Дали конечно Скопје ќе добие трамвај?

Член од
2 декември 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
a kaj ke go staat toj tramvaj ziti se ?
koga ulicite se mali niz gradov.. so isklucok na jane sandanski, partizanski odredi i taa vo avto komanda ne znam kako se vika...
idejata e dobra ali realizacija sto kade... kje vidime...
Aposlutno se soglasuvam, plus vo drugite zemju veke ne ni ima tramvaj...Tramvaj ej, koga bev 1vo odd vo Germanija imase...sega...metro, uban,ezban,....
Gluposti, jas ne sum za, sramota...:pos2:
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Абе веќе трамвај е застарена ствар сега се прават оние MONORAIL и METRO и разни други како и да се викаат, а не трамвај. Плус кај нас нема улици за трамвај сите се со две ленти максимум па ќе нема ни сообраќајот да се одвива убаво.
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Јас не сакам трамвај и ќе гласам против, бидејќи со трамвајот само ќе ни се усложни сообраќајот, само метро му е мајката
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Јас не сакам трамвај и ќе гласам против, бидејќи со трамвајот само ќе ни се усложни сообраќајот, само метро му е мајката
Какво метро Скопје сепак не е многу голем град освен тоа за метро би требале едно 15 години.Трамвај само ако се среди ситуацијата у градот со паркинг просторот и да се прошерат улиците иначе вака нема теорија да има трамвај.Нови автобуси му е мајката
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Па зашто да не може метро, не ни треба многу линии, една од ѓорче до лисиче, и една од кисела вода до бутел, има и помали градови од скопје со метро.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Па зашто да не може метро, не ни треба многу линии, една од ѓорче до лисиче, и една од кисела вода до бутел, има и помали градови од скопје со метро.
se se moze ako se saka
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
430
Поени од реакции
6
Абе веќе трамвај е застарена ствар сега се прават оние MONORAIL и METRO и разни други како и да се викаат, а не трамвај. Плус кај нас нема улици за трамвај сите се со две ленти максимум па ќе нема ни сообраќајот да се одвива убаво.
pa bas zatoa sakaat da stavat travaj kaj nas be. staro e i eftino:). nego kaj nas tranvaj nema da go sobere be. nemame ulici za toa cudo. ustvari imame tamu nakaj aerodrom i novo lisice. po sredina na bulevarot. na drugo mesto ne. moze po partizanska ako ja prosirat malku.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Трамвај во СК во 21 век????Дали квази-градоначалникот Костовски знае кога се граделе трамвај линии во поголемите градови???Во почетокот на 20 век.Ама ние како заостанати нормално за нас сега почнува 20 век.Дебилна идеја,тешко вас скопјани.Можда овие нови трамваји ќе летаат пошто не знам дали ви СК има спремна инфраструктура за трамвај.Да видиме...
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Најглупава идеја е ова. Подобро е да се стави оние што личат како метро а возат над пруга над земјата поточно на столбови поставена пруга која ке биде над улиците. Со тоа ке се намали сообраќајот на улиците а и ке добиеме современ транспорт.

П.С. Како се викаше ова превозно средство да не знае некој?! :toe:
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21

vie pak avtobusi........gledajte napred i nagore, a ne nazad i vo zemja :):)!!
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Абе С, аиии, зарем мислиш ли дека у наредниве 100-200 години ќе можеш да видиш моно-реил у Македонија? Седи, ова е чиста СФ фотка за наши простори! :pos2::pos2:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
A dvospratniot avtobus u pozadina...?? :) ne go ispustaj toj detal... :)
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Италијанско-бугарско-македонски конзорциум вчера и официјално доби зелено светло од Градот за проектирање на трамвајско депо, како и 12 километри од трамвајска пруга во Скопје, а според градоначалникот Трифун Костовски, реално би можело да се очекува пробно возење со трамвајот дури во април-мај наредната година. Како најдобар понудувач, конзорциумот најдоцна за 60 дена ќе треба да го проектира депото кое ќе биде лоцирано во населбата Ново Лисиче, по што ќе се распише и тендер за негова изградба. Целиот проект од 12 километри трамвајска мрежа треба да биде готов за 7 месеци.
- Наредната недела веќе ќе ја подготвиме скицата за трамвајското депо во кое ќе биде применета најновата технологија во изработката. Депото треба да прими 40 возила на трамвај и 6 таканаречени трамвај возови, а ќе содржи и дел за сервисирање и перална. Исто така ќе има и административна зграда, како и контролен центар од кој електронски ќе се контролира целата сигнализација и трамвајската мрежа, објаснува Дарио Комини, директор на италијанската фирма "Аксиома дизајн".
Со оглед дека само изградбата на депото чини околу 6 милиони евра, според Костовски, прво ќе се гради делот неопходен за потребите на првата фаза, односно за два трамвајски воза од по 6 вагони, за што средства ќе бидат обезбедени од буџетот на Градот за 2009. Сепак, тој вчера призна дека Градот треба да се задолжи или пак да побара помош од европските фондови, доколку сака да ги набави вагоните, со оглед дека цената на едно трамвајско возило, е од 1,7 до 4 милиони евра.
Инаку, првата фаза предвидува проект за 12 километри мрежа која би се градела на потегот од Ново Лисиче, по булеварите Асном, Србија и Јане Сандански до Транспортниот центар и понатаму покрај Народната банка и Дрво декор до хотелот Холидеј ин, покрај ГТЦ, Градска болница и по булеварот Кочо Рацин би се враќала по иста траса кон Ново Лисиче.

вечер


Па вака не изгледа лошо ,супер е:)..
А за ,метро или оние надземните возови на метални конструкции..абе за тоа треба многууууу пари ..нема теорија да се напраи.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Сега Костовски конечно се реши да ја реализира идејата со која се кандидираше.Наредниот сето тоа ќе го блокира и се така во круг.Држ не дај.Кој од кој попаметен,само глупи идеи без решение.Многу добро би било да има транвај во Скопје,само не ми е јасно на рекорд каде ќе помине во 8 наутро.Значи тесни грла колку ти душа сака,или по тротоари ќе ги местат шините,или најдобрата идеја што ја слушнав е во цвеќињата помеѓу лентите.
Нека продолжат со градење само,со гулаби ќе се пренесуваме од едно место на друго.Кај се експертиве да го решат проблемот,кој не е од сега.Повеќе експерти од обични луѓе имаме,в гз незнаат да си брцнат,што прават врските.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Многу добро би било да има транвај во Скопје,само не ми е јасно на рекорд каде ќе помине во 8 наутро.Значи тесни грла колку ти душа сака,или по тротоари ќе ги местат шините,или најдобрата идеја што ја слушнав е во цвеќињата помеѓу лентите.
Па не мора таму да помине .. :)
Ја како што разбирам а може и грешам ,е дека нема да биде све испреплетено цело Скопје , него само неколку линии и онаму каде што би можело да се изведе ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom