Дали православните христијани се пагани?

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Vikuska напиша:
epa togas ti kako bi gi objasnil praznicite kako vasilica i procka? kako hristijanski?
Јас личо сум против празници што се однесува до Василица. А за вистинскиот христијанин кога е прочка во прашање секој ден треба да е празник(со други зборови да си простуваме едни на други за секогаш а не еднаш годшно).
 

Vikuska

I know the pieces fit...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
879
Поени од реакции
7
marcus напиша:
Јас лишно сум против празници што се однесува до Василица. А за вистинскиот христијанин кога е прочка во прашање секој ден треба да е празник(со други зборови да си простуваме едни на други за секогаш а не еднаш годшно).
vo pravo si za prostuvanjeto. ama aj da go gledame toa od druga strana. ne mislis li deka praznici kako vasilica se del od nasiot nacionalen identitet?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Vikuska напиша:
vo pravo si za prostuvanjeto. ama aj da go gledame toa od druga strana. ne mislis li deka praznici kako vasilica se del od nasiot nacionalen identitet?

Националниот идентитет на една нација не се празноверија од религиски тип, туку фолклорот,книгите и градбите..
 

Vikuska

I know the pieces fit...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
879
Поени од реакции
7
marcus напиша:
Националниот идентитет на една нација не се празноверија од религиски тип, туку фолклорот,книгите и градбите..
toa si e tvoe mislenje.:smir::smir:?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Малце забегавме од темата, но да тоа е мое мислење. Секој има право на тоа.
 
Член од
17 јуни 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
Blo0dY напиша:
Кога христијанството дошло на овие простори затекнало народ кој имал паганска религија. Неможејќи потполно да го избрише тоа паганско верување, на сите тие пагански богови и обичаии им дало христијанска конотација. Со тоа задржувајќи ги верниците. Црквата не направила ништо друго туку дала само преименување на сите богови во христијански светци (Перун - св Илија)
Во право си мајсторе и зато мислам дека верава за да бидит права или требит да се исфилтрират од секакви пагански влијанија или воопшто да не постојт.Паганското(или воопшто изворното)можит да се истерат од секој народ освен од најгордиот и најсвесниот-Словенскиот народ.То што на сликата ми е Перун не значит дека сум паган,туку го потврдуват горенапишаното дека само ние знајме да го почитиваме своето минато и своите дедовци,кое никогаш немат да изумрит.Без разлика под каква пропаганда се наоѓаме(на пример сега популарната дека сме потомци од античките Македонци)ние сепак свесно или несвесно ќе ги почитуваме и славиме Перун,Велес,Сварог,Весна,Лада,Правда,Кривда... безразлика под кои други ликови се скриени
 
Член од
3 август 2006
Мислења
92
Поени од реакции
1
ВЕЛИКА СЛАВИЈА напиша:
Во право си мајсторе и зато мислам дека верава за да бидит права или требит да се исфилтрират од секакви пагански влијанија или воопшто да не постојт.Паганското(или воопшто изворното)можит да се истерат од секој народ освен од најгордиот и најсвесниот-Словенскиот народ.То што на сликата ми е Перун не значит дека сум паган,туку го потврдуват горенапишаното дека само ние знајме да го почитиваме своето минато и своите дедовци,кое никогаш немат да изумрит.Без разлика под каква пропаганда се наоѓаме(на пример сега популарната дека сме потомци од античките Македонци)ние сепак свесно или несвесно ќе ги почитуваме и славиме Перун,Велес,Сварог,Весна,Лада,Правда,Кривда... безразлика под кои други ликови се скриени
:eek:ftopic:Тезата дека сме потомци на античките македонци кои ги поробиле „словенските племиња“ -Венетите и им ја предале својата култура , религија , и обичаи не претставува никаква пропаганда туку дел од вистината која ја има заташкано предходниот социјалистички режим само со цел да се подржи бедната инсинуација дека сите сме словени - Југословени.
На вакви просрпски и пробугарски пароли не им е место на темава.
Има доста теми со оваа тематика така да може да ја продолжиме дебатата тамо.......
 
Член од
17 јуни 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
Blo0dY напиша:
:eek:ftopic:Тезата дека сме потомци на античките македонци кои ги поробиле „словенските племиња“ -Венетите и им ја предале својата култура , религија , и обичаи не претставува никаква пропаганда туку дел од вистината која ја има заташкано предходниот социјалистички режим само со цел да се подржи бедната инсинуација дека сите сме словени - Југословени.
На вакви просрпски и пробугарски пароли не им е место на темава.
Има доста теми со оваа тематика така да може да ја продолжиме дебатата тамо.......
А бе ти изгледа си спиел на часојте по историја на школо,а?Уште ова не го имав чуено:дека Македонците ги покориле Словените и дека им ја наметнале културата,ВЕРАТА,обичаите...Па баш за верата претходно праевне муабет дека православиево во Словенските држави е многу поврзано со Словенската митологија.А дека Словените примиле култура од кого било...да те прашам нешто,ako nemaш спиено и на македонски каков јазик е македонскиот? ееее гледаш?Словенски е!:tapp:
 
Член од
3 август 2006
Мислења
92
Поени од реакции
1
ВЕЛИКА СЛАВИЈА напиша:
А бе ти изгледа си спиел на часојте по историја на школо,а?Уште ова не го имав чуено:дека Македонците ги покориле Словените и дека им ја наметнале културата,ВЕРАТА,обичаите...Па баш за верата претходно праевне муабет дека православиево во Словенските држави е многу поврзано со Словенската митологија.А дека Словените примиле култура од кого било...да те прашам нешто,ako nemaш спиено и на македонски каков јазик е македонскиот? ееее гледаш?Словенски е!:tapp:

Aххххххххх
Македонскиот јазик е корен на сите јазици кои ти ги нарекуваш словенски токму од истата причина што ти ја наведов предходно.
А тоа дали сум учел комунистичка извитоперена и тотално неточна историја да сум учел, дали сум ја прифатил како вистинита ....НЕ
Ако стварно те интересира кој си и од кој водиш потекло земи и читај (ако воопшто праам моабет со Македонец). Не читај домашни автори земи читај странски автори, ме мрзи да ти давам линкови ама ако ставрно те интересира google ќе ти помогне.

Доста више за ова има теми со ваква содржина ако те интересира тамо.
 

Crash Override

H4CK1N6 15 N07 4 KR1M3
Член од
14 јуни 2007
Мислења
157
Поени од реакции
0
prvo togas tie bile pagani ama ja smenale verata taka da automatski se transformiraat vo prvoslavni hristijani nemoze em pravoslavni em pagani....
 
Член од
17 јуни 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
Blo0dY напиша:
Aххххххххх
Македонскиот јазик е корен на сите јазици кои ти ги нарекуваш словенски токму од истата причина што ти ја наведов предходно.
А тоа дали сум учел комунистичка извитоперена и тотално неточна историја да сум учел, дали сум ја прифатил како вистинита ....НЕ
Ако стварно те интересира кој си и од кој водиш потекло земи и читај (ако воопшто праам моабет со Македонец). Не читај домашни автори земи читај странски автори, ме мрзи да ти давам линкови ама ако ставрно те интересира google ќе ти помогне.

Доста више за ова има теми со ваква содржина ако те интересира тамо.
Па ти ја почна темава и ти напиша дека скоро,ако не и сите православни светци се "земени"од Словенската митологија.Немат да кажам никому за то дека македонскиот бил корен на другите Словенски јазици декасме другарчиња и срамота е некој да чует за то.
 
Член од
17 јуни 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
И Македонец сум,како и ти и можно е нашите пра пра пра...дедовци да дошле заедно овде преку Дунав
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A temata e????
AjT nazad na nea.
 
S

Sagan

Гостин
Палиме ритуални огнови.

Се маскираме во овчи кожи. Рогови. Клопотарци...

Носиме храна на гробовите на починатите и наместо да го раздадеме на живите, да каснат за душа на мртвите, ние го оставаме по гробните плочи, да го јадат кучињата.

Иако не се чувствувам како православен, впрочем ниту како христијанин воопшто или муслиман или..., сепак знам оти Исус Пророкот му рекол на оној богатиот на кој ја станал ќерка му од кома дека господ не ги сака даровите и жртвите од крв, дека Тој не бара да се коле јагне, јаре, теле... Ако сакаш да му заблагодариш на Бог, повлечи се во најскришното катче од домот (не вели црква) и моли му се!

За разлика од оваа поука, ние за Ѓурѓовден, св. Симеон, св.... правиме касапење на стоката, се пијанчиме по т.н. народни собори и веруваме во ‘‘светоста‘‘ на ‘‘крстената‘‘ вода, да не речам, веруваме во натприродна моќ на водата!?

А св. Јован немал таква замисла со крштевањата кои ги правел. За него тоа било само официјален ритуал на прифаќање на учењето, а не капење со духот божји. Барем не со таков дух кој православието ни го претставува.
 
Член од
17 јуни 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
Ете гледаш?На темата за VI VII VIII век прашвиш за Словените а знајш поќе од многуте овде кои само дрдорет на та тема без некаква логика.Добра ти е забелешката за ритуалните огној и слични работи.Тие се све Словенски обичаи што се задржале насекаде по Словенскиот свет.Баш пред некое време приметив дека при пристигањето на некој Македонски политичар во Украина на аеродромот беше пречекан со истите обичаи со кои овде чекаме гости:Имаше момичиња во народни носии со исти вез како Македонскиот кои во рацете држеа леб и сол.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom