Дали западниот свет влегува во декадентна фаза?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Imalo eden pred 2000 godini.
Така викаат, бог да го прости.
Автоматски споено мислење:

Јас прашав дали сте запознале Богови денес на Земјата меѓу луѓето... а не „имало“, како туѓо и дамнешно минато на некој, прераскажувано за да некој сега го смета за своет искуство... ;)
Знам дека не сте... живеете во стаклено ѕвоно, а Боговите не сакаат затворен свет.

Тргајте ѕвоното и гледајте да не загинете од искуства во животот... тоа е најбитно.
Фигуративно или буквално?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.720
Јас прашав дали сте запознале Богови денес на Земјата меѓу луѓето... а не „имало“, како туѓо и дамнешно минато на некој, прераскажувано за да некој сега го смета за своет искуство... ;)
Знам дека не сте... живеете во стаклено ѕвоно, а Боговите не сакаат затворен свет.

Тргајте ѕвоното и гледајте да не загинете од искуства во животот... тоа е најбитно.
Ti imas zapoznaeno Bog denes na zemjata, i koj e?
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.390
Левицата мора да се дистанцира од БЛМ и од Антифа. :)
Левицата треба да си ги отвори своите текстови од пред 100 години и да се посвети на работникот но со тоа горенаведените организации (Антифа и БЛМ) автоматски ќе ја преквалификуваат во Десница пошто членството им е разведено од логичното размислување.

Мислам "сакаме зголемување на платите на нестручните работници и во исто време се залагаме за неограничен влез на нестручни економски мигранти"
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.861
Интересно што тука има поклоник на Кроли, еден од пионерите на модерната западна декаденција, обожавател на анален секс со мажи, пушење пениси и тежок џанак кој формирал некакво здружение на имотни граѓани кои не знаеле што да прават со себе, обично лица со наследени пари.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Интересно што тука има поклоник на Кроли, еден од пионерите на модерната западна декаденција, обожавател на анален секс со мажи, пушење пениси и тежок џанак кој формирал некакво здружение на имотни граѓани кои не знаеле што да прават со себе, обично лица со наследени пари.
Кроули нема поклоници... Кроули е само починат Брат кој што сум немал шанса да го запознаам. Избегнуваме такви нешта кои го создадоа христијанството, заради обожување на пророци... ;)

Имаш повеќе од еден кој што е Телемит на форумов. :)
И не е интересно воопшто, бидејќи тука сум 10 години на форумов, повеќе од 2 децении во тајни организации (некакво здружение за имотни луѓе :D ), само сега ти бодам во очи заради твоите ограничени прохристијански и конзервативни идеи кои знаеш дека пропаѓаат и не може да функционираат во општеството... а јас ти ги критикувам таквите „идеали“ кои „мора да важат“ за сите...
Да бевме ограничени без допир со другите, ќе бевме сеуште со старите идеи... да сметаме дека се е погрешно бидејќи... некој така ни кажал, општеството налага така...
Fuck the society ако нуди ропство. Ние го менуваме тоа... не може ропство, ниту заради луѓе ниту заради богови...

Ова што сега е „декаденција“ за вас, е ништо во однос на она што следува во иднина, која не може да ја смените бидејќи не може да се крати слободата на некој...
Зборував за ова, ти се налути бидјеќи не ме разбра што ти зборувам за поколенијата кои доаѓаат, а врз кои ти ниту јас ќе имаме влијание. Ги измеша ти станиците, а мене ме мрзи да се објаснувам, го сметам тоа за непотребно.

Секој ќе прави што му е волја, ако знае што му е волја и ќе го проширува својот универзум до крајни граници... ако тоа го однесе во смрт - нека го однесе! Кој си ти или јас да ја одредуваме животната патека на било кој?
Хм?
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.861
Кроули нема поклоници... Кроули е само починат Брат кој што сум немал шанса да го запознаам. Избегнуваме такви нешта кои го создадоа христијанството, заради обожување на пророци... ;)

Имаш повеќе од еден кој што е Телемит на форумов. :)
И не е интересно воопшто, бидејќи тука сум 10 години на форумов, повеќе од 2 децении во тајни организации (некакво здружение за имотни луѓе :D ), само сега ти бодам во очи заради твоите ограничени прохристијански и конзервативни идеи кои знаеш дека пропаѓаат и не може да функционираат во општеството... а јас ти ги критикувам таквите „идеали“ кои „мора да важат“ за сите...
Да бевме ограничени без допир со другите, ќе бевме сеуште со старите идеи... да сметаме дека се е погрешно бидејќи... некој така ни кажал, општеството налага така...
Fuck the society ако нуди ропство. Ние го менуваме тоа... не може ропство, ниту заради луѓе ниту заради богови...

Ова што сега е декаденција за вас, е ништо во однос на она што следува во иднина, која не може да ја смените бидејќи не може да се крати слободата на некој...
Зборував за ова, ти се налути бидјеќи не ме разбра што ти зборувам за поколенијата кои доаѓаат, а врз кои ти ниту јас ќе имаме влијание. Ги измеша ти станиците, а мене ме мрзи да се објаснувам, го сметам тоа за непотребно.

Секој ќе прави што му е волја, ако знае што му е волја и ќе го проширува својот универзум до крајни граници... ако тоа го однесе во смрт - нека го однесе! Кој си ти или јас да ја одредуваме животната патека на било кој?
Хм?
Секако про-христијански пошто потекнувам од таква традиција. Тоа не значи дека христијанството нема и свои темни моменти, но не може никако да се негираат позитивните традиции кои со векови спасувале многу животи.

Јас те сфатив многу убаво, не знам само од каде таков изблик на омраза кога во претходен пост пред да вреѓаш фино културно замолив за твое мислење ама небитно сега. Убаво де, има повеќе телемити тука него што сум мислел.

Конзервативноста не без причина опстојува со векови. Како и религијата и таа си има свои преживеани моменти, застарени концепти, но има и такви кои треба да се задржат бидејќи го положиле тестот на времето, а тој тест е најтежок на светот.

Јас не одредувам никому ништо, секој нека си ја следи својата воља, свест и совест. Неам ништо против хомо, бисексуални, полиаморни лица кои приватно си живеат како што се договориле. Во тоа е и поентата, договорот. Ако некои сакаат полиаморна заедница, се познаваат себеси дека не можат да се моногамни, бујрум, нек си направат таква заедница. Ама не после не важи, не е како што мислевме.
That being said, не може да се крие кои се последиците на бидувањето хомос, кои се последици на бидување двоцефка, кои се последиците на бидување полиаморен или родосексуалец, не може све кумбаја геј ис океј, науката и медицината кажуваат поинаку.

Проблемот е во општествениот напор, особено на запад а доаѓа и кај нас, да се прифати нешто како нормално, па дури и пожелно (!?) тоа не смее да помине. Нема што деца да учат за родови и секс по училишта, доволно е никаков образовниот систем уште тоа фали.
Родител еден и родител два. Језа.

Друг проблем е што луѓето не си го почитуваат сопствениот избор и воља. Примерот на другата тема со познаникот бисексуалец кој 4,5 години лажеше една девојка, чак и свршеница за да таа случајно дознае дека ја вара со мажи. Наместо свадба трауми. Настрана што може да и има пренесено СПБ. Има многу такви појави, сите сакаат да го имаат колачот нечепнат но истовремено и да јадат од него.
Јавниот наратив е дека развратот и промискуитетот се нешто уау, фраерски, једном се живи а не кажуваат ништо за последиците од таквиот начин на живот.

Но најголем проблем е што воопшто сексуалните мањини се присутни во јавниот дискурс во едно општество, ја поларизираат јавноста а се работи за минорен процент население и со тоа многу успешно се гураат под тепих вистинските проблеми. Сега пак со 86-те родови и посебни тоалети за транџи на запад тотално се прекинува борбата за работнички права, за поинаква распределба на добивката, за здравствен систем и милион други побитни теми. Декаденција.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Со користење зборови како „двоцефки“, „хомоси“ ти се поткопува целото мислење бидејќи е полно со омраза и бљуткавост... не ги користи, освен ако целта не е да навредиш луѓе кои се хомосексуалци.

Нормално дека и за хетеро и за хомосексуалци важи тоа да и двете страни се свесни за нештата и ја одобруваат целата таа работа!
Инаку е силување! За тоа не ни правиме муабет...

Ама пак се заморувате со тоа „не си го почитуваат сопствениот избор и волја“, па и тука доаѓа природа па наука... :)
Кој си ти да се заморуваш со тоа? Со тоа кој си го одржал зборот, кој не? За тоа дали си го одржал зборот или не, си има последици, по самиот човек кој што не си стои на зборот... и ние ниту можеме да спречиме нешто ниту да подобриме...

Секоја акција има реакција, се има последица... треба некој да е свесен за се што одлучува да прави, какво влијание има врз него и другите...
Јас и ти ништо не можеме во врска со тоа...

За тебе декаденцијата на западот е хомосексуалноста... нанзад кажав која е декаденцијата во светот, но тоа остана незабележано бидејќи вие сте научени да осудувате се што „не е по традиција“.
Добро е што религиите стануваат полека традиции, адети и ништо повеќе... тоа е одлично.

Ама нормално е хомосексуалност. Луѓето не се кријат повеќе од такви ко тебе кои следат традиции и кои се дрзнуваат заради „традиции и догми“ да осудуваат луѓе зошто се такви какви што се ( а не се ништо ралзични од тебе ниту физички ниту психички, може и да се подобри)... не ти се мешаат во традиција, не им се мешај во нивниот живот.

Тоа не е декаденција, тоа е реалноста која ви се криеше од пред очи бидејќи имаше центар на моќ кои осудуваа и уништуваа живот заради „традиции“.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.720
Ова што сега е „декаденција“ за вас, е ништо во однос на она што следува во иднина, која не може да ја смените бидејќи не може да се крати слободата на некој...
Ni vie ne mozete da go smenite ona vo Otkrovenieto.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Ni vie ne mozete da go smenite ona vo Otkrovenieto.
Не зборувај за работи кои не ги знаеш само за да ми кажеш „доста Хепта“ :) пролистај на друг подфорум, ќе најдеш за ова Откровението, за Бабалон, онаа која го јава Ѕверот, за броевите и крајот на светот што го познаваат христијаните и исламот :love:
Човештвото не смее и не може да исчезне или да биде под ропство... додека еден има што не е на слобода (било какво ропство), светот ќе мора да се менува, макар и да гори до самите темели...
Да не ја раскажуваме философијата на фениксот и неговото инкарнирање повторно и повторно...

You know nothing, @Darling :)
Ние сме Откровението! :love:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.720
Не зборувај за работи кои не ги знаеш само за да ми кажеш „доста Хепта“ :) пролистај на друг подфорум, ќе најдеш за ова Откровението, за Бабалон, онаа која го јава Ѕверот, за броевите и крајот на светот што го познаваат христијаните и исламот :love:
Човештвото не смее и не може да исчезне или да биде под ропство... додека еден има што не е на слобода (било какво ропство), светот ќе мора да се менува, макар и да гори до самите темели...
Да не ја раскажуваме философијата на фениксот и неговото инкарнирање повторно и повторно...

You know nothing, @Darling :)
Ние сме Откровението! :love:
Dosta Hepta.
Nikoj ne te sfaka seriozno.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Dosta Hepta.
Nikoj ne te sfaka seriozno.
Ох, па не сме тука да расправаме сериозно за работите, само дискутираме... секој да си го каже мислењето :)
Обичен форум... ;)
Да се сфаќавме сериозно немаше да читам толку омраза и ограничување од човек кон човек...

Ако сте сериозни... светот не оди кон подобро, ќе биде полошо.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.720
Ох, па не сме тука да расправаме сериозно за работите, само дискутираме... секој да си го каже мислењето :)
Обичен форум... ;)
Да се сфаќавме сериозно немаше да читам толку омраза и ограничување од човек кон човек...

Ако сте сериозни... светот не оди кон подобро, ќе биде полошо.
Nemam omraza sprema tebe, samo patetichnost.
Zabegan si.
Samo so koj pamet te staile da bides moderator.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Nemam omraza sprema tebe, samo patetichnost.
Zabegan si.
Samo so koj pamet te staile da bides moderator.
Сигурно нема „нормална“ како тебе, која користи навреди кон некој со кој што не се сложува со неговите идеи, да те стават модератор или било што...
Штом сум ти „забеган“ - одмини ме... лесно е :)

Не сакам да ти создавам чувства кои не ти се потребни во животот...
Освен ако не си по самоказнувањето па да сакаш да ме читаш, да те пали тоа да читаш она со кое што не се сложуваш или не го одобруваш.. можеби затоа и се заморуваш со „декаденцијата“ на западот - со хомосексуалноста, убаво ти е да чувстуваш омраза, патетичност, да судиш за другите...

Иако хомосексуалноста не е декаденција на западот, ниту на истокот. Декаденцијата е омразата кон она што некој смета дека е погрешно, без да има контакт со истото, едноставно се базира на чувство и со тоа прави поделба и осуда во општеството.
Не бидува така... освен вака на форум, далеку од оние кои ги осудувате и ги фрлате во корпата наречена „декаденција“.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.720
Сигурно нема „нормална“ како тебе, која користи навреди кон некој со кој што не се сложува со неговите идеи, да те стават модератор или било што...
Штом сум ти „забеган“ - одмини ме... лесно е :)

Не сакам да ти создавам чувства кои не ти се потребни во животот...
Освен ако не си по самоказнувањето па да сакаш да ме читаш, да те пали тоа да читаш она со кое што не се сложуваш или не го одобруваш.. можеби затоа и се заморуваш со „декаденцијата“ на западот - со хомосексуалноста, убаво ти е да чувстуваш омраза, патетичност, да судиш за другите...

Иако хомосексуалноста не е декаденција на западот, ниту на истокот. Декаденцијата е омразата кон она што некој смета дека е погрешно, без да има контакт со истото, едноставно се базира на чувство и со тоа прави поделба и осуда во општеството.
Не бидува така... освен вака на форум, далеку од оние кои ги осудувате и ги фрлате во корпата наречена „декаденција“.
Nema takvi kako mene.
Samo jas sum jas.

Deka si seksualno devijanten te procitav i vo drugata tema, ama toa e tvoja devijacija, mislis palis nekoj so tvojata zabeganost.

Ne stanuva zbor za homoseksualnost tuka.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Ne stanuva zbor za homoseksualnost tuka.
Има многу како тебе, само не се препознавате бидејќи сте исти...

Не бе, за друго станува збор, само што ти не смееш да кажеш :D
Ти не ја ни читаш темава, се лепиш на член по се изгледа и идеш со навреди бидејќи не се сложуваш со членот... намали, ништо не постигнуваш :)
Јас се мислам дека ти се палиш на мојата „забеганост“ и тоа те води кон лудило и затоа пишуваш ова што пишуваш... :vozbud:

Историски гледано, се е циклус, и оваа т.н декаденција не е нешто ново, сите овие поими‐феминизам, педерлук, веганизам и сл. постоеле уште од кога постојат цивилизациите.
Да не барам и други постови наназад и после овој, декаденцијата на западот е ова, според форумџииве... а јас реков што е реално декаденција на светот, ама замина тоа во неповрат или непрочитано или неразбрано...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom