Дали да се воведе сексуално образование во училиштата?

Сексуално образование во школо За или Против


  • Вкупно гласачи
    218
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Да ви кажам право, од мислење дали да ја отворам темава во Секс или во Образование, ја отворив во Општи Муабети. Па админи нека шалтаат ако треба.

Дали мислите дека во основните и/или средните училишта треба да се воведе Сексуално воспитување како предмет?

Јас мислам дека треба, и тоа во подоцните класови на основно училиште. Не како предмет по кој ќе се прават тестови и даваат оценки, туку како информативен предмет. За разлика од прекрасните слики на сперматозоиди што пливкаат по учебниците по биологија, по овој предмет би се изучувале - покрај основните работи за човечката репродукција - одбегнуваните теми кои децата ги учат од уво на уво, и тоа : контрола на раѓање и типови на контрацепција, пубертет и зрелост, сексуално преносливи болести а поготово ХИВ/Сидата, оптимална возраст за започнување со секс и слично.

Децата ни се екстремно незапознати по овие прашања (се сеќавате на прашањето дали од анален секс можела да се оштети матката?) а родителите немаат време, желба или храброст навреме да ги запознаат - и учат на улица и дури и во пракса.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Treba da ima,
ali ne vo osnovno.
Prva godina mislam deka e najdobar period da se zapocne taa nastava po seksualno obrazovanie, i da trae samo edna godina.Bi mozelo da bide vo onie dopolnitelni predmeti za koi treba da se ispolnat 35 casa vo tekot na godinata.:wink:
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Да по можност со уведување практични вежби у високите паралелки
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
moTaro напиша:
Да по можност со уведување практични вежби у високите паралелки
Мотар, дај малку уозбили се мајку му. Не га бива више вака.
Инаку, тешко тебе ако чекаш на школо да те научат на пракса... :icon_lol:
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
сериозно бе, не мора да се хардкор вежбити spooK.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Дефинитивно треба да не учат како поуспешно да легнуваме девојки.
не учат на секакви глупости, а не за она што е навистина важно.
На кој би му требала историја или македонски да учи?
дај кажете ни што треба да направиме за да ја легнеме Каролина или Натали например...
колку пари, каков статус, какво држење... тие се работите кои значат и кои се важни, се друго е беспотребно..
нема смисла тоа што е најважно во живот, да го учиме на своја рака, а глупости од типот на биологија, географија да ни се задолжителни.
јазк..
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
86
Поени од реакции
4
Секако дека не треба. Нас кој не учеше? Никој. Се сами дознавме.
Верујте дека децава знаат поише од тоа колку сме знаеле ние на нивна возраст. Читаат по списанија гледаат по телевизии. Може има некои забаталени девојчиња и момчиња, ама и тие со тек на време ќе се уклопат у светот на „возрасните“.:wink::icon_cool
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Треба од забавиште..

Не ебаго, штркот ме донесе..

Или у седмо, осмо.. мамо мамо, ме боле мео..
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Ама чекај, со учењето на сексот тоа значи дека од старт ги образуваш и за опасностите што тој ги носи. Болести, ово оно, сида.

Е нели е паметно со оглед на тоа дека новиве тинови се заебани деца да знаат уште од мали дека може и да се заебат додека "учат" сами?

Јас сум против тоа да не се учи. Информацијата е најјакото оружје!
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Никола напиша:
Дефинитивно треба да не учат како поуспешно да легнуваме девојки.
не учат на секакви глупости, а не за она што е навистина важно.
На кој би му требала историја или македонски да учи?
Ajdeeee...
kako pouspesno da legnuvas devojki:pos:
I kako na koj mu treba istorija ili makedonski?
Istorijata treba da ja znaes, zatoa sto se vklopuva vo sekoja tema na muabet, a za makedonski da ne praime muabet...kao mozes taka da razmisluvas:lud:

meow напиша:
Секако дека не треба. Нас кој не учеше? Никој. Се сами дознавме.
Верујте дека децава знаат поише од тоа колку сме знаеле ние на нивна возраст. Читаат по списанија гледаат по телевизии. Може има некои забаталени девојчиња и момчиња, ама и тие со тек на време ќе се уклопат у светот на „возрасните“.:wink::icon_cool
Da da, od sto tolku ste doznale...od tamu proizleze ona
"koristi kondom, za da ne ja povtoris greskata na tvoite":pos:

Ne zezaj, ne e dovolno toa sto citame po spisanija, a i edna ista tema e vo site spisanija.Treba, treba da ne poucat i vo skolo malku...procitaj za taa od moe skolo 2ra godina sto zabremeni pa vidi kolku nie znaeme za seksot.Ne e rabotata 5 minuti slatko, cel zivot tatko.Seksot ja nosi najlosata i neizlecliva bolest SIDA.Mora da se informirame.Jas sum ZA seksualno obrazovanie.
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Сексуално образование може да се учи на часот по ОТП.. има и надгледни средства.. менгеме, чекан, штрафцигер..
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Znaci ti ako ne me iznasmees nema koj drug....:pos:
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Никола напиша:
Дефинитивно треба да не учат како поуспешно да легнуваме девојки.
не учат на секакви глупости, а не за она што е навистина важно.
На кој би му требала историја или македонски да учи?
дај кажете ни што треба да направиме за да ја легнеме Каролина или Натали например...
колку пари, каков статус, какво држење... тие се работите кои значат и кои се важни, се друго е беспотребно..
нема смисла тоа што е најважно во живот, да го учиме на своја рака, а глупости од типот на биологија, географија да ни се задолжителни.
јазк..
:eek:jea::eek:jea::eek:jea:

Треба да не учат, негде 7-8.
Има некои што се доста информирани, има некои што појма немаат.
Мене пример ми е срам да ја прашам мајка ми за било што во врска со сексот, а и да не ми е таа нема да има време да ми објаснува што и како. Како што можат да не учат за сида уште од 5то можат да ни одржат еден час-два и за ова.
Да бич, во класот на сестра ми има едно девојче кое досега има 4 пати абортирано. Ајде ќе речиш првиот пат не знаела, можеби и дечко и немал кондом и се десило, абортирала. Ама четири пати? Тука веќе не се работи за не знаење.. девојчето си е по спортот и обожава да абортира, тоа се нејзини зборови.
Колку и да си информиран и колку и да знаеш некои работи, пак може се да се деси.:icon_roll
 
Член од
26 ноември 2005
Мислења
41
Поени од реакции
0
Sum za seksualno obrazovanie.
Najdobar pocetok e 8mo ili 1va sredno.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Сексуално образование во школо, да.
Од петто до осмо оделение, семестрално.
Значи, прво полугодие петто, шесто и така натаму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom