Дали имате страв од заболекари?

  • Креатор на темата Кнез Мишкин
  • Време на започнување

Дали имате страв од посета на заболекар?

  • да

    Гласови: 11 34,4%
  • не

    Гласови: 21 65,6%

  • Вкупно гласачи
    32
  • Гласањето е завршено на .

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
баш бев во петокот и понделникот. Немам страв. Малку бев нервозен во понеделникот зашто бев настинат а тој со тоа цевчето за сушење плунка ми ја исуши скроз устата.....
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Не, иако една недорасната заболекарка ме направи касапница, додека го стругаше забот и се лизна тоа бурмашинчето и ми го заби во непцето што мислам до коска отиде, толку многу што плукав крв на секои 25 секунди.
Така да го пребродив стравот кој го имав.

Последно мое одење на забар беше пред неколку месеца кога за еден ден испломбирав девет заби, три дена неможев да јадам како што треба, ме болеше вилицата.
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Не, си одам редовно и немам гајле. Башка имам голема доверба во моите заболекари, така што ич не се плашам.:)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Не, иако една недорасната заболекарка ме направи касапница, додека го стругаше забот и се лизна тоа бурмашинчето и ми го заби во непцето што мислам до коска отиде, толку многу што плукав крв на секои 25 секунди.
Така да го пребродив стравот кој го имав.

Последно мое одење на забар беше пред неколку месеца кога за еден ден испломбирав девет заби, три дена неможев да јадам како што треба, ме болеше вилицата.
Како бе ти заби во непце? :pos:
Таа гледа ли што работи, оди кај некој поасален забар. Ако сакаш ќе ти препорачам. :D
--- надополнето: 19 ноември 2011 во 21:54 ---
Иначе јас никогаш не сум имал страв од забар. Редовно одам на забар на контроли и недај боже да ме боли заб, одма одам не чекам. Барем подобро е ако не чекам, само лошо ќе си направам. ;)
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
имав многу страв.. али новава заболекарка ми е закон..
не престанува да зборува...минатиот пат кога бев се пресмеав.. дури не сакав да си одам :D
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
имав многу страв.. али новава заболекарка ми е закон..
не престанува да зборува...минатиот пат кога бев се пресмеав.. дури не сакав да си одам :D
Епа добро, тоа и е дел од работата, мора некако да те насмее. Да ти го тргне стравот. ;)
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Епа добро, тоа и е дел од работата, мора некако да те насмее. Да ти го тргне стравот. ;)
тоа ретко успева кај мене кога сум стварно исплашена... али оваа е чудо :D за прв пат во мојот живот се почуствував убаво на лекар.. инаку уше од самата миризба ми се слошуе
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Како бе ти заби во непце? :pos:
Таа гледа ли што работи, оди кај некој поасален забар. Ако сакаш ќе ти препорачам. :D
--- надополнето: 19 ноември 2011 во 21:54 ---
Иначе јас никогаш не сум имал страв од забар. Редовно одам на забар на контроли и недај боже да ме боли заб, одма одам не чекам. Барем подобро е ако не чекам, само лошо ќе си направам. ;)
Така, тоа беше стационарот т.е амбулантата во касарна, а пошто таму не плаќаш тоа ти е џабе таква грижа добиваш.
Сего можеби е подруго од тогаш али тогаш беше така.
Сега имам добра заболекарка, јебига мора да биде добро кога плаќаш, ако не работи добро другпат нема да дојдеш а така губи муштерии а и пари.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
тоа ретко успева кај мене кога сум стварно исплашена... али оваа е чудо :D за прв пат во мојот живот се почуствував убаво на лекар.. инаку уше од самата миризба ми се слошуе
Заби цел живот правиме, така да кога тогаш мора да го победиш стравот. Јас како помал плачев на забар и не сакав да одам, но татко ми ми вети точак ќе ми купи ако не плачам. Не плачев и ми купи точак и од тој ден никогаш немам страв од забар. :)
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Бев на забар сабајлево....уффффффф ..моментот кога ќе ти речат, готово можеш да станеш :)
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
леле
сабајле отидов едвај се натерав, и таму кога стигнав пробав дипломатски да се извлечам со праење само план за средување заби .... не ми помина планот ама не беше страшно вака отпосле

Сега ја изневерувам кајгана со еден форум за дентална фобија, пишува нешто во смисла дека ако ти е подобро да си мртов само да не си во чекална на заболекар тогаш форумот е твој... само на англиски е

леле
само што читам англиски поими за умници, за млечен заб или било што и готово ми се врти

оваа е една од најопасните фобии, дури се плашиш забите си се расипуваат и на крај 10 000 евра за фиксни протези на импланти и 300 маки за да се стават

знајте што ќе речам
леле бе...
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Како бе ти заби во непце? :pos:
Таа гледа ли што работи, оди кај некој поасален забар. Ако сакаш ќе ти препорачам. :D
--- надополнето: 19 ноември 2011 во 21:54 ---
Иначе јас никогаш не сум имал страв од забар. Редовно одам на забар на контроли и недај боже да ме боли заб, одма одам не чекам. Барем подобро е ако не чекам, само лошо ќе си направам. ;)
Daj preporaccaj ziti se, mojot zabar ednas koga bev pocna gresen zab da mi struga...
Od vakvi nepismeni imam strav...
A i zaplasenje e..
 
Член од
7 август 2015
Мислења
66
Поени од реакции
42
Аиии самиот збор ме плаши заболекар а камоли да одам :S
 

АМБРОЗИЈА

случајна минувачка
Член од
22 декември 2008
Мислења
351
Поени од реакции
74
Daj preporaccaj ziti se, mojot zabar ednas koga bev pocna gresen zab da mi struga...
Od vakvi nepismeni imam strav...
A i zaplasenje e..
Dentissimo на Партизанска се наоѓа до Неуромедика, неверојатна е значи докторката Сања Димова. Како да одиш нокти да лакираш,а не на забар. Нема ни б од болка, професионалност на ниво, убаво опуштачко музиче, а и многу прифатливи цени иако не работи со фондот има фондовски цени. Изненадена сум, цел живот со страв сум одела на забар и по цела ноќ не сум спиела претходно, а сега конечно запознав вистински добар стоматолог.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom