Дали да купам VW Scirocco?

Член од
29 март 2014
Мислења
14
Поени од реакции
3
Остави ти кафиња и автомобили во Скопјево, Scirocco e автомобил кој не би се продавал овде, верувај ми на збор.За сума од 15-16000 илјади евра никој при здрав разум не би дал пари за половен бензинец кој троши бензин како како спонзоруша пари, и ТСИ имаат доста проблеми со турбините кои се скапи, и немаат долг век на траење.За 16000 илјади ќе купам Discovery 3 и помалку ќе троши и ќе има простор а одржувањето ќе биде исто, или Ауди 6 Кватро 3.0 дизел, или пак нова од салон и да немаш гајле 5 години додека е под гаранција.Твои се парите, ти одлучи, но сепак добро размисли, ако толку сакаш Scirocco увези дизел.
i toa mi e opcija ali jas nikogas vo zivot ne sum vozel dizel kola dizel samo kombe imam vozeno a kola nikogas, a za biznis izglea ke mora disel. site na forumov negativno mislenje imaat za scirocco benzin. fala druze
 

_master

*Big Barsa Fan*
Член од
15 август 2007
Мислења
535
Поени од реакции
18
Друже од искуство Широко и која да е поскапа кола бензин не иде.Само дизел зимај некое АУДИ а4,а6 поновите модели над 2006 и сигурно ке ја продадеш а и убава пара ке си извадиш.Може и Мерцедес,пасат,бмв 3-ка,5-ка(тоа се бара моментално на пазарот).Специфичните коли реко се продаваат македонскиот пазар се плаши од непознатото факт е тоа.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Друже од искуство Широко и која да е поскапа кола бензин не иде.Само дизел зимај некое АУДИ а4,а6 поновите модели над 2006 и сигурно ке ја продадеш а и убава пара ке си извадиш.Може и Мерцедес,пасат,бмв 3-ка,5-ка(тоа се бара моментално на пазарот).Специфичните коли реко се продаваат македонскиот пазар се плаши од непознатото факт е тоа.
Во Македонија реално гледано се продаваат само поефтините коли,до 2500 евра,точка..Толку пари може да издвои просечниот македонец,со плата до 11.000 денари..Кој ќе ти купи Пасат или Мерцедес што во Германија вреди 12.000-13.000 евра,тука ќе му бараш гарант 16.000-17.000 евра.Едноставно не иде.
 
C

cige

Гостин
За тие пари најдобро е да донесеш Пасат или БМВ 3
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Во Македонија реално гледано се продаваат само поефтините коли,до 2500 евра,точка..Толку пари може да издвои просечниот македонец,со плата до 11.000 денари..Кој ќе ти купи Пасат или Мерцедес што во Германија вреди 12.000-13.000 евра,тука ќе му бараш гарант 16.000-17.000 евра.Едноставно не иде.
Па не знам баш,јас повеќе гледам аудиња,бмв,мерцедес,пасати низ Скопјево,неголи некои количиња од 2500 евра..
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Па не знам баш,јас повеќе гледам аудиња,бмв,мерцедес,пасати низ Скопјево,неголи некои количиња од 2500 евра..
Скопје е друго,600.000 луѓе има внатре..Гарант ги гледаш на Швицарски,Немачки и Италијански таблици,и пола и повеќе од нив се на Албанци..Ретко кој Македонец може да издвои толку пари за тие коли..Не е само да ја купиш,треба и одржување,на пие тој Мерцедес турско масло,или гуми Дебика..Регистрацијата не е како на Матиз..
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Скопје е друго,600.000 луѓе има внатре..Гарант ги гледаш на Швицарски,Немачки и Италијански таблици,и пола и повеќе од нив се на Албанци..Ретко кој Македонец може да издвои толку пари за тие коли..Не е само да ја купиш,треба и одржување,на пие тој Мерцедес турско масло,или гуми Дебика..Регистрацијата не е како на Матиз..
Шиптараната возат многу поскапи количиња,ама и наши има бајаги што возат а6ки,а4ки,пасати,мерцедеси...и го знаат тоа и они,и не е дека секој што има таква кола има огромна пара,туку јбг,си мерат кур со колите,а дома не можат крај со крај да спојат..
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ај да не отварам тема, колку е паметно да се земе 1.4 Scirocco 2009 со 80К километри? Слушам дека имале проблеми TSI моторите, колку се тие реални проблеми и дали е скапо да се поправат ако недај боже се десат.

Заинтересиран сум за овој модел http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1794081-VW-Scirocco--09-itno
 

Kajgana Shop

На врв Bottom