Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?

Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?


  • Вкупно гласачи
    236

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
А(е)нима мунди...колективно несвесно...
Анима е за кај мажите, Анимус за кај жените ама остај тоа чекај да видиме како ќе реагира MIKI, дали ќе бидеме сведоци на неуроза или сенка.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Анима е за кај мажите, Анимус за кај жените ама остај тоа чекај да видиме како ќе реагира MIKI, дали ќе бидеме сведоци на неуроза или сенка.
Анимус е машката енергија (светла, подвижна) а анима е женската (темна, мистична) како Мики...
Аааа, па ова се веќе....4 зборови! Добро е, напредуеш, ќе те биде!...[DOUBLEPOST=1555105489][/DOUBLEPOST]

ОК, еве ти си непримитивен (сложен?) па дај подобјасни, за да не испаднеш и ти примитивен во твоево незнаење...
Ок Мики, Браво, барем ќе ме натераш после долго време пак да разлистам некои работи...Долго време работам и сум сосем друга професија од ова што го пишувам, и немам доволно време за читање а порано во читањето на Јунг, Хесе, уживав... Стварно сум заборавил многу работи...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
ОК, еве ти си непримитивен (сложен?) па дај подобјасни, за да не испаднеш и ти примитивен во твоево незнаење...
Ма што ќе ти објаснувам на тебе, хрстијански фундаменталист.
Ти си утепан, одвнатре те јаде егзистенцијална криза, крајно делузионен мозок кој се надева дека со спамање на цитати од Библијата по форуми ќе добиеш поволна позиција во замислениот посмтрен живот. Ќе умреш како сите нас и ќе те јадат црфци. Излези малку, напиј се пифце, неку девојку за стискавац. Get a life.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ма што ќе ти објаснувам на тебе, хрстијански фундаменталист.
Ти си утепан, одвнатре те јаде егзистенцијална криза, крајно делузионен мозок кој се надева дека со спамање на цитати од Библијата по форуми ќе добиеш поволна позиција во замислениот посмтрен живот. Ќе умреш како сите нас и ќе те јадат црфци. Излези малку, напиј се пифце, неку девојку за стискавац. Get a life.
Ти благодарам на советот, за кој верувам дека е твојот врвен животен домет...[DOUBLEPOST=1555106149][/DOUBLEPOST]
Ок Мики, Браво, барем ќе ме натераш после долго време пак да разлистам некои работи...Долго време работам и сум сосем друга професија од ова што го пишувам, и немам доволно време за читање а порано во читањето на Јунг, Хесе, уживав... Стварно сум заборавил многу работи...
Изненаден напад на заборавност како причина за неубедливо оправдување?...
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Ти благодарам на советот, за кој верувам дека е твојот врвен животен домет...[DOUBLEPOST=1555106149][/DOUBLEPOST]

Изненаден напад на заборавност како причина за неубедливо оправдување?...
Е добро бе Мики...вербата на луѓето во "Бог" -"Богови" отсекогаш постоела... Врв на секоја религија: ислам, христијанство, будизам, etc...е "љубовта кон другите" а не, јас сум верник а ти си неверник...ти со твоите постови најмалку вернички постапуваш...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Е добро бе Мики...вербата на луѓето во "Бог" отсекогаш постоела... Врв на секоја религија: ислам, христијанство, будизам, etc...е "љубовта кон другите" а не, јас сум верник а ти си неверник...ти со твоите постови најмалку вернички постапуваш...
Велиш?

И според твојава премудрост, како би требало да „изгледаат„ моите постоиви, а да бидат вернички?
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Велиш?

И според твојава премудрост, како би требало да „изгледаат„ моите постоиви, а да бидат вернички?
Зошто си толку голем инает ? Твоите тврдења се како и на науката. Тоа е така напишано и по дифолт е така.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Хах, го снема.
100% има невротичен напад; крши дрвени столови и со библијата ги тепа кокошките во манастирот.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Може е малку офтопик но ми текнува на една прикаска: Заедно оделе христијанин, будист и еден слуга кој им ги носел работите...Движејќи се по патот виделе како еден човек се држи со крајни сили за да не падне во една провалија...будистот рекол :овој сигурно правел гревови во поранешниот живот и затоа вака му завршува овој живот...христијанинот рекол: Сигурно правел многу гревови, etc... Овој слугата бидејќи бил неук не знаел што да рече, му подадел рака и го извлекол...etc...
Тоа се сите учења и религии - празна слама....
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ма што ќе ти објаснувам на тебе, хрстијански фундаменталист.
Ти си утепан, одвнатре те јаде егзистенцијална криза, крајно делузионен мозок кој се надева дека со спамање на цитати од Библијата по форуми ќе добиеш поволна позиција во замислениот посмтрен живот. Ќе умреш како сите нас и ќе те јадат црфци. Излези малку, напиј се пифце, неку девојку за стискавац. Get a life.
А ти немаш никаква криза затоа што црви ќе те јаделе??
И плус му викаш да земе да живее :pos:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
А ти немаш никаква криза затоа што црви ќе те јаделе??
И плус му викаш да земе да живее :pos:
Имам криза за лемон хејз.
Ти инаку како си?
Намали со прсканиците кои ти предизвикуваат параноја па проверуваш дали си озвучен и дали има ванземаљци под креветот?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Имам криза за лемон хејз.
Ти инаку како си?
Намали со прсканиците кои ти предизвикуваат параноја па проверуваш дали си озвучен и дали има ванземаљци под креветот?
Ај сега..... ја цигара не палам, не па други глупости.
Врати се на битието, смислата и целта на живеењето. Како тоа тебе ти е сеедно што ќе те изеделе црви а тебе те боли цеф?
Како тоа такво нешто за кое што мислиш дека си, со сите атрибути што денешнава "наука" за општонародни маси ги сервира ќе седнеш на ПЦ и ќе делиш совети на некој друг?
Ти самиот се сматраш за едно големо ништо, без никави шанси да биде нешто од тебе и делиш памет...смешки си :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ај сега..... ја цигара не палам, не па други глупости.
Ах, значи од раѓање си ваков.[DOUBLEPOST=1555109647][/DOUBLEPOST]
Врати се на битието, смислата и целта на живеењето. Како тоа тебе ти е сеедно што ќе те изеделе црви а тебе те боли цеф?
Ме коли бур да ти кажам искрено.[DOUBLEPOST=1555109692][/DOUBLEPOST]
Како тоа такво нешто за кое што мислиш дека си, со сите атрибути што денешнава "наука" за општонародни маси ги сервира ќе седнеш на ПЦ и ќе делиш совети на некој друг?
Ти самиот се сматраш за едно големо ништо, без никави шанси да биде нешто од тебе и делиш памет...смешки си :)
Дај ти нешто од таа твојата вмро-будистичка, антиваксерско-нло наука.

Малце да се насмееме де, да заборавиме на егзитенционалните проблеми, на црното минато, сегашност и иднина. Овие научниците само за црни дупки и за глобално затоплување зборуваат.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зошто си толку голем инает ? Твоите тврдења се како и на науката. Тоа е така напишано и по дифолт е така.
Моите (читај: црковните) тврдење не се како и во науките, затоа што и на врапците им стана јасно дека научните тврдења имаат краток рок на траење, а учењето Божјо не е предмет на промени, додавања, одземања и корекции.

Да, „под дифолт„ е така поради веќе наведената неменливост.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Моите (читај: црковните) тврдење не се како и во науките, затоа што и на врапците им стана јасно дека научните тврдења имаат краток рок на траење, а учењето Божјо не е предмет на промени, додавања, одземања и корекции.

Да, „под дифолт„ е така поради веќе наведената неменливост.
Учењето е променето и делувањето на црквата и се формирале многу различни цркви. Некои се во помал некои во поголем конфликт со фактите од реалниот свет. Сега има тенденција да се прифаќаат фактите од реалниот свет од страна на многу цркви тренд кој продолжува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom