Дали ги криете емоциите?

M

M del Mar

Гостин
Па зависи од ситуацијата...али пред да ги искажам моите емоции морам некако да се уверам дека личноста заслужува да ги дознае истите, секогаш постои можност да бидеме исмеани, понижени, да се ситат на тоа итн итн...
постојат секакви луѓе
сметам дека не треба пред секого да ги покажуваме нашите емоции
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Te podrzuvam Maca_Dark taka e sekogas mora predhodno da znaes na sto si.Iskreno ne sum licnost sto gi pokazuv svoite emocii od pricina sto ne sakam istite da bidat iskoristeni,no ako vidam deka taa licnost gi zaluzuva togas se razbira deka znam da pokazam emocii
 

Fragola

највкусната јагодка..
Член од
25 септември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
7
Понекогаш не можам да ги сокријам..
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Ич,не ме бива за претстави.Секогаш сум јас и само јас.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
па најчесто ДА :toe: ретко ги искажувам емоциите
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.366
Поени од реакции
25.096
Повеќе кријам нервоза, отколку емоции. Секако не сметам дека нервозата спаѓа во емоции, или можеби сум на дефиниции сиромашен со знаење па може да спаѓа и нервозата.
Како и да е, емоциите без разлика дали ги кријаш или не, тие се тука и такви се.
Не знам ни како можат да се скријат. Дали емоциите се видливи само ако некој ги потврди со зборови? Не.
Е сега, како рекле - човекот е човек затоа што се фаќа на зборови.

Е кога ќе се откријат на таков начин, поголеми се шансите да си се остајш на пазар и да се надеваш дека нема да ти ја намалет цената.
 
С

Сатори

Гостин
Кој добил нешто со тоа што се оставил себеси гол пред светот? :)
Никој не е доволно искрен за да не крие ... емоции.
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Секако дека ги кријам,редовно и успешно,но нема ништо лошо во тоа.
Лошо е што не можам да ги скријам од себе,да ги уништам кога ќе посакам.
Или што тоа е толку тешко.
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
284
Поени од реакции
102
Зависи.. не можам секогаш се да извадам на површина...

Некогаш сум толку многу сигурна во себе и се расфрлам со љубов наоколу.. секако дека не е залудно, никогаш не ми е тешко да споделам позитивна енергија наоколу. Сум добивала и ниски удари кои ќе ме натераат повремено да се повлечам, но никогаш не успеале трајно да се затворам во моето кофчеже. Имам тешкотии при искажувањето на болката, тагата, тоа не можам секому, меѓутоа се трудам и тоа да не го кријам во себе. Чувањето на емоциите во себе ме донеле до степен на лудило, па се откажав од идејата да кријам се во себе, се учам да застанам на нозе и да не се плашам од тоа што го чувствувам. Е јебига, не е секогаш така сјајно како што изгледа, не се правам пекмез дека секогаш без пардон кажувам се, но нешто што е непотребно да се проголта што би ми создавало притисок не го преќутувам:pipi:
 
Член од
14 октомври 2009
Мислења
20
Поени од реакции
0
Ne gi krijam emociite.A definitivno sum mnogu emotivna i cesto znam onaka bas da nemozam da gi sopram solzite.
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Зависи од ситуацијата и дали има потреба од тоа.Иначе во суштина не сум емотивна личност,но сепак некогаш знае да се деси и тоа.
 
T

theTinule

Гостин
Пробувам!
Според мене многу голема моќ е да можеш да ги сокриеш емоциите.Не го може секој тоа.Не е убаво па сеа да си бесчуствителен, ама па и не е убаво да ги искажуваш сите можни емоции, зошто јас ако ги покажам сите емоции ќе биде хаос!Затоа се обидувам да ги сочувам за себе зошто ќе помислат дека сум луда.Верувам исто и сите други(со исклучоци секако).
Чуствителна личност сум,ама пробувам да не бидам бидејки во овој свет има многу безчуствителни!
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Не ги кријам, туку не чувствувам потреба да ги искажам:kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom