Дали дебелината е болест?

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Мислам дека дебелината е психолошка болест,недостаток на естетика исто како и пушенјето ,апетит да јадеш,да пушиш а сепак ако сакаш можеш да се ставиш во ред и да се контрилираш.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
не ми стои како болест едноставно неконтролирана работа
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
astrion напиша:
Мислам дека дебелината е психолошка болест,недостаток на естетика исто како и пушенјето ,апетит да јадеш,да пушиш а сепак ако сакаш можеш да се ставиш во ред и да се контрилираш.
Па во право си до негде..
Во принцип најдобрите познавачи на доброто здравје, кардиолозите и ендокринолозите, тврдат дека 58 отсто од населението насекаде, кој повеќе кој помалку има тежина поголема од нормалната. Од нив, цели 18 проценти веќе спаѓаат во групата каде дебелината претставува болест. А најлошо е тоа што во бројката каде дебелината е опасна по здравјето најголемиот број се деца. Вистинско разочарување од гледна точка на националната здравствена перспектива. Борбата со дебелината стана национален проблем и општествена несреќа. Веројатно јадеме многу.:icon_lol:
 

маци

единствена***
Член од
3 јануари 2006
Мислења
88
Поени од реакции
0
Debelinata ne e bolest, tuku zavisnosta od jadenje e bolest. Dokolku e od mnogu jadenje ne e bolest, no dokolku ima nekoj drugi pricini togas e bolest. Inace kretenski e da imas 100 kila od jadenje, neli?
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
За жал дебелината претставува проблем на модерното живеење, поради намалената физичка активност и нездравата исхрана поготово оние грицки, чоколада итн. Децата денес повеќе време поминуваат пред ТВ, компјутер наместо надвор да се истрчаат, фудбал, кошарка или со било каков спорт да се занимаваат.
Има и природно односно генетски корпулентни луѓе ама и тоа одма се препознава.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
не е болест, привилегија е. Ретко кој може под целиот тој стрес на одење навака натака, бркање работа и слично, убаво да наталожи нешто.
Дебел човек е среќен човек, човек кој е едно со себе и со околината.
капо ди тути капи.. јас ќе бидам дебел за некоја година, со нетрпение го очекувам тоа.
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Не знам дали е болест али знам дека многу голем дел од дебелите луѓе што сум ги упознала се најдобродушните, најолабаените и најсмешните луѓе :icon_lol:
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
MarthaGraham напиша:
Не знам дали е болест али знам дека многу голем дел од дебелите луѓе што сум ги упознала се најдобродушните, најолабаените и најсмешните луѓе :icon_lol:
u ova te podrzuvam imam debeli drugari i se najsuper mislam extra ozbilno ali neznam dali e do debelinata kuj znae ...
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
dajdo напиша:
u ova te podrzuvam imam debeli drugari i se najsuper mislam extra ozbilno ali neznam dali e do debelinata kuj znae ...
Da be eve Tupurkovski e dobar covek,go prizna Tajvan:pishtoldz
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
И Нерон бил дебел:)
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Jас си набив комплекси од дебелината. Не сум дебел имам стомак, ама морам да смакнам барем 3 кила. Вервајте ко да влечеш камења по себе. Не можам да дишам ко шо треба стомакот ми се изду. Моето тело не е за дебелина. Пред да дојдам овде си имав баш убаво тело. не сум навикнат на дебелина.
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Toreador напиша:
Jас си набив комплекси од дебелината. Не сум дебел имам стомак, ама морам да смакнам барем 3 кила. Вервајте ко да влечеш камења по себе. Не можам да дишам ко шо треба стомакот ми се изду. Моето тело не е за дебелина. Пред да дојдам овде си имав баш убаво тело. не сум навикнат на дебелина.
Ако продужиш вака дупло победел ќе бидеш, треба активност !!!
А ти ни на еден обичен Кајгана фудбал меч не сакаш да дојдеш :)
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Batistuta напиша:
Ако продужиш вака дупло победел ќе бидеш, треба активност !!!
А ти ни на еден обичен Кајгана фудбал меч не сакаш да дојдеш :)
Знам дека треба активност. Сакав да си ги земам теговите тука во стив ама страв ме фаќа. Ама сега трчам по сабајле. Овие два дена не сум трчал ради дождов...ама утре сабајле мх мх мх...
 
Член од
12 септември 2005
Мислења
15
Поени од реакции
0
MarthaGraham напиша:
Не знам дали е болест али знам дека многу голем дел од дебелите луѓе што сум ги упознала се најдобродушните, најолабаените и најсмешните луѓе :icon_lol:
Апсолутно се согласувам. Можеби заради тоа што и самиот сум дебел. Јас сум од оние кои во животот повеке пати менувале телесна конституција од полничок до екстремно слаб, па повторно полничок, па дебел, па слаб, па дебел ...... Факт е дека најубаво сум се чувствувал кога не сум бил слаб, а така ме чувствувале и луѓето околу мене. О, да, кога сум бил слаб ми се лепеле жени ептен, ама тоа е чиста физика. Вака не се лепат баш толку, ама затоа тоа што ќе се залепи вреди. Залепено е за мене целосно, не за мојата физика.
Да не бидам погрешно разбран, има и слаби луѓе кои се супер срцки. Не се само буцињата интересни. Ама се некако најсимпатични. А за Тупурковски, па сметам дека не е во ред да сите дебели луѓе бидат осудени ради една глупост што некој буцко некогаш ја направил. Башка тогаш сигурно бил на некоја диета па не размислувал како треба:)
 
Член од
4 јануари 2006
Мислења
129
Поени од реакции
0
Da ne dolzam mnogu na temava:)
Ima mnogu aspekti,no bi se ogranicil na:
Debelinata e "bolest" na modernoto opstestvo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom