Дали пишувате брзо на тастатура?

Член од
27 февруари 2007
Мислења
195
Поени од реакции
3
pa skoro 3 god redovno visenje pred kom mora da se naucis da pisis brzo... do sega 2 tastaturi imam smeneto.. krkrkrkkrrk :):salut:
 

HaKeRcE

All Rights Reserved ®
Член од
3 април 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
да,брзо пишувам...ама ако сум уморен пишувам многу споро.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Mr.Universe напиша:
па пишам брзо. но ако одам во нет кафе таму не се тастатурите добри и не можам да пишам многу брзо
Е ова и јас го имам приметено. Само на мојата тастатура куцам брзо. На други некако чудни ми се копчињата.:toe:
 
Член од
24 август 2006
Мислења
41
Поени од реакции
1
Релативно брзо (288 characters per minute, тоа е околу 57 words per minute - светстки рекорд е 180 wpm, просек е околу 35 wpm, професионалци имаат околу 70 до 90 wpm), иако има ептен простор за подобрување. Главен проблем ми е што не пишувам целосно слепо, туку морам да гледам кон тастатурата за некои букви (П и Ш, Д и Ф и В и Б).

EDIT: поправенa грешка, danke Мистичен.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Big_Baka напиша:
288 characters per second
Да не си се збунил и да не мислиш per minute?

Инаку, дали пишувам брзо? Прстите ми се излижаа више од штракање по тастатура. Со отворени очи, мижечки, телепринтер.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
32
Поени од реакции
0
jas vekje 11 godina na kom :D iam milion tastaturi smeneto :D i kucam mn brzo :) :) pozdrav
 

AleksandarT

Reckless
Член од
16 ноември 2005
Мислења
180
Поени од реакции
9
Pa na kompjuter sum uste od pred 7 godini taka da kucam prilicno brzo i toa go postignuvam i gledajki nastrana ( ne vo tastaturata) :)
 
Член од
27 март 2007
Мислења
584
Поени од реакции
37
Da.. Pisuvam prebrzo na tastatura... 3 godini na mirc i msn i dota i WoW i CS :D:D: .... Zamislete:D:D najseriozen sum
 

Срничка

just a simple girl
Член од
12 јуни 2007
Мислења
63
Поени од реакции
2
да пишувам доста брзо ама кога гледам во тастатурата а во спротивно пак пишувам брзо ама често го стискам Backspase :toe:
 

Crash Override

H4CK1N6 15 N07 4 KR1M3
Член од
14 јуни 2007
Мислења
157
Поени од реакции
0
90+ wpm vo soglasnost so Mavis Beacon typing tutor koj e podobar neka se javi da si gi isprobame prstite :) a inace nikogas nemam smeneto tastatura i na site mi e isto osven na nekoj kako kaj majkami narabota mislat pisat na masina za kucanje i tamu ednostavno treba da zadrzis na kopceto 1-2 secundi pa da se otpise bukvata....
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Последен пат кога се тестирав негде околку 140 wpm извадив.... Во меѓувреме не сум имал време да се тестирам пак, али не сум се ни симнал од тастатура :)

Интересно е што ако почнам да размислувам што куцам... кој тастер каде е, почнувам да грешам ко прв пат да ми е :)
 

Crash Override

H4CK1N6 15 N07 4 KR1M3
Член од
14 јуни 2007
Мислења
157
Поени од реакции
0
Vnuce напиша:
Последен пат кога се тестирав негде околку 140 wpm извадив.... Во меѓувреме не сум имал време да се тестирам пак, али не сум се ни симнал од тастатура :)

Интересно е што ако почнам да размислувам што куцам... кој тастер каде е, почнувам да грешам ко прв пат да ми е :)
:pos2::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp: 140 abe ti normalen si 140 eden vo svetot dali ili 2 ako se sto pisuvaat tolku brzo abe aj prestanete so gluposti....

btw :zver:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.390
Поени од реакции
25.192
Јас се научив брзо да пишувам од мсн-ов, сега можам и да гледам тв и да пишам истовремено
 

ive

Член од
19 март 2007
Мислења
199
Поени од реакции
3
Пишувам со солидна брзина било да гледам во тестатурата или во ТВ.
Толку време пред мсн не е за бадијала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom