Дали има вечна љубов?

Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
За да има вечна љубов треба вечен живот, а вечен живот нема....така да љубовта може да трабе само еден дел од вечноста т.е. еден цел живот :)
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Љубовта по дефиниција е вечна нема шо да има или нема фаштен?
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
DuFFy напиша:
За да има вечна љубов треба вечен живот, а вечен живот нема....така да љубовта може да трабе само еден дел од вечноста т.е. еден цел живот :)
И тогаш Лазар ми рече: измислете ја љубовта за да ги сексаме скоевките без пари...
 
Член од
15 февруари 2007
Мислења
82
Поени од реакции
1
Moe mislenje: NEMA VECNA LJUBOV!!! I sea nekoj ke rece e kaj nema lugjeto so se u brak slucajno da ne ne se sakaat??? Se toa e veke cista navika, nisto poveke... Vecnata ljubov e zagarantirana samo za pepelashka i princot (i drugi likovi od bajkite)... Ne vikam sea deka ljubovta totalno isceznuva, tuku seuste postojat iskri koi od vreme na vreme treba da se obnovuvaat, ali sigurno nema da bide kao na pocetokot...
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Da ima vecna ljubov, sega nie site sme smrtnici i koga togas ke si zamineme od ovoj svet no ke ostane nekoj sto se uste ke ne saka, zboruvam za vistinska ljubov. E toa e vecna ljubov!
 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
SCORPIO__20 напиша:
sve sto ima svoj pocetok ima i svoj kraj :) taka da ljubovta ne e vecna

ljubovta e kako supa : prvata lazica e najtopla a poslednata e najladna
Da, no neli supata ako ja podgrevas ke bide sekogas topla. A ako eden den ti se zdosadi da jades supa, ke ti stane ednolicno nesto, togas i za toa imame care.... postojat razlicni zacini, razlicni fidinja sto sekogas supata ke ja pravat poinakv i poinakva :tapp:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Вечна љубов има помеѓу двајца кои пред се се одлични другари, искрени помеѓу себе, се разбираат, има помеѓу нив толеранција, се поддржуваат во секој поглед и не дозволуваат најразлични глупости да ги скараат. Според мене на ова се заснова вечната љубов. Ако човек успее да ја најде својата идеална половинка која ке го поддржува за се во животот тогаш тој може да се смета за многу среќен. А верувајте дека тие случаи се многу малку...
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
Читам страници уназад и не ми е јасно...Зошто не верувате дека луѓето што се во брак не се сакаат??? Една личност еднаш ми рече нешто што мислам дека е многу точно!„Љубовта не исчезнува,само ги менува формите”...
И јас мислам...зошто па и да не биде вечна љубовта...може нема буквално во секој момент да биде со ист интензитет ама тоа не значи дека ја нема...и да не мешаме љубов и страст..мислам дека страста е само еден дел од љубовта и треба да се вложува во неа....како и сите други работи во животот...ако се потрудиш околу нешто,ќе ти успее... такада ако ја најдете личноста со која се поклопувате во повеќе аспекти и со која можете да преминете преку се и сфатите дека не е само моментален занес,нема зошто да не бидете заедно до крајот на животот....
 

**The Beauty**

and the beast
Член од
4 февруари 2007
Мислења
552
Поени од реакции
11
Вечна љубов мегу двајца партнери мислам дека не постои, првите неколку години е страст, љубов и се... Но понатаму(брак) мислам дека се е компромис, разбирање, заеднички цели, навика итн....
А примери како Ромео и Јулија ми се ептен клише, ко прво они биле млади и заљубени, биле во врска. Не се знае што би се случило да не завршиле така трагично...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
**The Beauty** напиша:
Вечна љубов мегу двајца партнери мислам дека не постои, првите неколку години е страст, љубов и се... Но понатаму(брак) мислам дека се е компромис, разбирање, заеднички цели, навика итн....
А примери како Ромео и Јулија ми се ептен клише, ко прво они биле млади и заљубени, биле во врска. Не се знае што би се случило да не завршиле така трагично...
Па тоа е така направено за ние да си замислиме што би се десило ако не завршеше така... Според мене хепи-енд+среќно и долго си живееја
 

**The Beauty**

and the beast
Член од
4 февруари 2007
Мислења
552
Поени од реакции
11
Па тоа е така направено за ние да си замислиме што би се десило ако не завршеше така... Според мене хепи-енд+среќно и долго си живееја
Немој да ми кажеш дека си размислувал како би завршиле???:smir:
Пологично ми е да размислувам за тоа што можеле да направат за да не завршат така......:smir:
Во секој случај мислам дека нема вечна љубов, вечно разбирање и подржување да, ама за љубов....:nesum:
А и после раѓањето на децата целата љубов се пренасочува кон нив.....
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
А и после раѓањето на децата целата љубов се пренасочува кон нив.....

Па штознам... Да сме здрави и живи сите 100 години да доживејме па да раскажуваме тогаш (ако не се издуваме 100 насто) како било. А точно е дека дел од љубовта се пренесува на децата.
А за Ромео... не сум размислувал, ниту ме интересирало. Онака го напишав постот
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
Што ја материјализирате љубовта, таа нема рок на траење и не може да се потроши. Таа не е кофа за наводнување па да ја свртиш кон друго цвеќе. Љубовта се зголемува или се намалува но никогаш не престанува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom