Дали имате исполнет живот и што за вас е исполнет живот ?

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Дали имате исполнет живот. Прво треба да се дефинира шо е то исполнетост, вака прв проблем шо ми се јави за да дам одговор на темава. Исполнетоста веројатно се поврзува со организација на времето и негова настеганост со активности и дешавки. Од друга страна речиси се што правиме е активност, јадење, во вц одење, дремење пред компјутер, шетање, гледање филмови и така натака, шо значи исполнет е сакале или не.
Од ова определување, неисполнет живот речиси и да не можам да дефинирам или определам.

Друга работа е можноста да се гледа прашањево во контекст на она фразана ,,Исполнет сум" што најчесто се поврзува со задоволен сум, нешто сум постигнал, ми се остварило, радосен сум. Во тој случај не ми е максимално исполнет, никогаш и нема да ми биди максимално, освен потрефување на некој момент и создавање на мигова илузија ко да сум го освоил светот.

Толку че да е, ме мрзи да мислам подлабоко.
 
D

Daedalus

Гостин
Како бе можеш да напишеш вакви две реченици?

Како?

Бот ли си, трол ли си, саглам си, бегаш од ментеше?

Премногу малку а?
Што не ти е јасно?
Ако на неговата скала за соодветно исполнет живот, 60% е многу малку, 70% е малку, 80% е таман, а 90+% е многу исполнет, 40-50% е премногу малку односно огромна количина на малку.
премногу малку = премалку!!!
Ништо не знаеш, Ставрогин.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Како бе можеш да напишеш вакви две реченици?

Како?

Бот ли си, трол ли си, саглам си, бегаш од ментеше?

Премногу малку а?
Не е бот. Ова може само човек да го напише.

едит: Анализирав. Не е ни трол, премногу би било брилијантно. Ова го може само Чик папуча со централен нервен систем.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не е бот. Ова може само човек да го напише.

едит: Анализирав. Не е ни трол, премногу би било брилијантно. Ова го може само Чик папуча со централен нервен систем.
Јас мислам дека се работи за неколку ликови кои го создаваат Бобче. Не верувам дека е еден човек. Никој не може да биде ниту толку упорен трол, ни толку безмерно глупав.

А ако навистина се работи за еден трол, тогаш секоја чест, сериозно. Мега трол, хипер трол, трол над троловите...
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Јас мислам дека се работи за неколку ликови кои го создаваат Бобче. Не верувам дека е еден човек. Никој не може да биде ниту толку упорен трол, ни толку безмерно глупав.

А ако навистина се работи за еден трол, тогаш секоја чест, сериозно. Мега трол, хипер трол, трол над троловите...
Возможно е. Но мене ми е полесно да верувам дека на мајка природа понекогаш и се испушта низ раце. Секакви аномалии постојат. Мислам дека ова е премногу дури и за повеќе комбинирани интелигенции заедно, таа опција ми е некако многу по комплексна. Тоа е више конспирација, а ја неќам да ги комплицирам работите..
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Ќе се чувствувам исполнето кога ќе може да се чустувам како што сакам, а тоа е слободно. Да си најдам дечко да се шетам по улици и да си искажуваме љубов. Нормално добра и солидно платена работа не е на одмет, па деца итн. Тоа во оваа држава не очекувам. Овде тешко дека ќе бидам во целост среќен и исполнет. Не знам како дефинирате вие "исполнетост" дека може да се дефинира на повеќе начини. На пример во други работи се чуствувам исполнето.
 

InStealth

Лабаво лавабо
Член од
10 февруари 2015
Мислења
221
Поени од реакции
560
За мене колку побош муабети ќе направам денеска толку поисполнет ми е животот.Можам да кажам дека доста исполнет живот имам, на секоја тема со секоја теткица можам бош муабет да си направам и во секое време и место.Тоа ми е задоволство и ме исполнува. За вас можеби тоа е остварена љубов, успех на работа, 3 деца итн итн ама нема врска тука сме сите да си го кажеме мислењето:)
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Кај мене е исполнет до максимум... чак планирам да го подиспразнам малце :icon_lol:

Не, сериозно добро е. Има динамика, обврски, слободно време, финансиите онака - стабилни. Со здравјето добри, и то е то.
Бтв, секое екстра денарче гледаме да го искористиме за шеткарање лево десно по срансфо... и да бидам искрен то е то шо најмногу ни ги полнит батериите. Си се иаме погодено со женичката, а то е битен фактор денешно време. Не е сфе во :цицки:и :pijanco:...
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Ќе се чувствувам исполнето кога ќе може да се чустувам како што сакам, а тоа е слободно. Да си најдам дечко да се шетам по улици и да си искажуваме љубов. Нормално добра и солидно платена работа не е на одмет, па деца итн. Тоа во оваа држава не очекувам. Овде тешко дека ќе бидам во целост среќен и исполнет. Не знам како дефинирате вие "исполнетост" дека може да се дефинира на повеќе начини. На пример во други работи се чуствувам исполнето.



:чда:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Да имаш исполнет живот значи да ги имаш околу тебе сите оние работи кои ти ги сакаш, ти значат и си се изборил премногу за да бидат твои и до тебе.

За мојот живот можам да кажам дека е исполнет, но премногу малку. Да речеме од таа исполнетост, исполнети се само 40 - 50%, а тука се вбројува тоа што до мене го имам моето семејство кое најмногу ми значи, тоа што имам мал успех на поле кариера и тоа што се борам за да ги исполнам своите цели. Другите 50 - 60% исполнетост кои ми фалат се надминувањето на кавгите, здравствените проблеми, нервозите, сиромаштијата и исполнувањето на целите. Кога ќе стигнам до тие 100% ќе можам да речам дека имам исполнет живот. Во моментов полуисполнет живот.

:)
zavisi od icvovekot nekoj sekoj den mu e ispolnet nekoj cel zivot ke kuka deka ne mu e ispolnet zivotot
giasdadphy.gif
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Секој од нас има различни критериуми за тоа што е добро, а што е лошо или пак што е повеќе, а што помалку квалитетно.

Така е со животот. Има некоја генерална дефиниција што е живот вреден за живеење т.е. lives worth living?

Или пак кој е вашата лична дефиниција?

Што треба во животот да имате или пак да поседувате за тој живот да биде вреден за живеење?

Материјалното богатство му дава ваква вредност на животот?

Или пак тука говориме за духовно богатство, за пријатели....?
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
да имам личност што ми ја познава душата, седум деца, малку богатство малку сиромаштија (колку за зачин), оние што ми должат љубов да ми покажат љубов и толку... и некоја добра книга и игричка на телефонот
 
Член од
17 март 2014
Мислења
600
Поени од реакции
1.662
Еден старец ми има кажано вака #PassingOnTheExperience :

„Дете , за да успееш во животот

прво треба да имаш здравје :jeeee:
второ , треба да имаш памет :brlav:
3-то, ако имаш здравје и памет , ќе имаш пари :zloo:

4-то, кога ќе имаш пари , ќе најдеш и жена :pipi::smirce:

5-то, кога ќе најдеш жена ,
основај семејство :sekcza:
затоа што семејството е најголемо богатство синко :anco:

тоа е мојата филозофија за животот :motorce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom