Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?

Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?


  • Вкупно гласачи
    236
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Напишано од Чорбаџија
Oaza, бараше од мене "докази" дека универзумот е плански и целисходно создаден, дека зад дизајнот и законитостите во природата стои Дизајнер и Законодавец?
Јас ти наведов околу 30 научни аргументи за тоа. Не знам зошто уште се препелкаш околу тоа.


Ako ova ti bea dokazi za postoenjeto na "Bog" , jas sum kokoska ...
Дали си кокошка или не јас тоа не знам, но знам дека ти наведов 30 научни аргументи (не докази) дека зад дизајнот во универзумот стои Дизајнер, зад законитостите во природата стои Законодавец и сл.
При тоа го користев каузалниот закон: ако постои часовник, мора да постои и часовничар, ако постои куќа, мора да постои и некој што ја изградил таа куќа и ја опремил за живеење, значи ја создал плански и со некоја цел.

Јас наведов 30 аргументи (не докази) дека Божјото постоење се открива во фасцинантниот дизајн и совршено и прецизно поставените закони и параметри во природата, што бескомпромисно ја исклучува случајната веројатност од бината и триумфално го најавува Создателот на Небесата и Земјата и на се видливо и невидливо.

А ти, наместо да се замараш со мојот карактер, можеш за возврат да ми наведеш и ти некои аргументи дека Бог не постои (по можност научни). Еве за почеток наведи 30 аргументи за Божјото непостоење па (за момент) ќе бидеме нерешено :) Или ако не можеш од еднаш да наведеш толку, наведи барем 10? или барем 3? море наведи барем 1 и ќе ни тргне дискусијава напред :)
 

МаРтиНче

Ќотекот од рајот е излезен.
Член од
15 ноември 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
Бог е едиствениот творец на живиот свет тој создал се живо што нас не опкружува.Бог е онај кој го создал човекот.Зарем заборавивте за Адам и Ева или не верувате во тоа?
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
Господ го создал човекот,дефинитивно.Само шо Ѓаолот се труди на различни начини да ги заведи луѓето да не веруваат во тоа.Ама ако,Господ простува.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Каде тоа и на кого Бог тоа му го велеше? Може извор на информацијата?
Стариот Завет, на пример. Не ми е познат точниот стих, но запишано е отприлика вака; „...нема други луѓе во светот...„
Светото Писмо е едниствен извор на сите вистини, нели?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Стариот Завет, на пример. Не ми е познат точниот стих, но запишано е отприлика вака; „...нема други луѓе во светот...„
Светото Писмо е едниствен извор на сите вистини, нели?
Мики, глеј си таму преданијата, остави ни ја Библијата на нас христијаните. Не знам како се осмели да пишеш "Стариот Завет", зарем не помисли дека ќе те прашам каде го пишува тоа во Стариот Завет? :pos2:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Мики, глеј си таму преданијата, остави ни ја Библијата на нас христијаните. Не знам како се осмели да пишеш "Стариот Завет", зарем не помисли дека ќе те прашам каде го пишува тоа во Стариот Завет? :pos2:
Секако дека помислив. Па јас сум убеден дека се ти е веќе подготвено во дигитален формат, за „копи-пејст„ за кога ќе ти притреба, онака, како да се работи за готови рецепти, без притоа да се види и кој е контекстот и која е релацијата помеѓу стиховите.
А преданијата секако дека и понатаму ќе ги гледам. Веќе и напоменав дека не е честа православната пракса при убедувањето во своите вистни да се цитира се од Писмото, вклучувајќи го и бројот од стихот. Ппавославните веруваат и на збор а не на рационало убедување и аргументирање.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Стариот Завет, на пример. Не ми е познат точниот стих, но запишано е отприлика вака; „...нема други луѓе во светот...„
Ајде наведи го стихот да видиме дали навистина така пишува во Стариот Завет или пак си го помешал Светото Писмо со твоето предание.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Хммм...токму бројот од стихот јас од тебе го очекував. Во досегашните мои цитати, никаде немам посочено кој е бојот од стихот. Одам по сеќавање од она кое го имам прочитано. Лево и десно од мене, немам веќе подготвена „рецептура„.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Нема што ти од мене да го очекуваш, јас не реков дека "нема други луѓе во светот", туку таа лага ја рече ТИ. (провери само два поста погоре).
Не може ти да говориш лаги во името на Библијата, а после од мене да бараш да ти наоѓам библиска подршка за лагите.
Ти рече дека во Стариот Завет пишува "нема други луѓе во светот" , затоа повели покажи ни каде тоа во Стариот Завет го пишува тоа :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Сигурен сум дека го имам прочитано во Стариот Завет а не во преданијата. Штом го најдам стихот, секако дека ќе го запишам.
Патем кажано, не се занимавам со лажење и слични спортови, имајќи ја на ум 9-та Божја заповед.
 
Член од
26 ноември 2007
Мислења
30
Поени од реакции
0
4ovekot bil sozdaden od vonzemjanite a 4ovekot bidejki nemozel da otkrie od so e sozdaden bidejki neznael za postoenjeto na sirokite galaksii i sustestvata so ziveat voniv si sozdal svoj bog use napo4etokot od nastanokot.Kako na pr.prirodnite pojavi i mnogu drugi raboti se sozdale mnogu religii koj sto denes se delat na tri
 
U

UnholY

Гостин
4ovekot bil sozdaden od vonzemjanite a 4ovekot bidejki nemozel da otkrie od so e sozdaden bidejki neznael za postoenjeto na sirokite galaksii i sustestvata so ziveat voniv si sozdal svoj bog use napo4etokot od nastanokot.Kako na pr.prirodnite pojavi i mnogu drugi raboti se sozdale mnogu religii koj sto denes se delat na tri
Пеер на тропај глупости, жити се....
За постов во целост не сакам ни да давам коментар :pos2:
А, за последнава реченица од каде ти е таа информација дека религиите се делат на три?
И ако сакаш да појасниш кои се тие три?
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Му реков да не пишуе на форумов...ама СТОПЕНО,не слуша....:toe::pos2::pos2:
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Пеер на тропај глупости, жити се....
За постов во целост не сакам ни да давам коментар :pos2:
А, за последнава реченица од каде ти е таа информација дека религиите се делат на три?
И ако сакаш да појасниш кои се тие три?
Ислам, христијанство и будизам

.....сеќаам дека се тие :pos::pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom