Дали на плоштад треба да се изгради воопшто било каков објект!?

Дали на плоштад треба да се изгради воопшто било каков објект!?

  • Не треба!

    Гласови: 118 70,2%
  • Треба!

    Гласови: 20 11,9%
  • Не треба, ама ако е црква тогаш може!

    Гласови: 15 8,9%
  • Треба, ама ако е црква тогаш не може!

    Гласови: 8 4,8%
  • Не знам!

    Гласови: 7 4,2%

  • Вкупно гласачи
    168
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 октомври 2008
Мислења
24
Поени од реакции
1
pozdrav na site kako prvo jas sum musliman i vo pllostadot ne sakam da se izgradi crkva a nitu dzamija,ako se gradi crkva da znaete ke ima sudir pomedzu muslimanite i hristijanite a nie vo mk sme okolu 50 %.Znaci samo steta ke ima Skopje t.e MK....................nemojte da ve ponesat nervozata i lubomorata
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
pozdrav na site kako prvo jas sum musliman i vo pllostadot ne sakam da se izgradi crkva a nitu dzamija,ako se gradi crkva da znaete ke ima sudir pomedzu muslimanite i hristijanite a nie vo mk sme okolu 50 %.Znaci samo steta ke ima Skopje t.e MK....................nemojte da ve ponesat nervozata i lubomorata
На подфорумот за архитектура, се разговара од архитектонски аспект. И јас не сум за објект на плоштад, ама не поради овие причини. Етничка нетрпеливост не е дозволена овде. Постов го оставам само за да служи за пример.

Судир помеѓу муслимани и христијани нема да има. Помина тоа време. Срамно е сеуште некој да размислува за тоа. Имам многу пријатели муслимани, кои не ни помислуваат на вакво нешто.

Општо за сите: темата е дали воопшто треба да има објект на плоштад, а вие сите го иступевте со црквата. За црквата има посебна тема, давајте си ги таму мислењата. Овде изјаснете го својот став околу таквото затворање на просторот - колку го оправдувате или не. Благодарам на разбирањето.
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE,NIKAKOOOOOOOOO!!!!!!!!!
kakvi se ovie gluposti, ne e ova plostad vo Rim, ova e skopje, kolku ni e mal plostadot uste crkva ni fali, a imame premnogu crkvi vo gradov , taka da nema da bide steta ako ne se izgradi
 
Член од
30 март 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
...vlasta mu sluzi na pobrojniot narod vo drzavata, od tuka, ne slushajte nikogo...jas lichno neam protiv gradenje na crkva na bilo koe mesto u SKOPJE-,,,gradite, ke dojam da si zapalam sveka i da se poklonam i pomolam, sekako kao sekoj vernik sho treba da go naprai toa...:)
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Шосторе којоти овие архитектите еј. Ова на ништо нема да личи, не дека ми пречи да има црква, ама шо е ова цел манастир си ебало мајката.

Онде кај она кругчето да клат некое црквиче мало суптилно, или фонтанчиња нешто така комбинирано со природа постаро (не модернистичко ми е муабето, не ги знам периодите таму во архитектурата да не се устручавам). То на пример ќе ме бендиса мене, али секој си има мислење никогаш на сите нема да му е погодено.

Ама како сакаш врти, толкава црква да лупниш меѓу онакви објекти си ебало мајката. И да ти ебам ВМРОвците, со тие црквите не потекоја, ко некоја муслиманска држава станавме радикално религиозни. Сеа допрва ќе се ебаваме вмозок со цркви? Шо имаме старо убо од црква со значење да си го пазиме, шо требало сега форсирање. Абе глупости.
 
М

Мрак

Гостин
Јас сум христијанка,која многу си ја почитува верата,но искрено не треба ништо да се гради на плоштад.Не дека несакам цркви,манастири...туку за се си има определено место.Плоштадот ќе ни се упропасти така.Црква голема има во близина,не е многу оддалечена...

И Македонка горда сум,па пак мислам дека не треба ТАМУ да се гради на пример споменикот на Александар,сепак тоа е плоштад.Јас не се сметам себеси за помалку горда Македонка заради ова мое мислење.Ќе си го упропастиме плоштадот.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Јас сум христијанка,која многу си ја почитува верата,но искрено не треба ништо да се гради на плоштад.Не дека несакам цркви,манастири...туку за се си има определено место.Плоштадот ќе ни се упропасти така.Црква голема има во близина,не е многу оддалечена...

И Македонка горда сум,па пак мислам дека не треба ТАМУ да се гради на пример споменикот на Александар,сепак тоа е плоштад.Јас не се сметам себеси за помалку горда Македонка заради ова мое мислење.Ќе си го упропастиме плоштадот.
Абе и споменик да е пак не чини шо кур. Толкаво нешто на она место ич не одговара. И пак ќе речам, црква бе леле, зоштоооо!!!???
 
М

Мрак

Гостин
Абе и споменик да е пак не чини шо кур. Толкаво нешто на она место ич не одговара. И пак ќе речам, црква бе леле, зоштоооо!!!???

Абе убаво е цркви да имаме,да се негува верата..ама не е убаво црква на плоштад.Било што не е убаво на плоштад.Што имаше во тоа срип еден на весник:
.Зборуваат двајца пријатели и го гледаат споменикот на Александар на пплоштад и коментираат:Абе малку Водно ни смета...
Не е само за тоа,јас сум ништо да не се гради на плоштад.Добро ни е вака...
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Абе убаво е цркви да имаме,да се негува верата..ама не е убаво црква на плоштад.Било што не е убаво на плоштад.Што имаше во тоа срип еден на весник:
.Зборуваат двајца пријатели и го гледаат споменикот на Александар на пплоштад и коментираат:Абе малку Водно ни смета...
Не е само за тоа,јас сум ништо да не се гради на плоштад.Добро ни е вака...

Абе има цркви доволно, црква е нешто исконско старо со историја и приказна, пример да цркосал некој проповедник таму и такви срања. Не ние модерни цркви ќе градиме сега па на плоштад уште, шо религија е ова Џедаи?

И ја отепавме та религијата во негување, кој сака нека си ја негува. Шо е ова ќе се гушиме во цркви, ко синкир фараони сме само монументи да се градат.

Мене власт да ми дат 2 дена, со закон ја забранвам та црквата, национализирам све и вработвам по 1 поп во секоја црква да неможат да ми мрднат. Шо е ова опшество вакво, ни закон ни ништо не ги фаќа тие педерчињата, се распрдиле многу.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Да ве потсетам се пишува не знам, и не е "незнам"
Јас сум против
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Да ве потсетам се пишува не знам, и не е "незнам"
Јас сум против

Проштавај не грешката, попраена е.

Ако си против, кажи зошто. Образложувањето на секој став е неговиот темел.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Гласав за треба, ама сигурно не за црква него за онаа фонтана што беше у план или за споменик кај што се тоа цвеќињата на средина. Ама не уште една шмизла, доста е една, него нешто Александар македонски, Гоце Делчев... нешто такво
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Ако се изгради една градба таму каде што не е предвидено или каде што немало ништо пред земјотресот ке биде само како почеток на бранот на градби кои би го окупирале тој дел и Скопје би го изгубил плоштадот тотално. И гулабите не се вратија на плоштадот....
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Потсетувам, по не-знам-си-кој-пат. Подофрумот Архитектура, дизајн и уредување е за дебата на теми од аспект на она кое самото име на подфорумот го налага.

Политика, и етничка нетрпеливост, бистрете си на друга страна.

(Јас се оградувам од моите лични мислења по оваа тема, како што може да се забележи. Дел сум од тие кои ја поддржуваат каузата за зачувување на естетиката во македонската архитектура, бидејќи и јас сум на нивно место. Додека не обезбедам адекватни ставови од експерти на мојот факултет, кои овде необработени и оригинални ќе ги пренесам, дотогаш нема да се изјаснам. Мои изјаснувања има за сите останати теми поодделно, така да може да се дефинира мојот став.)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.924
Поени од реакции
12.418
Таман го средија плоштадот Скопје, пак сеа да се копат и лом да се прајт се? Немат потреба,Соборна е на 500 метри од тука, зарем таа не е симбол на Македонија и на нашата традиција?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom