Дали луѓето биле попаметни во антиката (минатото) или се попаметни денес?

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Не можеш таква споредба да правиш. Не се собраа 5 милијарди луѓе да го измислат компјутерот, се најдоа 5 лудаци на кои им текна како. Повеќето од нас не знаат ни бушон од лежиште да сменат, а не па да знаат да направат компјутер. Луѓето, во множина, би требало да ги опфати сите, генерално, и јас сметам дека тие денес се поглупави токму заради тоа, дека би умреле ако на упатствата за апаратите не им пишува реченици од типот “Не ја употребувајте пеглата на себе“. :icon_lol:
Pa i pred 2000 godini ne se sobrale miliarda lugje da ja izmislat pitagorinata teorema, tuku ja izmislil eden edinstven. Znaci toj bil pameten site drugi tokmaci. E sega ako gi stavime na kantar negoviot pronajdok i pronajdokot na nekoj ludak denes, ke ispadne deka i toj e tocak vo sporedba so ovoj denesniov. :toe:

Плус на ова твоето јас можам да напишам некаде во 2094 година...
Имало пред 100 години телепортер? Немало.
Имало пред 100 години имиџмејкер? Немало.
Имало пред 100 години Реаниматор? Немало...
Napisi be, koj ti zabranuva..... samo sto, ne diskutirame za idninata tuku za minatoto.

И ти ќе ми речеш сега, па тоа е само доказ дека луѓето секој ден стануваат попаметни. Не, не стануваат, само стануваат по глупави зашто не ги интересира како работите функционираат, а за размислување за посуштински животни прашања да не збориме. Поединците се специјализираат за одредени области, па ти ќе знаеш да направиш машина за претворање белка во жолчка и потоа во кајгана, за некој друг само да кликне копче. По извесен период, ќе дојдеме на ова:
Малку звукот е заебан, ама ќе ме сфатиш шо сакам да кажам.
A pa vo antikata kolku site poedinci se interesirale za site raboti kako funkcioniraat? Site bile filozofi, site mudruvale za astronomija, fizika, matematika....? :)


Poentata mi e deka, malku glupavo e samata tehnologija da ja pretstavuvame kako dokaz deka sme glupavi, koga taa tehnologija e otkriena i sozdadena od nas ( ili pak od odreden broj ludaci megju nas lugjeto :)).
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
A pa vo antikata kolku site poedinci se interesirale za site raboti kako funkcioniraat? Site bile filozofi, site mudruvale za astronomija, fizika, matematika....? :)

Poentata mi e deka, malku glupavo e samata tehnologija da ja pretstavuvame kako dokaz deka sme glupavi, koga taa tehnologija e otkriena i sozdadena od nas ( ili pak od odreden broj ludaci megju nas lugjeto :)).
Во антиката, каде сите мудрувале... и се си кажал. Луѓето всушност размислувале, и луѓето всушност нешто знаеле. Знаеле да преживеат, знаеле да ги влечат маките на грб, да истраат, да подигнат семејство, да направат нешто. Денес паѓаме во депресии, надвор од градска средина и немање превоз ќе умреме за два дена, и не знаеме ни сами јадење да си направиме. Не, мајонез намачкан на леб не се смета.

И, можеби е глупаво, и ќе прифатам да носам таква титула, но тоа е мое мислење, токму технологијата е онаа која не затупува, заради причините кои ги кажав погоре.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Лугето одамна не знаеле да се заштитат од бременост.
Не знаеле многу работи што ние денес ги знаеме.

Дека технологијата не затупува,точно е.
Затоа што има технологија научени сме на готово,без ни малку да размислуваме.

Во минатото биле попаметни во други работи.
Кој од нас знае да ткае или да вези...

Секогаш постоеле и ке постојат генијалци, интелигентни умови,во минатото и денес.
Ако денес имаме технологија не значи дека сме попаметни.
Лесно е да измислиш нешто кога имаш основа веке измислена.
Да го измислиш она основното е тешко.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Да беа паметни немаше да живеат в антика.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.406
Поени од реакции
21.997
Денес сме попаметни од кога било досега..
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
За попаметни сигурно, поради развојот на науката, а за поинтелегентни не мора да значи, па Леонардо да Винчи се смета за најителегентен човек на сите времиња кој е докажан во 10-тина различни полиња...
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Јас мислам дека попаметни биле во минатото.Тогаш немало ништо сами морале да мислат да праат да се снаоѓаат.Денеска се ти е нацртано не ни мислиш не си замараш и не ни мислиш и заркжлавува мозокот.Да не биле тогаш паметни денес немало да постоиме.:helou:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Денес не се сигурно. Денес е општеството се движи во правец на глобализација и креирање на нов светски поредок со тоа што луѓето ќе останат робови, типичен пример на американското општество каде што се е автоматски треба да бидеш глупав за да може да живееш. Неповратен процес.
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
Дефинитивно биле попаметни од денес.......а како одиме кон подобро време, кон глобализација и непредок на технологихате лугето ке стануват се поглупи и потупави.....бидејки со притискање на едно копче ке може да се извршуват скоро сите работи, а тоа верувам и мало дете може да го направи и не трева мн мозок и мислење.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Смешно ми е како уште не сте дале дефиниција за 'паметни луѓе' а дискутирате за нив.
А патем некој земаат за пример памет на единки, а некој на сите луѓе во минатото :)
 

Marko vojvoda

Archduke - Archangel
Член од
31 јули 2008
Мислења
70
Поени од реакции
5
Да али ај во антиката дали некој знаел да пишува на тастатура или да смени батерии на далечинското? Секој во свое време си е паметен.
Да ама ние ќе умреме од глад или од студ ако нема технологија а античкиот човек за три дена ќе научи што е даљинско шо е тв тастатура и се во што сме ние експерти но сепак ние не сме свесни колку античката мудрост е поголема од денешната не знаеме дали знаеле да прават пушки и остали помагала што ги имаме сега,дали некој се запрашал дали они(античките луѓе) знаеле(да прават помагала како од 21 век или бар 18 ако не 21) и ако знаеле зашто не ги направиле,можеби заради последиците кои ние ги сносуваме денеска....:wink:
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Па сега различно како гледаш на работите.
Во антиката знаеле да се снајдат за се и сешто, немале компјутери и технологија. нас сега да не пуштит во природа нема да знаеме каде е север, а акде е југ, не па нешто повеќе да направиме. Според таа гледна точка попаметни биле тогаш
Ама со оглед дека постои еволуција, сега имаме компјутери, коли, или општо кажано со еден збор технологија, значи општеството отишло напред што значи дека они луѓе кои живеат денес се далеку попаметни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom