Дали има вечна љубов?

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Veruvam mnogu vo ljubovta megutoa ne mmozam da kazam deka postoi vecna da ljubov kako prvo od pricina sto nikoj i nisto ne e vecno megutoa nikogas ne se znae :)
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
TWEETY*** напиша:
Veruvam mnogu vo ljubovta megutoa ne mmozam da kazam deka postoi vecna da ljubov kako prvo od pricina sto nikoj i nisto ne e vecno megutoa nikogas ne se znae :)
Од каде ти таа дезинформација дека ништо не е вечно? Сакаш да кажеш дека во тебе нема личност (душа) туку ти си само предмет (тело)?
За да веруваш во нешто треба да го познаваш. Штом не можеш да кажеш дали љубовта е вечна значи дека љубовта што (не)ја познаваш е само една голема лага.

п.с. Бог е љубов. Се сомневаш во Него дека е вечен?
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
nisto nema vecno pa taka da i ljubovta isceznuva,samo tragicno e ako voopsto ja nemalo
 

Wuppy

۞HyperBaby۞
Член од
22 мај 2006
Мислења
467
Поени од реакции
1
Ko шо вика IVA_SKORPIJA ништо не е вечно па така да и љубовта незнам може грешам ама ја така мислам member.php?u=3679
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Wuppy напиша:
Ko шо вика IVA_SKORPIJA ништо не е вечно па така да и љубовта незнам може грешам ама ја така мислам
Добро дај бе не ме нервирајте! „Јас така мислам ама може грешам.“ У принцип мразам слаби и неодлучни ставови! Иначе, ич не се согласувам со тебе али тоа е друга ствар!
 

^eli^

шат ме габри.!.
Член од
29 мај 2006
Мислења
686
Поени од реакции
1
Jas mislam deka postoi vecna ljubov,a toa zavisi od karakterot na licnosta!
 

*P|nK_G|rL*

~Pretty in Pink~
Член од
21 мај 2006
Мислења
761
Поени од реакции
5
Da.. Postoi. No premnogu retko. Retki se lugjeto na koi sto ne im se zdosaduva li4nosta vo koja se zaljubeni.
 
Член од
2 јуни 2006
Мислења
86
Поени од реакции
1
Не ми се допаѓа тоа ВЕЧНА, ништо не е вечно, ни ние не сме вечни, но ако под тоа вечна се подразбира љубов што ќе трае до крајот на нашите животи, тогаш, ДА, верувам дека постои, иако можеби ретко.
 
Член од
2 јуни 2006
Мислења
238
Поени од реакции
6
Ako dve dusi se najdat dovolno kompatibilni nitu vremeto nitu prostorot nema da postojat taka da vecnosta ne e isklucena...
 
T

trilobite

Гостин
Ако нема "вечна" љубов,тогаш нема ни љубов,бидејќи подразбира безусловно прифаќање и љубење онакви какви сме.
У тој случај нема потреба да се именува со љубов.
Боље да користиме други изрази(пожуда, похота итн.,не ми текнува сеа на мак. еквивалент).
Постои љубов вечна.Божјата љубов.Он се што прави е вечно и врвно.
За човечка не зборам бидејќи луѓево се конечни,барем во ова тело.
Инаку верувам во човечка,вистинска,но не вечна.
 

Sweet Barbie

I love U All....
Член од
29 мај 2006
Мислења
157
Поени од реакции
11
Љубовта може да биде вечна. Некои луѓе ја мешаат телесната привлечност со љубовта. Страста е поттикната од телесната привлечност, но не и љубовта. Еден човек не сака со телото, него со душата.
У главно коа ќе видиш тоа ти е еден убав филинг кој може и не мора да биде проследен со страдање. Не може да страдаш за некој што не го сакаш.
Хипотетички ако претпоставиме дека душата никогаш не умира, ондак ако љубовта е возвратена значи може да трае вечно.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
se razbira deka ima toa deka lubovta trae 7 godini ili 12 se samo bull sh*t
 

Wuppy

۞HyperBaby۞
Член од
22 мај 2006
Мислења
467
Поени од реакции
1
Добро бе еве одлучен став нема
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Моето_е_поголемо напиша:
Од каде ти таа дезинформација дека ништо не е вечно? Сакаш да кажеш дека во тебе нема личност (душа) туку ти си само предмет (тело)?
За да веруваш во нешто треба да го познаваш. Штом не можеш да кажеш дали љубовта е вечна значи дека љубовта што (не)ја познаваш е само една голема лага.

п.с. Бог е љубов. Се сомневаш во Него дека е вечен?
Ne se somnevam veruvam vo Bog i veruvam deka e vecen.A i ljubovta koja e cuvstvuvam ne e samo edna golema laga naprotiv taa e najubavata vistina sto mi se ima sluceno.Sepak ne veruvam deka ljubovta e vecna, so mojata smrt ljubovta koja jas sum ja cuvstvuvala umira zedno so mene .
 

Mesija

Hardcore Superstar...
Член од
13 ноември 2005
Мислења
212
Поени од реакции
1
Вечна љубов, Па нормално постои..Според мене ако љубовта не е вечна таа не е љубов....Респект!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom