Дали вреди да се биде добар?

Член од
27 февруари 2011
Мислења
66
Поени од реакции
30
Не .Многумина напишаа : на добрите со добро , на лошите со лошо :tapp: Како прво , лошо ке ти направи оној кој си го сметал за добар , така да ова не важи ; Второ - железото се витка додека е топло нели ? се упознаваш со некоја личност и нормално добар си , се е ок , така и ќе те научат ! и у себе си праат филм : еј овој добар е и да го заебам нема да се налути ке си пичам вака ја..
Добар со домашните , со сите други , ширум отворени очи, и не треба да не боли совеста ако некого заебеме за у град излагање и сл. бидејки тоа не не прави лоши и lets face it на секој му се има десено вака да го заебат
 
С

Сатори

Гостин
Не .Многумина напишаа : на добрите со добро , на лошите со лошо :tapp: Како прво , лошо ке ти направи оној кој си го сметал за добар , така да ова не важи ; Второ - железото се витка додека е топло нели ? се упознаваш со некоја личност и нормално добар си , се е ок , така и ќе те научат ! и у себе си праат филм : еј овој добар е и да го заебам нема да се налути ке си пичам вака ја..
Добар со домашните , со сите други , ширум отворени очи, и не треба да не боли совеста ако некого заебеме за у град излагање и сл. бидејки тоа не не прави лоши и lets face it на секој му се има десено вака да го заебат
Браво!
Најпрудентниот пост икад. Никад ништо боље немам прочитано. Стварно.
 
Член од
8 октомври 2011
Мислења
44
Поени од реакции
8
шо е најинтересно , кога мислиш дека нешто добро ке видиш од другар близок кога некогаш ти е тешко , и тогаш никаква помош или поддршка за било шо нема да добиеш , после то ќе се запрашаш дали вреди да бидиш добар со некој ? не.во ова време неможиш да бидиш добар со другарите а најмлаку со луѓето , за жал невероатно ама вистинито.
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
2
Dali vredi da se bide dobar? ..... apsolutno ..... nema sto drugo da se bide ;)
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.684
Поени од реакции
4.427
Дали вреди ?
-Да
Дали се исплатува ?
-Не знам
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
935
Вреди единствено ако тоа навистина го мислиш и чувствуваш, без да бараш притоа било каков фидбек, во облик на потврда, внимание, да бидеш хероината или херојот на месецот или годината под рефлекторите на Бродвејското шоу, со сјајна помпа и спектакуларни заблагодарувања, очекувајќи дека оние кон кои си го извршил чинот ти се должници до крајот на нивните мизерни животи... Во овој случај си само беден емотивен трговец, кој купува и продава на берзата и не, не си добар туку си хипокрит , кој зад маската на позитива и добрина е празен, лушпа од човек...

Денес најголемиот дел ,,добри дела,, всушност се вакви лицемерни и манипулативни трансакции, а луѓето од петни
жили патат да бидат прифатени како добричини, иако во суштина не се. Сите сме некој микс од добрина или лошотилак и балансираме помеѓу, со повремени падови и наклони кон едната или другата страна...

Реално добар чин е само оној кога искрено сакаш да помогнеш или олесниш некому, кога тоа не се коси со твоите принципи и немаш потреба од никаков одраз на постапката во поблиската или пошироката околина...

И секако не треба да се меша добрината со спремно подметнат образ, на кој си помодрен од континуирани удари, бидејќи во овој случај си веројатно мазохистичко битие без никаква самодоверба...

Инаку јас преферирам искрени лошковци пред квази-добричини, бидејќи вториве се полни фрустрации и подмолни омрази, скриени под слоевите и слоевите наводна емпатија и пожртвуваност, и вечно во глава им се врти рефренот ,,немаш ни благодарам,,, е па благодарам, ама ни вашите добрини ми требаат, ни па вие...ќе се снајдам веќе некако и без вас...
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Треба да се биде добар али зависи со кого и како поради тоа што многу луге знаат да ја искористат вашата добрина.
Така да треба да се завземе став.
--- надополнето: 6 февруари 2012 во 16:08 ---
Треба да се биде добар али зависи со кого и како поради тоа што многу луге знаат да ја искористат вашата добрина.
Така да треба да се завземе став.
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.304
Treba da si dobar no mnogu da ne go iskazuvas toa bidejki odma noz u grb ke dobies zatoa treba da se pravis dobar ( i u dusa da si bides dobar)
 
D

Deleted member 55587

Гостин
ne vredi.jasno e ko den,koj e dobar kako leb site go jadat.toa sto ne vredi ne znaci deka treba da se bide los i zol,no so sekoj spored zaslugite. tocno e i deka mozebi nekogas ke se isplati, ama sekogas postoi toa "mozebi". iako nikoj ne go zivee zivotot so stoprocentna sigurnost zatoa sto toa e nevozmozno,sepak nemoze i da se osvrneme kon toa 'ke mi se vrati i mene nekogas'. plus deneska retko,retko koj ja ceni dobrinata i pomosta,a i dosta dobrinata ja smetaat za naivnost .sum osetila i na svoja koza,kolku sum podobra,tolku lugeto se pogubrinja.zalosno e sto se dvizime kon taa nasoka,ali toa e surovata vistina na denesnicata.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.801
Поени од реакции
7.057
Мислам дека добрината е вредност која не можа да се стави на кантар, не можам бар јас да кажам дали вреди или не. Доброто, бар според мене е колебливо, но сакам и се трудам да моето добро не го ослонам на туѓата незнајна реакција. Сакам да бидам добар без разлика на тоа како ќе ми се врати, затоа што доброто според мене е добро само тогаш кога не бара за возврат нешто. Концептот за доброто е духовен, а и како таков не сакам да го расипам.

Секако, сум бил и повреден и секако дека некогаш јас не сум бил добар спрема некој што бил спрема мене, но сепак сметам дека колебливоста е тоа што ме тера да продолжам така.
 
Член од
18 март 2011
Мислења
60
Поени од реакции
12
Не !
--- надополнето: 17 јули 2012 во 15:47 ---
Не !
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Еј па има ваква тема у религија - Доброто со добро се враќа//

Дај таа оттаму префрлете ја овде... СО оглед да темата е филозофска, а не само религиозна..
 
Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388
Ако наместо срце имаш калкулатор, ретко се исплатува да бидеш добар кон другите.

Ако негуваш морални, хумани вредности, тогаш не се ни прашуваш дали вреди - едноставно го правиш тоа затоа што сакаш да живееш во свет во кој доброто победува, а твоите постапки се твојот удел во тој подобар свет.

Сепак, практично гледано, ако некој постојано ти враќа со лошо на твојата добрина, прескокни го, направи добро на некој друг :)
 

Chanel

I feel like a tiny bird with a big song!
Член од
22 мај 2011
Мислења
478
Поени од реакции
307
Вреди, и тоа многу. Знаете како велат, доброто се враќа со добро а лошото со лошо. Можеби не сега веднаш, но верувајте еден ден ќе бидете многу благодарни што сте биле добри зашто тоа се враќа дупло. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom