заради простите забегани работи во православната... христијанството е сокриено и се гледа само традиција....



Ај прочитај што имаш напишано предходно

Напишано од dawn
Библијата ти е факт... земи ја и прочитај... ама БАШ НИШТО нема да најдеш во неа од она што православната го сервира (а знаеме што сервира, само религиозни забегани обреди, традиции, суеверие, клањање на слики, бацување на слики, молење на светци итн. итн..).. незнам друг збор освен ерес да се изговори...



Сега прочитај јас што сум ти напишал на коментарот

Напишано од Моето_е_поголемо
Ти си помешал некои работи :nenene: . Како прво, православието воопшто не е нападно као што се "сведоците", "саботарите" и другите секти, не прави никакви забегани обреди (ко што прават сатанисти, некои прави на хиндуисти и други слични на нив), спомнуваш традиции а очигледно не ти е јасно што е тоа традиција пошто не држи место во муабетот, суеверието кое што го спомна го прават непознавачите на религијата, православието го отфрла суеверието всушност од таму потекнува зборот суеверие или празно верување, никаде (барем јас не сум сретнал а не сум ни слушнал до сега) никој не сум слушнал да рече дека треба да се поклонувам и да бакнувам слики, сето тоа го правал лугето од незнаење а не дека православието така им налага. Ти се повикуваш на Светото писмо, а истовремено го судиш и го нарекуваш ерес а неговите следбеници еретици. Бог не учи на љубов а не да судиме.

Пошто се повикуваш на Библијата, што би сторил ти ако од тебе биде побарано истото што било побарано од Аврам? Дали и тоа ти личи на ерес?




Е сега размисли што ќе ми одговориш, само немој да си го негираш твојот предходен став, дека православието ширело ерес.

Јас сум ја прочитал, ама ти не си ја разбрал. Кој си ти ги судиш поповите или било кој, кој ти го дал тоа право? Гледаш дека многу си горделив, мислиш дека се знаеш а всушност ништо не си разбрал. Сега јасно ти е каде беше твојот суд или уште мислиш дека си во право?

И одговори ми на прашањето:
што би сторил ти ако од тебе биде побарано истото што било побарано од Аврам? Дали и тоа ти личи на ерес?
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
51
Поени од реакции
0
Моето_е_поголемо напиша:
Е сега размисли што ќе ми одговориш, само немој да си го негираш твојот предходен став, дека православието ширело ерес.
Па нели виде дека ти одговорив на тоа... што не ти е јасно?

Моето_е_поголемо напиша:
Јас сум ја прочитал, ама ти не си ја разбрал.
Како успеа да ја разбереш Библијата така, ај дај БАРЕМ ЕДЕН стих каде што се спомнува БАРЕМ една од работите што им се познати на народод од страна на православна...???? ајде чекам стих... мора да постои аргумент... ајде да видиме дали стварно си читал Библија...

Моето_е_поголемо напиша:
Кој си ти ги судиш поповите или било кој, кој ти го дал тоа право? Гледаш дека многу си горделив, мислиш дека се знаеш а всушност ништо не си разбрал. Сега јасно ти е каде беше твојот суд или уште мислиш дека си во право?
Јас не судам, Словото е тоа што суди, и јас се водам споеред тоа...
еве ти некој стихови...

еве у Новиот завет кај се спомиња зборот традиција:
Марко 7:5:9

И така, фарисеите и закониците Го прашаа:
"Зошто Твоите ученици не живеат според традицијата на старите...

А Тој (Исус) им рече:
"Добро пророкуваше Исаија за вас лицемерите, како што е запишано:
"Овој народ со уста Ме почитува,
а неговото срце е далеку од Мене:
залудно Ме почитува,
кога проповеда учења
кои всушност се човечки заповеди."

Вие ја оставате Божјата заповед , а се држите за
човечката традиција.
"На убав начин ја укинавте" - Продолжи Тој (Исус)-
Божјата заповед за да ја зачувате човечката традиција!

Еве на пример некој стхови дури од Стар завет...

Исаија 1:

Не принесувајте повеќе суетни жртви:
Кадењето е одвратно за Мене (Господ):
новомесечија, саботи и празнични собранија
не можам да трпам: безаконија -и празнувања...?
Душата Моја ги мрази вашите новомесечија и
вашите празници: тие се товар за Мене, тешко
ми е да ги носам.

Има многу стихови за тоа, и на многу места каде Исус е строг и со многу по опасни стихови им се обаќа на фарисеите... што денес е истата слика со свештениците... итн.
А што би му рекол на Исус ти? кој ти дал право да судиш?

Не се работи за тоа судиш не судиш. туку секој оној што ја има прочитано Библијата ќе дојде до заклучок дека православната го скрила христијанството и го претворила во традиција... а на некој им одговара така...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom