Дали е време да раскрстиме со Србија...

Член од
11 октомври 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
Раскрстувањето се врши на политички начин, како што е признавањето на Косови, или дозвола за летови на НАТО низ државава кога се напаѓаше Србија. И мене тоа не ми пречи се додека е во интерес на Македонија.
De be,tolkav tekst da se napise pa uste vo uvodniot del da se kaze deka toa bilo vo interes na Makedonija,a da ne se kaze KOJ E TOJ INTERES ?? Eve koristea nas vozdusen prostor,ne deka nie ke gi sprecevme da ni bese toa interes neli, ama ajde, go priznavme Kosovo,prakjame vojnici da se tepaat za tugji interesi i red drugi raboti i STO DOBIVME ZA TOA ??
Kaj gledas ti tuka interes na Makedonija ?? Sto kjarila Makedonija kako drzava ?? Interes e koga ke dades i ke dobies vozvrat nesto sto vo najmala raka vredi kolku ona sto si go dal.Nie kako drzava davavme se sto se barase od nas,ne gledam deka ni e vrateno so nesto...So ovie potezi na Makedonija kjar ima samo Albanecot,nie sme vo zaguba.
 
Член од
27 септември 2008
Мислења
98
Поени од реакции
3
Што ни е гајле за Србија не е ни во Нато ни во ЕУ, така да неможе да не блокира, а и да беше се исто ни се фаќа кога ја имаме Грција. Багабонти не ни требаат за соседи.:baeh:
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
Dobro be i mene ne me interesira kaj se srbite....mene me interesira NIE KAJ SME. Aj Reng kazi kaj sme.
 
Член од
27 септември 2008
Мислења
98
Поени од реакции
3
Ние во веце ќе не најдеш само вода треба да пуштиш и оп одма сме на наше егејско море.
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
Taka li e ?? E pa pazi samo kolkavi lajna sereš da ne ti se zatne cevkata,pa koga ke pustis voda,gomnata mesto vo Egej ,stanot ke ti go poplavat.I zapomni ,ne diši na usta ,samo na nos,da ne ti kažuvam sea zošto,osven ako nemaš proliv,vo toj slučaj ne diši ič.
 
Член од
27 септември 2008
Мислења
98
Поени од реакции
3
Јас сум сепак оптимист дека се ќе биде во ред со Србија како и до сега. Важно е да се работи и бизнисот да се одвива супер, а тоа политичарите може и да се заколат ако сакаат.
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
Pa politika i biznis kaj nas e edno te isto.Kako moze nekoj politicar da dojde do jaka fotelja ako pozadi nego ne stoi mokjen biznismen? Samo vo eden slucaj;ako politicarot vo isto vreme e biznismen.
So site merki i kontramerki go jade samo obicniot narod,tie glavudzite nemaat gajle.
 

Pisces

Министер за Одбрана
Член од
24 јуни 2007
Мислења
36
Поени од реакции
1
De be,tolkav tekst da se napise pa uste vo uvodniot del da se kaze deka toa bilo vo interes na Makedonija,a da ne se kaze KOJ E TOJ INTERES ?? Eve koristea nas vozdusen prostor,ne deka nie ke gi sprecevme da ni bese toa interes neli, ama ajde, go priznavme Kosovo,prakjame vojnici da se tepaat za tugji interesi i red drugi raboti i STO DOBIVME ZA TOA ??
Kaj gledas ti tuka interes na Makedonija ?? Sto kjarila Makedonija kako drzava ?? Interes e koga ke dades i ke dobies vozvrat nesto sto vo najmala raka vredi kolku ona sto si go dal.Nie kako drzava davavme se sto se barase od nas,ne gledam deka ni e vrateno so nesto...So ovie potezi na Makedonija kjar ima samo Albanecot,nie sme vo zaguba.
brus...treba da znes deka makedonija ne e samo na makedoncite!!! tuku i na albancite, turcite, romite, vlasite i site drugi sto se rodile i sto ziveat vo RM!!!
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
6
Поени од реакции
1
Ne!Mislam deka ne e vreme da se raskrstime od nekogo.
Tuku e vreme da se Osvestime!!!
I da i kazheme ednash zasekogash Zbogum na Destruktivvnoto Minato.
Pravejki i mesto na civiliziraniot nachin na zhiveenje.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Не е битно што ќе рече Србија!

Мене многу поважно ми е како да се пренасочи нашиот пазар од Србија на друго некое место.Затоа што сепак огромен процент од нашите домашни македонски производи беа насочени кон српскиот пазар.

Сега засега треба да се мозга само таа работа:каде да се пренасочи тој извоз,кој досега одеше кон Србија?Затоа што Србија,по најавата дека ќе преземе и ,,други мерки,,со кои би се одмаздила на нашето признавање на Косово,под тие ,,други мерки,,би значело и тоа:неприфаќање да нашите домашни производи да се извезуваат таму.

Т.е.накратко кажано:прекин на економската соработка меѓу Македонија и Србија.

Што во тој случај?!:nesum:
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
De be,tolkav tekst da se napise pa uste vo uvodniot del da se kaze deka toa bilo vo interes na Makedonija,a da ne se kaze KOJ E TOJ INTERES ?? Eve koristea nas vozdusen prostor,ne deka nie ke gi sprecevme da ni bese toa interes neli, ama ajde, go priznavme Kosovo,prakjame vojnici da se tepaat za tugji interesi i red drugi raboti i STO DOBIVME ZA TOA ??
Kaj gledas ti tuka interes na Makedonija ?? Sto kjarila Makedonija kako drzava ?? Interes e koga ke dades i ke dobies vozvrat nesto sto vo najmala raka vredi kolku ona sto si go dal.Nie kako drzava davavme se sto se barase od nas,ne gledam deka ni e vrateno so nesto...So ovie potezi na Makedonija kjar ima samo Albanecot,nie sme vo zaguba.
Па можеби нема многу да добиеме за возврат, но сигурно многу ќе изгубевме ако никогаш не го признаеме Косово, а и не гледам што би изгубиле сега. Бизнисите со Србија ќе продолжат, зошто и досега Србите знаеја дека сме про-натовски ориентирани, и без разлика што со НАТО авиони беа бомбардирани со летови низ наша територија, бизнис односите не се влошија.
Косово е дефакто држава и наш сосед, без разлика што начинот на кој што беше создадена е срамен, нема шанси повторно да биде вратено на Србите. Не гледам начин како би се направило тоа. Барем ние знаеме дека правдата е слепа. И да пресуди меѓународниот суд во корист на Србија, а Србите да пробаат да влезат на Косово, би дошло до уште поголеми крвопролевања, и се разбира би изгубиле Србите, зошто пак НАТО ќе интервенира на страната на косовците.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Не е битно што ќе рече Србија!

Мене многу поважно ми е како да се пренасочи нашиот пазар од Србија на друго некое место.Затоа што сепак огромен процент од нашите домашни македонски производи беа насочени кон српскиот пазар.

Сега засега треба да се мозга само таа работа:каде да се пренасочи тој извоз,кој досега одеше кон Србија?Затоа што Србија,по најавата дека ќе преземе и ,,други мерки,,со кои би се одмаздила на нашето признавање на Косово,под тие ,,други мерки,,би значело и тоа:неприфаќање да нашите домашни производи да се извезуваат таму.

Т.е.накратко кажано:прекин на економската соработка меѓу Македонија и Србија.

Што во тој случај?!:nesum:

Колку што е Србија наш пазар, толку и Македонија нивен.

И Србите зависат од Солунското пристаниште и од Македонските трговски партнери.

Затоа нема да има посериозни економски проблеми, освен можно отежнување на некои процедури.

Секоја акција против нас, всушност ја прават против самите нив.



И да додадам, во контекст на темава.

Време е да раскрстиме со имагинарната “зависност“ од Србија (пред се' психичка), и да ги пресликуваме сите нивни ситуации во наши.

Треба да се насочиме кон својата земја многу повеќе, отколку со мислите и грижите да бидеме некаде..горе накај Белград.
Готово е, се распадна Југославија, сега секој оди по својот пат и си ја гради сопствената иднина.

Тоа е тоа “раскрстување“, а не во смисла да правиме непријатели, да се вреѓаме,напаѓаме. Кога на крајот на краиштата, сите сме жртви на една виша политика и интереси.
 
Член од
27 септември 2008
Мислења
98
Поени од реакции
3
Прво србите си направија и го изгубија Косово се заради нивната тврдоглавост дека ако не се договорат со некого ќе добијат нешто. Америка фино и лесно им го одзема наместо Милошевиќ да се договореше на време немаше да има бомбардирање, бегалци кај нас, немаше да ги снабдат со оружје американците косоварите и може немаше да има војна и кај нас.

Прилично изгуби Србија, а и ние заради нив го изедовме. Епа време беше и ние да не им одиме по меракот. Мислат дека ние не памтиме што се направија и со Босна и со Хрватска затоа толку станавме сиромашни голема причина се они.
Па сега видете колку треба да ги сакаме или мразиме, ако ни стават ембарго ќе се зезнат самите ние пак ќе извезуваме сигурно и не сме толку зависни од нив,.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Јас мислам дека сеуште не е расчистено..Зошто не се носи тој проклет Закон за Лустрација? Зошто се толерира Јоки Вранецот, се мавта по затвори, и слично место да биде протеран од Македонија и никогаш да не може да влегува? Нека си оди во неговата епархија во Србија...Сеуште има југоносталгичари, сеуште има луѓе кои ја сметаат Србија за братска..Сеуште српската пропаганда има каква таква сила во Македонија..Така да мислам дека сеуште не е завршено..Закон за Лустрација е потребен...Казна за оние кои ги носеа Македонските чеда на Голи Оток...
Законот за лустрација не се носи затоа што практично треба да си замине цел парламент,од политичка функција.А за тоа дека има некакви носталгичари си апсолутно во право,но треба да знаеш дека такви секогаш ќе има,ако не се Српски ќе бидат Бугарски,ама Албанските се најмногубројни.Казна за оние кој носеа Македонски чеда на Голи Оток нема да има барем на овој свет,затоа што тие сега имаат минимум 80 години.:toe:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Мене многу поважно ми е како да се пренасочи нашиот пазар од Србија на друго некое место.
Кога би можело да се најде некој џиновски кран, што ќе ги откорне Србија и Бугарија од нашето соседство, и да останеме остров сред море, со директен телетранспорт до Бостон и Чикаго ... што друго ќе ни биде потебно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom