Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?

Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?


  • Вкупно гласачи
    236

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Пак со тие диносауриси...дека некои коски се стари 100 000 горини, тоа е само ПРОЦЕНКА, шпекулација а не некој ЦВРТС доказ. Радиоактивниот Ц14,15,16, колку ли е веќе, дава сигурен доказ САМО за 15 000 години гледано НАНАЗАД во историјата. Значи, тие методи со радиоактвните испитувања се само ПРОЦЕНКА, но никако доказ дека таа толку голема и незамислива цифра од години е точна.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Секој Бог, секој обожуван субјект, е создаден од Човекот.

Стравот кој го чувствувал во себе, го тера на тоа.

И да го немаше Господ, ќе го измислевме.


П.С. Верник сум.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Православието НЕ ПОЗНАВА толкави, незамисливи бројки, како што се 20 000 000 000 (!!!) од создавњето на Вселената., или 4 500 000 000 години од создавањето на Земјата или 2 000 000 000 години од појавата на животот на планетава.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
И пред 2000 и пред 2 000 000 години, Бог Е (значи. не БИЛ, туку Е) во духовниот свет, НА НЕБЕСТА. Веќе напишав, христијанството е старо 2000 горини, а Сам Христос, Синот Божји, со создаде.
Дека Исус (како што Го нарекуваш) бил на Земјата, за тоа сведочи целиот Нов Завет. Таму е даден описот од Неговиот живот, од раѓање до распнување и воскресување. За тоа дека Исус бил (т.е Исусе БИЛ, Е и ЌЕ БИДЕ; како што вели Апостолот Павле) сведочи истиот тој Нов Завет, каде се опишани чудата Христови, кои НИКОЈ друг, освен Синот Божји, нема теорија да ги направи. Чуда има и денес, за тоа постојат цели книги во кои се опишани чудата Божји во 20-от век, но кој верува, нему не му е с птребни докази.
Znaci ti i veruvas na kniga , kade sto ima poveke Shi-Fi otkolku vo Lord of the Rings ...

Iznivi , bace ali toa ne mine kaj mene , ti da bese muslimanin , sega ke mi raspravase deka Alah e edinstven Bog , koj ne go priznava hristijanstvoto i Isus , i ke mi citase prikazni od Kuranot , taka?

Isto e i so Hristijanstvoto , prevzemata religija od Evreite i doponuvana vo tekot na vremeto , nema nikakvi cvrsti dokazi deka postoi Isus , Bog , Alah i site drugi po red , edinstveno objasnuvanje e za religijata ( bilo koja ) e coveckata fantazija i zelbata za nadez , t.e korenot na site religii poteknuva od nadezta deka se ke bide vo red , od vremeto koga sme veruvale deka Gromot e delo na Bog , pa prinesuvanje zrtvi za dobra agrokultura , pa do sega koga cekame nekoj da se simne od gore i da go spasi covestvoto ....

Samo prokazni za mali deca ....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Така вели и Волтер-философот незнајко: „Бог не постои, но ќе го измислиме и ќе му го дадеме на народот„. Веројатно, за тој народ да ИМА со што да се занимава.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Добро. Нека се тоа приказни и за мали деца. За мене е битно дека ВЕРУВАМ во сите христијански вистини, кои се проверувани 2 000 години, а не во дневни информации.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Пак со тие диносауриси...дека некои коски се стари 100 000 горини, тоа е само ПРОЦЕНКА, шпекулација а не некој ЦВРТС доказ. Радиоактивниот Ц14,15,16, колку ли е веќе, дава сигурен доказ САМО за 15 000 години гледано НАНАЗАД во историјата. Значи, тие методи со радиоактвните испитувања се само ПРОЦЕНКА, но никако доказ дека таа толку голема и незамислива цифра од години е точна.
Lele covece kade zivees ti , pa ne li gi gledas dokazite , eden trup na vidovi ima po muzeite , non-stop se otkrivaat , a ti mi velis deka ne postojat ?!?!?!?!?!?! WTF is wrong with you ???!!! ( No offence ) ...


Ti i jas tesko deka ke se razbereme vaka , ti si si zatrupat fanatik , tvoj izbor , ja sum poslobodnoumen , moj izbor , samo mozeme normalno da razgovarame bez velicenje mna stavovite , sto i mi e cel , ne sakam da nametnuvam moi mislenja na drugi luge , inaku daleko si od vistinata , barem spored mene ..

:salut:
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Секој Бог, секој обожуван субјект, е создаден од Човекот.

Стравот кој го чувствувал во себе, го тера на тоа.

И да го немаше Господ, ќе го измислевме.


П.С. Верник сум.
Dobro kazano !!!:wink:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Пак со тие диносауриси...дека некои коски се стари 100 000 горини, тоа е само ПРОЦЕНКА, шпекулација а не некој ЦВРТС доказ. Радиоактивниот Ц14,15,16, колку ли е веќе, дава сигурен доказ САМО за 15 000 години гледано НАНАЗАД во историјата. Значи, тие методи со радиоактвните испитувања се само ПРОЦЕНКА, но никако доказ дека таа толку голема и незамислива цифра од години е точна.
Денес постојат точни методи на одредување на денешните размери на уранот-оловото, ториумот-оловото, калијум-аргон и други изотопски односи во карпите...Меѓутоа нема директни методи и никој неможе да ги процени почетните односи меѓу тие изотопи и карпите кои тукушто се формирале..Затоа се оди на индиректни методи кои не се точни...Периодот во развојот на Земјата е земен онаков каков што е денес оти еволуционистите мислеле дека тоа е доволен период
за еволуција...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Се согласума со тоа дека НЕКОЈ треба да се симне и да го спаси чоевештвото. Тоа ВЕЌЕ се случи, пред 2 000 г. кога Синот Божји го направи своето прво пришетвие, токму со намерата да го спаси родот човечки, и тоа спасување да биде поради глупоста човечка и поради злото кое лукавиот го шири низ светот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Никаде не напишав дека диносаурусте НЕ ПОСТОЕЛЕ. Тоа што се гледа по музеите, мене ми личи на забава за широки маси (и столови). Точно е дека се откроени остатоци од нив, на територијата од Кина и Монголија, оти во дел од животот и мене таа тема ми беше интересна. Но дека се толку стари, наводно, дека живееле пред 65 000 000 години (еееејјј!!) дека туку-така исчезнале поради помрачување на Земјата од астероиден удар ( а КОЈ го ВИДЕЛ тој астероид?) и изумирање е на дел од растителните видови со кои некои од „саурусите„ (тирано, бронто, трицератопс,...), се хранеле, тоа, за мене лично е мноооогу ЗАБАВНО.
Музејските поставки се ПРЕТПОСТАВЕНА РЕКОНСТРУКЦИЈА на тие огромни животни, а не СИГУРЕН ДОКАЗ дека тие НАВИСТИНА изгледале баш така, како во ЏУРАСИК ПАРК. Не постојат НИКАВИ докази дека човекот и „саурисите„ имале било какви средби, од создавањето на Свеотот па наваму.
 

eternum

-- 21 incoming ? --
Член од
27 јуни 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
1.143
Секој Бог, секој обожуван субјект, е создаден од Човекот.

Стравот кој го чувствувал во себе, го тера на тоа.

И да го немаше Господ, ќе го измислевме.


П.С. Верник сум.
Да си ми жив и здрав, не знаев поубаво да кажам од ова:salut:
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Се согласума со тоа дека НЕКОЈ треба да се симне и да го спаси чоевештвото. Тоа ВЕЌЕ се случи, пред 2 000 г. кога Синот Божји го направи своето прво пришетвие, токму со намерата да го спаси родот човечки, и тоа спасување да биде поради глупоста човечка и поради злото кое лукавиот го шири низ светот.
I .....


Sto se slici , nisto , nekoj zavrsi raspnat na krst , nisto drugo ... ak oi toa e tocno !!!

Inaku ako Gospod tolku saka da so spasi ovoj svet :):), nema da se ceka nekoj , Sin mu , da se simne od gore !! ( kade gore ) , i da ne spasi ....

Koja e poentata na cekanje ... hahaha.... ako mozes toa da go naprasis sega , neli ?

I da ne se lazeme , ako nekoj moze da napravi promeni toa sme NIE , lugeto !!! Nikoj drug , a pomalku nekoe bozestvo ...

Nie go napravivme vaka ovoj svet , nie go kontrolirame i samo nie mozeme da go spasime ili unistime , eventualno ...

I za kraj religijata e samo za nadez , posto toa e !! Koga nekoj ke se najde vo gomna , kade nema bezizbezna situacija , ke pocne da se moli , toa e instinktivno , toa go pravi stravot , taka nie od raganje , koga sme bile bebinja , koj baras za pomos , majkata ,cisto evolutivno neli ? Isto e i sega samo , Bog e onoj koj go trazime za pomos, lai za dzabe :) ....
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Никаде не напишав дека диносаурусте НЕ ПОСТОЕЛЕ. Тоа што се гледа по музеите, мене ми личи на забава за широки маси (и столови). Точно е дека се откроени остатоци од нив, на територијата од Кина и Монголија, оти во дел од животот и мене таа тема ми беше интересна. Но дека се толку стари, наводно, дека живееле пред 65 000 000 години (еееејјј!!) дека туку-така исчезнале поради помрачување на Земјата од астероиден удар ( а КОЈ го ВИДЕЛ тој астероид?) и изумирање е на дел од растителните видови со кои некои од „саурусите„ (тирано, бронто, трицератопс,...), се хранеле, тоа, за мене лично е мноооогу ЗАБАВНО.
Музејските поставки се ПРЕТПОСТАВЕНА РЕКОНСТРУКЦИЈА на тие огромни животни, а не СИГУРЕН ДОКАЗ дека тие НАВИСТИНА изгледале баш така, како во ЏУРАСИК ПАРК. Не постојат НИКАВИ докази дека човекот и „саурисите„ имале било какви средби, од создавањето на Свеотот па наваму.
Abe covece , ti go gledas li gospod ??? Pa pa veruvas vo nego ?!@?!?!?

imaku dokazot za meteorot e vo Atlanski okean i imas eden vo Arizona ...

Inaku nema dokazi , posto togas nie sme bile majmuni !! , a blagodarenie na toj asteriod dovagame na scena , posto ednistveno samo cicacite prezivuvaat , reptilite ( Dino ) gi snemuva ! , pa od milioni , milioni godini doagame kade sto sme sega , ednostavno , i po verodostojno , otkolku deka nekoj sakal da si igra "Sims" i resil da stvori svet i igracki vo nego !?!?

A za siguren dokaz deka postoele izlezi od doma i prosetaj ke vidis po nekoj muzej ( ne tuka vo Mk ) , tuka nema nisto ) ..

p.s inaku potomci na dinosaurite se pticite , po pat na EVOLUCIJA , vo slucaj da prasas .
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Inaku velis Biblijata e verdostoen dokaz , taka ?

Aj vaka , posto ne mi odgorovi kako od maski deca sme nastanale site , kazi mi koga Mojsej go odvojuva !!!! Crvenoto more da gi spasi Evreite , kako mozat da pominata so tolkava brzina , milioni luge od eden kraj do drug , po KAL !! , aj nakako suva zemja e logicki , ali koga ja diga vodata , zemjata e kal , taka? E sega Gospo u toa vreme da ne mu dal dzinovski fen i ja isusil zemjata ili , plus treba da vlezat strmno nadole i da se iskacat strmno nagore , so celiot tovar sto go nosele , znaci treba dobra fizikcka kondicija za toa , pa site li bile tolku silni za da go izdrzat toj napor ?!

p.s I aj ako moze objasnimi kako se razdvojuva voda i se drzi vo eno mesto vo vozduh , bi sakal da probam...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom