Дали медитирате?

дали медитираш?

  • да

    Гласови: 90 34,2%
  • не и не ме интересира

    Гласови: 34 12,9%
  • не, ама сакам да знам повеќе

    Гласови: 139 52,9%

  • Вкупно гласачи
    263
Член од
31 октомври 2010
Мислења
338
Поени од реакции
58
Медитација ти е како дефрагментација на цеата меморија. И кога ќе се разбудиш си како рестартиран по дефрагментацијата. :aplauz:( ама добро го реков ова)
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
249
Поени од реакции
16
premnogu se zamarate a toa ne e dobro... ne e potrebna tolku golema filozofija za meditacijata...

potrebna vi e samo ubava pozicija koja najvekje vi lezi ubavo mesto na pr. priroda ili nesto dr. za da meditirate... i da, mozete so muzika, prekrasno e...

pozz
 
Член од
22 ноември 2010
Мислења
75
Поени од реакции
3
Се сложувам со Roni.OldSchool, доволно е 20 минути дневно во удобна позиција и добра насока на мисли. Не е научна фантастика и поубаво е кога се прави сам. Јас не знам како некој може да оди на групна медитација.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
“How you look at things depends on you, not on things. Unless you come to a point where you drop the interpreting mind and look directly, look immediately, mind is your mediator. It brings you things distorted, it brings you things mixed with interpretations. They are not pure.



“So the only way to reach to truth is: how to learn to be immediate in your vision, how to drop the help of the mind. This agency of the mind is the problem, because mind can create only dreams. But mind can create beautiful dreams, and you can get so excited. Through your excitement the dream starts looking like reality.



“If you are too excited then you are intoxicated, then you are not in your senses. Then whatsoever you see is just your projection. And there are as many worlds as there are minds, because every mind lives in its own world.”



Method



“Try in small things not to bring the mind in. You look at a flower — you simply look. You don’t say, ‘Beautiful!’ ‘Ugly!’ You don’t say anything! Don’t bring words, don’t verbalize. Simply look. The mind will feel uncomfortable, uneasy. The mind would like to say something. You simply say to the mind, ‘Be silent! Let me see. I will just look.’



“In the beginning it will be difficult, but start with things in which you are not too involved. It will be difficult to look at your wife without bringing words in. You are too involved, too emotionally attached...angry or in love, but too involved.



“Look at things which are neutral — a rock, a flower, a tree, the sun rising, a bird in flight, a cloud moving in the sky. Just look at things with which you are not much involved, with which you can remain detached, with which you can remain indifferent. Start from neutral things and only then move towards emotionally loaded situations.



“The more you put the mind aside, the more light will happen to you, because when there are no dreams, doors are open, windows are open, and the sky reaches to you, and the sun rises and it comes to the very heart, the light reaches you. You become more and more filled with truth as you are less and less filled with dreaming.”



Osho, The Book of Nothing
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Медитација

Медитацијата ја користам во прилог на самоспознание, зголемување на свесноста и релаксација од секојдневните стресови.
Ја практикувам најчесто кога сум сама, рано наутро и пред спиење.
Се состои од техники на дишење, мислење и опуштање.
Со стручно лице ја практикувам еднаш неделно.
 
Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
idev na besplaten kurs po meditacija pocetokot mi bese super posle nekako si svativ kako navika pa prestanav da odam.Interesna rabota koja ovozmozuva da se opustime i da ne mislime na nisto,da svatis deka samiot na sebe si dovolen:)
Trebase da si svatam seriozno pa mozebi ke uspeev da ne bidam tolku histericna.No sto e tuka e,samiot ako ne si napravis da ti bide super nisto.Se si proizleguva od mozokot,kolku imas pozitivni misli tolku ke bides i poraspolozen i poprifaten kaj drugite.
 
V

vlako088

Гостин
Дефинитивно НЕ, медитацијата не е дел од православието, со медитација го опуштате телото и во тој случај во него можат да навлезат разни духови кои во прв поглед може да делуваат позитивно на телото но пакосно за душата.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Дефинитивно НЕ, медитацијата не е дел од православието, со медитација го опуштате телото и во тој случај во него можат да навлезат разни духови кои во прв поглед може да делуваат позитивно на телото но пакосно за душата.
Медитацијата не е феномен на телото, а со тоа ни на склопот тело-ум.
Едноставно кажано е состојба на свест без мисли и чувства, чиста свест.
 
Член од
31 јануари 2011
Мислења
779
Поени од реакции
382
Дефинитивно НЕ, медитацијата не е дел од православието, со медитација го опуштате телото и во тој случај во него можат да навлезат разни духови кои во прв поглед може да делуваат позитивно на телото но пакосно за душата.
Да да у право е дечково.

Еден пат мене ми се деси нешто такво, си медитирав ја онака сабејлечки и оп еден дух на прозор да ти се залепил и ја ко шо сум медитирал навлегување духов у мене и свашта ми се дешаваше....... Се разбудив следниот ден на еден рид скоро цел гол само гаќи имав...

И се свртев наоколу гледам некој траги ко со крв да беа цртани. И ја ме интересираше шо е тоа шо се дешава и тргнав по нив. Ама трагите ме одведоа до една шума. И влагам ја у шумата таму глеам една Куќарка. И влегов ја у куќарката и внатре што да видам... Имаше духови сите у круг наредени и мене ме чекаат..

И ги гледам духовиве се опуштат нешто кој со џоинт кој со алкохол и ми вика еден сакаш ли брат и ти? И јас си викам неидев по гаќи до тука за ништо и земав прво ракија ( лозова мислам беше) и така си пијам си пијам и еден дух ми вика брат земи и од ова ке те среди. И ми го додава џоинтот и ја го оптегнав.

И кога наеднаш се опуштив!! И кога почнаа духовиве се позитивно се смееме вицови едно друго и наеднаш еден дух вади пиштол и го упукува другиот дух право у душата!! И ја тука целиот избезумен, таман се опуштив и сега духовиве ми напакостија.

Така да у право е дечково.
 
Член од
1 април 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
beskrajniot mir , svetlinata i blazenstvoto da vlezat vo tebe toa e toa i e prekrasno
i da vi kazam deka meditacijata e jazikot na bog
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
На луѓето кои медитираат информацијава им е позната,
за останатите еве една научна вест за полезноаста на медитацијата http://on.net.mk/zhivot/zdravje/meditacijata-e-poefikasna-od-morfiumot
За медитацијата да биде поефикасна од морфиумот потребно е многу “фурни“ медитација да “јадеш“.
За почетниците скоро ич не е ефикасно :)

+

не треба да се фокусираш на што ќе добиеш, така ќе го изгубиш ентузијазмот ако не ти ги достигнал очекувањата = ќе прекинеш со медитирање, или полошо, никогаш веќе нема да имаш полезно медитирање ради скептицизмот
 

Scorpia

The one and only
Член од
4 април 2011
Мислења
86
Поени од реакции
16
Prilicno mi e stresen zivotot vo poslednive nekolku godini i mozam da kazam deka so meditacija super se balansiram sebesi. Posle edna seansa se cuvstvuvam opusteno, relaksirano, znam deka problemite se se ushte tuka ama so stalozenost i mir gi razgleduvam. Mene mnogu mi pomaga i zatoa ja praktikuvam. Porano odev na grupni meditacii, sega sama doma si pravam zatoa shto mi e poubavo.. Najcesto na pod, so pozicija lotos, a ponekogash si pustam i nekoe ubavo, lesno muzice od ovie shto se za relaksacija, ili pa muzika shto ne e muzika tuku se zvuci od prirodata (zatoa shto ne mozam bash vo priroda da odam). Kako i da e, i jas na pocetokot mislev deka e glupavo, mi se prispivase, me bolese grb. Ali posle toa se naviknuvash na polozbata, a dobrite strani gi sogleduvash mnogu lucidno.
 
Член од
13 април 2011
Мислења
5
Поени од реакции
3
Посетував курс по јога каде што научив релаксација и медитација,имав два часа неделно групна медитација.Работев на себе медитирав и дома со дишење,со музика и со поздрав на сонцето.Потоа станав љубопитна какви се медитациите кај луѓето што работат со космичка то ест универзална енергија.Запишав курс и поминав 4 степени.Научив медитација и со отворени очи.Се на се,она што сакам да го кажам е дека најубавите медитации ми се случуваат во природа,без некои дишења на кои ме научиле,без посеба положба на телото или рацете,со отворени или затворени очи....Едноставно,кога гледам во паднатите на есен лисја,кога го гледам мирното Охридско езеро,изгрејсонцето....воздивнувам и тогаш ја доживувам најубавата медитација.Денот после едно такво кратко искуство станува прекрасен а мојот ум е смирен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom