Дали медитирате?

дали медитираш?

  • да

    Гласови: 90 34,2%
  • не и не ме интересира

    Гласови: 34 12,9%
  • не, ама сакам да знам повеќе

    Гласови: 139 52,9%

  • Вкупно гласачи
    263

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Да тесла кога го управувал бротчето со радио сигнали-но тоа не е безжичен пренос на енергија која може да се употреби(да речеме сијалица да свети без да биде приклучена "на струја":).

И де објаснете ми каква врска има јога-та овде,чакрите(што се,каде се наоѓаат бидејќи нема доказ а ако за нешто нема доказ тогаш истото не постои.

Имам и друго прашање...ова учење е само спиритуелно,мислам нема негативци(како сатан,богови...)нема нации туку само духовно усовршување така??
Еве ти нешто за енергијата и чакрите и се поврзано околу тоа
еве усте едно
и еве едно подолго кое е во два дела ова е првиот ако ти се допадна гледај си го и другиот
има и многу други примери дека постои таа универзална енергија или како сакаш наречија таа животна сила која е во секој атом од живиот и неживиот свет еве ти едно многу познато име па ако те интересира пробуричкај низ интернетот да најдеш нешто повеке за него Wilhelm Reich кој ја има преставено таа енергија научно и има создадено акомулатори за нејзино акомулирање и користење во различни цели, таа енергија ја има наречено оргонска енергија.
Еве и еден цел докумернтарец во повеќе дела е за него и неговото дело
 
R

Rock me Amadeus

Гостин
Da,meditiram.Nekogas koga imam problemi,nekogas iz cista mira.
Kraj kraeva,eden vid na posmatranje na samiot sebe,da pokusas da se oslobodis od sudenjeto,gnevot,pristrasnosta.Da se opushtish.
 
Член од
2 април 2012
Мислења
144
Поени од реакции
133
дали некој може да ми препорача некој курс по медитација,или некој што веќе има искуство да ми помогне како да почнам да медитирам...мислам дека единстево решение ќе ми биде медитацијата од секојдневните стресови ...:unsure:
 
С

Само Човек

Гостин
Да медитирам секој ден по 15 мин . Инаку сурно некогаш сте се загледале во некоја точка (сте се замислиле) и сте се чувствувале убаво. Тоа да ти било природна медитација
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
дали некој може да ми препорача некој курс по медитација,или некој што веќе има искуство да ми помогне како да почнам да медитирам...мислам дека единстево решение ќе ми биде медитацијата од секојдневните стресови ...:unsure:
Симни го ова програмче, ќе можеш да си правиш најразлични амбиенти и да ги комбинираш.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
дали некој може да ми препорача некој курс по медитација,или некој што веќе има искуство да ми помогне како да почнам да медитирам...мислам дека единстево решение ќе ми биде медитацијата од секојдневните стресови ...:unsure:
Симни го ова програмче, ќе можеш да си правиш најразлични амбиенти и да ги комбинираш.
За јога треба тишина, не амбиент со звуци.
Патанџали секако немал „програмче“ за амбиент... а и денес секој сериозен јога гуру учи да се намалат сите звуци однадвор.
Сето тоа е само за да ве залажува умот, наместо да го натерате да работи до крајни граници!

И медитацијата е 5-та гранка од раџа јога, до тогаш удрете на јама, нијама, асана, пранајама... не скокајте веднаш на „последниот“ испит пред дхарана и самади...
 
Член од
2 април 2012
Мислења
144
Поени од реакции
133
Симни го ова програмче, ќе можеш да си правиш најразлични амбиенти и да ги комбинираш.
еееј закон е ,си го симнав и одма си пуштив пиано, исклучив тв и сеа пред факс малце да се опуштам...преубаво е! ФАЛА ТИ :love:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
За јога треба тишина, не амбиент со звуци.
Патанџали секако немал „програмче“ за амбиент... а и денес секој сериозен јога гуру учи да се намалат сите звуци однадвор.
Сето тоа е само за да ве залажува умот, наместо да го натерате да работи до крајни граници!

И медитацијата е 5-та гранка од раџа јога, до тогаш удрете на јама, нијама, асана, пранајама... не скокајте веднаш на „последниот“ испит пред дхарана и самади...
Девојката бараше нешто за секојдневните стресови, а не за јога, затоа и го препорачав програмчето. :)
--- надополнето: 4 април 2012 во 11:39 ---
еееј закон е ,си го симнав и одма си пуштив пиано, исклучив тв и сеа пред факс малце да се опуштам...преубаво е! ФАЛА ТИ :love:
Нема на што ;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Девојката бараше нешто за секојдневните стресови, а не за јога, затоа и го препорачав програмчето. :)
--- надополнето: 4 април 2012 во 11:39 ---

Нема на што ;)
Ах... нека оди на масажи... :) Подобро е...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
одам на пилатес и аеробик ;)
туку еве ти што би ми препорачал за медитација?
Напишав погоре што ти треба... тишина, подготовка, асана(положба) и пранајама(контрола на дишењето/прана)...
Вежбај ги првите 4-ри гранки од раџа-јога која е најдобро објаснета од Патанџали...

Не може да го контролираш умот ако не може да го контролираш телото.
Мора чекор по чекор да се работи. нема ништо лесно кога се работи за усовршување на човекот. ;)
 
Член од
2 април 2012
Мислења
144
Поени од реакции
133
Напишав погоре што ти треба... тишина, подготовка, асана(положба) и пранајама(контрола на дишењето/прана)...
Вежбај ги првите 4-ри гранки од раџа-јога која е најдобро објаснета од Патанџали...

Не може да го контролираш умот ако не може да го контролираш телото.
Мора чекор по чекор да се работи. нема ништо лесно кога се работи за усовршување на човекот. ;)
епа значи вака? јас овој си го слушам ,што мислите вие?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Не гледам јас многу youtube видеа... поеќе сакам да прочитам. А и премногу зборување и објаснување оди во негатива за оној што е на почетокот.
Седни и работи.

1. Јогата е вештина да се обедини умот на една идеја. Има четири методи:
  • Gnana-Yoga или Единство со Знаење
  • Raja-Yoga или Единство со Волја
  • Bhakta-Yoga или Единство со Љубов
  • Hatha-Yoga или Единство со Храброст
додади Mantra-Yoga или Единство со Говор и Karma-Yoga или Единство со Работа. Овие се обединуваат преку врвниот метод на Тишина.

Извадок од еден есеј.

П.С. И пробувајте да избегнувате да дознавате што треба да добиете со одредена пракса... умот веднаш ќе почне да ги лажира резултатите и вие наместо да бидете господар над робот, робот(умот) ќе управува со вас без да бидете вие свесни за тоа.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
5 Причини да почнете да медитирате
Research on meditation proves health benefits

(1) Heart health: Meditation leads to calmness and better stress management. One report from England claims it cuts heart disease in half. The study was done on people with a history of heart health problems. Another study in Southern California had similar conclusions.

(2) Blood Pressure: Blood pressure is lowered naturally by practicing meditation daily. This has been measured and recorded.

(3) Stress reduction and improved energy levels: General health, immunity, and energy levels are boosted by meditation in that it reduces sympathetic nervous system activity, resulting in reduced stress hormones released. Chronic fatigue or adrenal fatigue and a compromised immune system are the direct results of too many unnecessary adrenaline and cortisol secretions.

(4) Increased intelligence: A University of California, Los Angeles study showed MRI evidence of increased gyrification (brain matter folding) in the cerebral cortex, the part of the brain associated with overall cognitive intelligence.

(5) Self awareness and reflection: Similar studies in Massachusetts and Germany showed brain matter changes corresponded with feelings of improved self esteem and peacefulness within eight weeks of daily meditation.
Целиот статија можете да ја прочитате тука
http://www.naturalnews.com/035562_meditation_life_changes_intention.html
 

Kajgana Shop

На врв Bottom