Дали има вечна љубов?

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
Поточно прашањето е дали има ВИСТИНСКА љубов. Вистинската меѓу другото е и вечна. Ако е вечна значи е и вистинска. А вистинска љубов во денешно време мноооооооооогу ретко се случува.
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
Икрено мислам дека вечна љубов не постои. Зошто?

Ако речеме дека вечната љубов се базира на почеток (заљубување), па брак (обврска), па деца (обврска), па внуци (обврска) .... да не коментирам што се нема во меѓувреме ....
Годинитие си го прават своето .... љубовта со тек на време бледее поради проблеми, немање време еден за друг (од обврска х 1000000) ... и преминува во навика, кај некои во зависност ... но сепак љубовта останува најчесто во спомените кога било тоа актуелно ...

Но во секој случај поубаво ми е да мислам дека постои ВЕЧНА ЉУБОВ :)
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Вистинската љубов никогаш не исчезнува, без разлика што и да се случило. Тоа чувство нема никогаш наполно да се изгуби и никогаш нема да се повтори. Една и единствена е вистинската љубов, сите други настојуваат да ја заменат.:toe:
 
Член од
21 јули 2007
Мислења
56
Поени од реакции
0
Ima vecna ljubov,samo so razlicen intenzitet odvreme navreme.Nekogas ke bide mnogu silna,nekogas pomalku ama ako sakas vistinski koga ke go vidis nego/nea seakogas ke ti cuka srceto.Mene na pr mi se ima sluceno ednas ljubovta da mi premine vo monotonija,a potoa seto toa vo navika.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Има! А кој не верува нема ни да има, нормално... Епа немојте да верувате...
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
има ако се мисли на повеќе наменска.ако мислите спрема една личност тогаш не верувам да има вечна.:)
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Коментаров под мене не го слушајте.Си има и ќе си има:pos2:
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
Има! А кој не верува нема ни да има, нормално... Епа немојте да верувате...
тебе на 17 години се ти се глеа ко вечно, не постои вечна љубов немааааа....и во брак после се се сведува на пријателство и разбрирање меѓу партнерите...
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
91
Поени од реакции
1
Абе другарчиња...вечна љубов може да има само ако веруваш во неа и ако се стремиш кон тоа....јас лично мислам дека има...мислам дека секој вистинска љубов е вечна...не ми е јасно како може да љубиш некој толку долго и одеднаш тоа чувство да исчезне...едноставно не може...евентуално ако го сокриеш то чувство длабоко во себе па да мислиш дека си престанал да љубиш...во секој случај такво нешто не се брише...и кога-тогаш пак ќе те удри како гром од ведро небо....
 
Член од
17 мај 2008
Мислења
75
Поени од реакции
0
Jas mislam deka ima vechna ljubov barem taka mislam so ogled na toa kolku si go sakam deckoto mislam deka vecno ke go sakam!ustvari toa za koj kako jas taka mislam
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Кратко и јасно НЕ. На 15-16 години може ни изгледа дека може да има, но со тек на времето, како што спомнаа погоре, се преминува во обврска или навика.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Има..ама таа е многу ретка,ретко кој ја осетил,се сомневам и јас дека некогаш ќе ја осетам без разлика дали верувам во неа или не..Затоа што љубовта ја споредуваме само со зависноста од некоја работа или личност...епа нее таа е нешто да не речам посвето(ама реков) и почисто од неа...
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
26
Поени од реакции
2
Nekade vo nekoe spisanie procitav: " Samo neostvarenata ljubov e vechna" i navistina se zamisliv. Bi sakala da postoi, ama neznam...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom