Дали да се воведе сексуално образование во училиштата?

Сексуално образование во школо За или Против


  • Вкупно гласачи
    218

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Дефинитивно сум за сексуално образование и тоа уште во основно. Во средно веќе нема невини деца за да им се кажува што и како треба. :(
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Нашите основци и средношколци ионака си земаат сексуално образование по вецеата у школо.

Прашањето е, зашто само тоа не се легализира, и не се прави на час, јавно, признато и не мора ни да се оценува, Не?
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ako moze i mene da me zapoznaes so taa od klasot na sestra ti moze i od mene da abortira. Mene ustvari ne mi smeta
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Ludi напиша:
Ako moze i mene da me zapoznaes so taa od klasot na sestra ti moze i od mene da abortira. Mene ustvari ne mi smeta
Бремена е и сега. Ама, као демек овој пат ќе го роди!!:icon_eek::lud::icon_roll
Немаш среќа.:icon_lol::icon_lol::icon_lol::wink:
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Да има секако! Јас би играла и во основно и во средно да има. Основно пример некаде кај 7мо 8мо, да речеме тоа би биле некои основи и потоа тоа да продужи и во средно до кај 2ра година...Па ние знам имавме такви часови во средно, додуша беше реклама за Олвејз, ама битно часовите беа токму за тоа...
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
moTaro напиша:
Нашите основци и средношколци ионака си земаат сексуално образование по вецеата у школо.

Прашањето е, зашто само тоа не се легализира, и не се прави на час, јавно, признато и не мора ни да се оценува, Не?
Abe da ne pretera malku...
ostaj ti so gi gledas filmovite vo koi tinejdzerite se pretstaveni vo najloso svetlo....70% e preuvelicuvano.
Nema vrska deka nesto se prai po wc-inja i takvi stvari...:icon_roll
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Mislam deka treba da ima seksualno obrazovanie vo ucilistata ama samo vo srednite ucilista.Nekako glupavo e vo osnovnite ucilista da ima taknvo nesto.Barem spored mene.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Mora da ima takvo nesto po nasive skoli.Ne znam dfali ste primetile ama site koga zboruvaat za toa im e nekako sram da gi kazuvaat zborovite!!!
Treba da se vovede uste vo osnovno,mozebi vo 6 ili 7 oddelenie,posto vekje togas pocnuvaat seriozni fakjanja zenski,deckovci itn
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Мислам дека треба да постои таков час и како што веќе некој спомна да трае само една година.На тие предавања да се образложуваат и болестите кои можат да се добијат преку сексуален однос, последиците како несакана бременост, и мал милион други работи...
Точно е тоа дека до негде децата си знаат сами и без школо шо треба да праат ама мислам дека не се свесни толку многу за последиците...Како и да е да не должам сум за часови во основно.:wink:
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
186
Поени од реакции
1
Se razbira mora da se vovede oti decata na takvi raboti pomisluvaat uste od 7 odd i treba da ima cas za da se kazat posledicite od toa kako sto se nesakana bremenost razni polovi bolesti i tn.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
ушет од основно дефинитивно треба да се воведе
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Треба да го има и тоа уште во основно училиште, секако поради тоа што во овој период децата преминуваат во еден повисок стадиум, сексуално будење, стануваат свесни за својата сексуалност и многу љубопитни.Често таа љубопитност оди во погрешен правец па затоа добро би било конкретно да се насочат, информираат и едуцираат на време.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
vo osnovno od 7 odd. togash e period koga naveke od maloletnicite ja gubat nevinosta, bez da razmisluvaat za posledicite shto potoa...treba da se educiraat vo odos na prvo sex iskustvo pred se, pa potoa za se ostanato...da zborevme pred 5 god. ke recev od sredno e ok, no denesnava mladina krvta pocnuva da i vrie uste od 12-13 godni...taka da barem da se vovedeni vo preventiva i shto se slucuva pri eden sex odnos...:icon_lol:
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
23
дефинитивно мора да се воведе таков предмет,али не сум сигурна дали уште во основно,бидејќи не верувам дека ќе биде сериозно сватено од децата,мене во основно воопште не ме интересираше тоа,сепак не е на одмет тие информации да ги имаш и порано:)а и денешниве генерации се се понапредни...а и понеинформирани
 

Kajgana Shop

На врв Bottom