Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?

Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?


  • Вкупно гласачи
    236

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Веќе имам одговорено.[DOUBLEPOST=1555103627][/DOUBLEPOST]

„Телемату„?...Дај појасни што е тоа „телемат„.

Будистисте не се секташи, оти не се одвоени од Црквата.
Имаш грешка „у појам„
.
Читам вчерашни постови и ова баш ме интересира....
Мики, духовни шварценегере....
Дај подетално објасни го ова ...плус, кои услови треба да ги исполни едно "верување" за да стане "религија" ?
 
Член од
23 јуни 2019
Мислења
13
Поени од реакции
14
Верувам дека постои господ.Но мислам дека луѓето го искористуваат неговото постоење за сопствени цели.Тие одредуваат што мислел тој со цел да се заплашат едни со други,да се разделат.Тие него го претвараат во нешто што ќе ги контролира луѓето па и ќе ги тера да се убиваат мегусебе.Со тоа тие прават господ да изгледа лошо но не е така...лоши сме само ние лугето.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.308
Поени од реакции
4.656
...една навистина интересна тема,за која сакам да го прочитам вашето размислување
...моето 'рчкање по интернетот ме донесе на неколку линкови кои ја третираат темата(сигурен сум дека и вие ќе ги најдите истите)
...небитно какво име и ставиле,но размислувајќи на оваа тема и читајќи ја историјата на човеколиките имам впечаток дека тоа и не е така неверојатно како што изгледа на прв поглед.Човекот и неговиот вечен стремеж за мистификација на нештата за кои нема логичен одговор доживува исто така еволутивен феномен со различни форми на групирање низ вековите на неговото постоење.
...не ме пушта впечатокот дека човекот и религијата се во овој век на крстосница
...ќе ја биде ли Религијата или не после сите овие технолошки и научни скокови што ги бележиме?
...мое мислење е дека овој век ќе ни донесе затворање на тоа поглавје
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
...една навистина интересна тема,за која сакам да го прочитам вашето размислување
...моето 'рчкање по интернетот ме донесе на неколку линкови кои ја третираат темата(сигурен сум дека и вие ќе ги најдите истите)
...небитно какво име и ставиле,но размислувајќи на оваа тема и читајќи ја историјата на човеколиките имам впечаток дека тоа и не е така неверојатно како што изгледа на прв поглед.Човекот и неговиот вечен стремеж за мистификација на нештата за кои нема логичен одговор доживува исто така еволутивен феномен со различни форми на групирање низ вековите на неговото постоење.
...не ме пушта впечатокот дека човекот и религијата се во овој век на крстосница
...ќе ја биде ли Религијата или не после сите овие технолошки и научни скокови што ги бележиме?
...мое мислење е дека овој век ќе ни донесе затворање на тоа поглавје
Ми ја погоди темата, мислам дека се е за мозокот, и светото тројство е по мене трите мозока, религијата се базира на метафора која е за нашата состојба, Ева апнала од дрвото на знаењето - се развила интелигенцијата, пропаден од рајот - не живееш веќе во сегашноста. И првите масони праат муабет за мозокот, логото им е баш трите мозока и шестарот има два крака - двете хемисфери а главниот збор им бил Баланс - на трите мозока. Е сега... мислам дека нешто ја турка еволуцијава преку обиди и грешки да прави фајн тјунинг на што подобар хардвер за да декодира пободбо и поцеловито. Дури мислам дека телото го следи мозокот, чисто субјективен впечаток.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.726
Поени од реакции
35.217
...една навистина интересна тема,за која сакам да го прочитам вашето размислување
...моето 'рчкање по интернетот ме донесе на неколку линкови кои ја третираат темата(сигурен сум дека и вие ќе ги најдите истите)
...небитно какво име и ставиле,но размислувајќи на оваа тема и читајќи ја историјата на човеколиките имам впечаток дека тоа и не е така неверојатно како што изгледа на прв поглед.Човекот и неговиот вечен стремеж за мистификација на нештата за кои нема логичен одговор доживува исто така еволутивен феномен со различни форми на групирање низ вековите на неговото постоење.
...не ме пушта впечатокот дека човекот и религијата се во овој век на крстосница
...ќе ја биде ли Религијата или не после сите овие технолошки и научни скокови што ги бележиме?
...мое мислење е дека овој век ќе ни донесе затворање на тоа поглавје
Зависи што дефинираш како Господ, генерално мозокот има создадено преку 18 000 богови/божици/животни/објекти и сл. во кои верувал/се молел и се плашел, така да по таа дефиниција е обратно.
А во поглед на создавањето на интелигентните и комплексни животни форми, има премногу отворени прашања и простор да се истражува.

Тешко овој век да одговори на овие прашања, има поголеми предизвици на тикток/инстаграм/онли фенс и сл.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.641
Поени од реакции
8.546
Човекот(мозокот негов) е креација, или поточно преправка и тоа може да се види во хромозомот број 2 каде имаме фузија на два хромозоми претходно присутни кај мајмуните кои имаат 48 пара.
Генетски инженеринг, опишан кај сумерите, од каде можеме да видиме дека судејќи по овие записи Бог односно Богови се уствари An, Enlil, Ninhursag и Enki кои се главни Богови.
Нашето појмање и нашата историска врска на Бог е уствари од тоа време. Не дека не постои и пред тоа, ама ова е последно мешање во човечките гени. Хомо сапиенс со овој мозок постои 100000 год. јас лично верувам дека неколку пати е мењан, апгрејдуван и даунгрејдуван. Зависно од тоа која технологија ја поседувале така и можеле да го моделираат мозокот и капацитетите за совладување на јазик што е најбитно, како и оној емоционалниот дел. Очигледно дека не биле совршени, затоа што бројот на грешки(синдроми) кои се мотаат по генетскиот базен е повеќе од 6000 што е нетипично за живиот свет.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.525
Поени од реакции
1.084
...една навистина интересна тема,за која сакам да го прочитам вашето размислување
...моето 'рчкање по интернетот ме донесе на неколку линкови кои ја третираат темата(сигурен сум дека и вие ќе ги најдите истите)
...небитно какво име и ставиле,но размислувајќи на оваа тема и читајќи ја историјата на човеколиките имам впечаток дека тоа и не е така неверојатно како што изгледа на прв поглед.Човекот и неговиот вечен стремеж за мистификација на нештата за кои нема логичен одговор доживува исто така еволутивен феномен со различни форми на групирање низ вековите на неговото постоење.
...не ме пушта впечатокот дека човекот и религијата се во овој век на крстосница
...ќе ја биде ли Религијата или не после сите овие технолошки и научни скокови што ги бележиме?
...мое мислење е дека овој век ќе ни донесе затворање на тоа поглавје
Joshua, треба да го појасниш прашањето.
За кој човек и кој бог?


За овој бог и човек , кој е во светот ,а не е од светот?
Создавач и уништувач на с'е.
Baby_belly.jpg

Или, за тие богови и човечки промени со својте умови кој ќе произлезат од него од бебе до старец?
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.308
Поени од реакции
4.656
Joshua, треба да го појасниш прашањето.
За кој човек и кој бог?


За овој бог и човек , кој е во светот ,а не е од светот?
Создавач и уништувач на с'е.
Прегледај го приврзокот 339472

Или, за тие богови и човечки промени со својте умови кој ќе произлезат од него од бебе до старец?
...чекам да одговориш сам на прашањата што сам си ги постави, сигурен сум дека имаш што да напишеш :)
 
  • Хаха
Reactions: alf

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.525
Поени од реакции
1.084
...чекам да одговориш сам на прашањата што сам си ги постави, сигурен сум дека имаш што да напишеш :)
Тебе ти ги поставив прашањата
Ја имаш целосната слика за тоа што е човек или отвори тема од еден агол?
Колку, горе-доле 50год имаш и само од таа перспектива на човек отвори тема за умствена гимнастика?

Ајде собери парталите и во пдф филозофија сосе темата.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.308
Поени од реакции
4.656
...ми се допаѓа твојот начин на комуникација и желбата духовно да се издигнеш во височините :)
...јас ќе си останам тука на земјата со мојата маленкост,и моите малициозни гледања и појмувања на нештата
...којзнае можеби еден ден од тебе ќе се створи и најсветлата ѕвезда на небото на која сите ќе и се восхитуваат
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.703
Поени од реакции
11.769
Ова може да се спои со оваа тема или ...?

Бидејќи ако веруваме дека некој создава луѓе и ги модифицира, а тоа го имаме во светите книги од стариот еон, „тие што создаваат“ не создаваат делови од човекот, туку секаде оди во целина човекот. А и поврзана е со религија темава нели...
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.525
Поени од реакции
1.084
...ми се допаѓа твојот начин на комуникација и желбата духовно да се издигнеш во височините :)
...јас ќе си останам тука на земјата со мојата маленкост,и моите малициозни гледања и појмувања на нештата
...којзнае можеби еден ден од тебе ќе се створи и најсветлата ѕвезда на небото на која сите ќе и се восхитуваат
Joshua, на овакви теми од типот , дали знамето се вее или ветерот вее ,па ајде сега умот ќе го вееме е место за пдф филозофија.

Мислам дека се согласуваш?

За темата религија, духовност или бог, станува збор само за човек во сите свои периоди од постоење.Значи сите одговори ги бараш од своето постоење.
Разбуди го бебето,детето ...до старецот и кога ќе имаш целосна слика од себе ќе имаш и за бог.

А alf е виртуелен лик, додека има струја. ;)
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.308
Поени од реакции
4.656
...сметаш дека философијата и религијата треба да се обсервираат и абсолвираат како две различни толкувања за животот и човекот?
...јас лично не
...резултатите што ги гледаме и читаме за нив низ историјата не носат до заклучокот дека на човекот му се потребни модерните научни достигнувања и традиционализмот(религијата и философијата) подеднакво.И само така можи да се надева на еден свет поубав од овој во кој што сега живееме
...секое настранување или еднонасочно размислување е погубно и му носи на човештвото само страдања и трагедии
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.525
Поени од реакции
1.084
Ова може да се спои со оваа тема или ...?

Бидејќи ако веруваме дека некој создава луѓе и ги модифицира, а тоа го имаме во светите книги од стариот еон, „тие што создаваат“ не создаваат делови од човекот, туку секаде оди во целина човекот. А и поврзана е со религија темава нели...
Стариот еонн????

Што сега демек не се ебат луѓето(јадат забрането овошје) и како богови создаваат човек?

Писмата се пишувани вон временски, и пред 6000год , сега и после 100000год да се читаат значењето им е исто

Те разбирам дека телема следиш, па стари и нови еони се битна поделба , барем додека модерираш не потпикнувај од вашите верувања.

Ако треба да се премести темата , преместија не тупи.Сечи според форумските правила не барај одобрение од членови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom