Дали е време да раскрстиме со Србија...

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
A како би изгледало тоа "расчистување" си Србија ?

Не заради друго, некако не ми е јасна темава, па доколку може од ова расчистувачите да добијам мало дообјаснување.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
A како би изгледало тоа "расчистување" си Србија ?

Не заради друго, некако не ми е јасна темава, па доколку може од ова расчистувачите да добијам мало дообјаснување.
Да ги нападнеме и уништиме.:pos2::pos2::pos2: Сега се збратимивме со довчерашниот агресор КЗК.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Зарем да раскрстуваме со нашите браќа? :(
Damn, you're so cruel people :(

Освен, екс-Ју со Србија неаме ништо вкрстено.
А, да, и пријателството со Грција ни е взаемно:pipi:

Она што треба да го раскрстиме slash уништиме, се wannabe србите во Мк. Тие бедни креатури, со трунка (или без воопшто) српска крв, кои изиграваат вечи србин од србина
Samo pravat jalovi obidi da nadoknadat, za onie koi zaboravile deka ja imaat.:smir:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Се “испоклавте“ бе,чоек не може ни 5-6 саати да ве остави.Македонија расчисти со Србија уште пред 17 години,останува да расчистиме со Бугарија и со Грција,ама тоа како што гледам тешко ни оди,или не ни оди никако.Ама верувам дека еден ден ќе ни тргне па Македонија ќе си биде Македонија во вистинска смисла на зборот.Вакви теми каде јавноста се фокусира кон другите освен кон вистинските непријатели што ни ја окупираат Македонија се срамни и подли.
Немој некој погрешно да сфати дека ги бранам Србите и дека сум Србофил,зошто ви ја кажувам реалноста која многупати е поболна и од најголемата лага,ама во суштина вистината е таа од која никој неможе да изба.:toe:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Се “испоклавте“ бе,чоек не може ни 5-6 саати да ве остави.Македонија расчисти со Србија уште пред 17 години,останува да расчистиме со Бугарија и со Грција,ама тоа како што гледам тешко ни оди,или не ни оди никако.Ама верувам дека еден ден ќе ни тргне па Македонија ќе си биде Македонија во вистинска смисла на зборот.Вакви теми каде јавноста се фокусира кон другите освен кон вистинските непријатели што ни ја окупираат Македонија се срамни и подли.
Немој некој погрешно да сфати дека ги бранам Србите и дека сум Србофил,зошто ви ја кажувам реалноста која многупати е поболна и од најголемата лага,ама во суштина вистината е таа од која никој неможе да изба.:toe:
Јас мислам дека сеуште не е расчистено..Зошто не се носи тој проклет Закон за Лустрација? Зошто се толерира Јоки Вранецот, се мавта по затвори, и слично место да биде протеран од Македонија и никогаш да не може да влегува? Нека си оди во неговата епархија во Србија...Сеуште има југоносталгичари, сеуште има луѓе кои ја сметаат Србија за братска..Сеуште српската пропаганда има каква таква сила во Македонија..Така да мислам дека сеуште не е завршено..Закон за Лустрација е потребен...Казна за оние кои ги носеа Македонските чеда на Голи Оток...
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Раскрстувањето се врши на политички начин, како што е признавањето на Косови, или дозвола за летови на НАТО низ државава кога се напаѓаше Србија. И мене тоа не ми пречи се додека е во интерес на Македонија.

И навистина, какво би било тоа поинакво "раскрстување".
Мене ми е многу смешно и несфатливо некој политичар денес да ми нареди од утре да не комуницирам со личните пријатели од Србија (или некоја друга држава). Зошто без разлика на политиката на Србија кон Македонија или обратно, ние обичните смртници (не политичари) сме пиеле заедно, сме разговарале заедно, сме се однесувале како луѓе.

Гледам на форумов се повеќе се шири некоја меѓунационална омраза, што почнува и навистина да ми пречи.
Толку сме преокупирани со политика, толку ни се уништува духот и гордоста што стануваме параноични. Ги мразиме сите и сакаме да не мразат сите за да си ги оправдаме нашите македонски мазохистички навики. А за тоа се криви нашите безрбетни политичари кои не доведоа до ова дереџе.
Криви се и политичарите на нашите соседи за нивната негирачка и понижувачка политика кон нас. Точно е дека поради таквата нивна политика и пропаганда и голем дел од народот во Србија, Грција, Бугарија и Албанија зазема негативен став кон нас Македонците. Но ништо не можат да ни направат ако сме сплотени и единствени.
Но сепак не се сите нивни граѓани такви. Јас гарантирам дека таму некаде има мнозина кои размислуваат слично како мене. Кои се свесни дека политиката е таа која расипува и негира, додека обичните луѓе сакаат само да се зближат, да разменат идеи, искуства, без разлика на националност.

Секоја земја ослабнува и економски и духовно ако се самоизолира. Не треба да си го правиме тоа. Треба да сме што поотворени спрема сите за да се дознаат нашите идеи, нашите размислувања, очекувања.
Расчистувањето треба да е во нас самите. Да станеме свесни дека сме Македонци, да работиме за нашите интереси, и дека никој друг нема да ни помогне во тоа.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
A како би изгледало тоа "расчистување" си Србија ?

Не заради друго, некако не ми е јасна темава, па доколку може од ова расчистувачите да добијам мало дообјаснување.
Да се уништат инсталациите на кос, удба... Да се протераат туѓите мантии, на чело со Јоки Враната..
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
465
Поени од реакции
39
videte od strana na srbija sme dosta postovani ,i ne bese fer sto go priznavme kosovo
Види братче, од страна на Србија не сме баш почитувани, имам другари што играле и играат фудбал во Србија, и не сметаат за втора класа, само прошетај низ youtube или некој сајт, не пишуваат како ПЈРМ, а па ич не ги сакам дегениве што навиваат за Партизан и Ѕвезда, само види какви пароли истакнуваат, прошетај низ нивните сајтови, не пишуваат како ПЈРМ, дека сме створени од Тито, дека сме Бугари или Срби. За црквата да не зборам.
Него дали си слушнал за Тиквешко востание, или пак Охридско?
Сума сумарум, јас си гледам свои интереси.
 
K

KomitaMKD

Гостин
videte od strana na srbija sme dosta postovani ,i ne bese fer sto go priznavme kosovo
Македонија кога играше со србија(тогаш СФРЈ) пред 10ина години во квалификации за европско во фудбал на официјалниот пренос на ТВ не имаа напишано како БЈР Македонија.Бев мал тогаш ама добро се сеќавам дека родниниве мои се нервираа.Со тоа само го покааа нивното мислење спрема македонскиот народ и држава.Ние во Србија сме поштовани само од југоносталгичарите кои цело време викаат:како беше тогаш....Тоа време помина и затоа мислам дека немаме никаква допирна точка со србите или било кој сосед.
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Не бидете у заблуда момци...
Српската пропаганда трае и трае со децении...
Ако ви текнува и со ЈАТ имаше фрка пред некој месец така да немојте да се правите изненадени многу.
Србите од секогаш се понашале потеценувачки и педерски спрема нас тоа да е јасно!
 

Pisces

Министер за Одбрана
Член од
24 јуни 2007
Мислења
36
Поени од реакции
1
leleeee kakvi junaci sme ejjj!!! pa preku k*r ako nasata drzava go prizna kosovo, ako sakaat da si imaat dobrososedski odnos so nas ovie srbite, OK. ako ne neka se gonat!!! prosto kazano koj gi e*e! nie si gleame svoi interesi.
PAMTI PA VRATI! :)) dojde vremeto nie da go e*eme severniot sosed!
crna gora samo so 600000 ziteli go prizna kosovo a i onie se pobliski so srbite, togas zs samo nie da bideme crna ovca? :D cim tone srbija i drugite drzavi da potonat??
a ova e tek samo pocetok... ke vidat oni samo da rascistime so gejlada! :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom