Дали вреди да се биде добар?

SteamyLover

beautiful tango
Член од
24 октомври 2012
Мислења
202
Поени од реакции
554
Според мене треба човек да е добар, но во мера. Биди добар кон сите и прави добро но притоа и биди храбар за да се сносиш со последиците.. Да не те уништи злобата во луѓето со нивното искористување.
Биди добар и доколку видиш дека некој не те цени, бриши го од животот.
Но и премногу добро не чини. Некогаш кога некој постојано по ќејфот ти оди, ќе почнеш ненамерно да го искористуваш. Тоа е природата на човекот.
 
Член од
18 октомври 2012
Мислења
166
Поени од реакции
29
Popot vika koj pravi loos ke ide u pekol a koj dobro u raj. Se znae deka dobro treba da se pravi
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Добар треба да си кон луѓе кои можат да ти бидат од корист или да ти помогнат некогаш, дал со пари дал со врски и приатели, не се исплаќа да си добар со сиромаштијата и пролетерската беда.
 
R

Randy

Гостин
Добар треба да си кон луѓе кои можат да ти бидат од корист или да ти помогнат некогаш, дал со пари дал со врски и приатели, не се исплаќа да си добар со сиромаштијата и пролетерската беда.
Ти во која категорија си. Пролетаријат или владетели?
 
Член од
26 август 2011
Мислења
94
Поени од реакции
33
Искрено од ден на ден се помалку верувам во тоа дека вреди да се биде добар.
ВРЕДИ затоа што тоа е една огромна доблест, нешто што треба да потекнува од срцето и нешто што би требало вистински да сакаме да го правиме, а не да се „биде“ добар од корист,но за жал луѓето тоа не го ценат. Напротив, го користат и тогаш те сакаат највеќе, кога им требаш ќе најдат секаков начин да дојдат до тебе, а кога тебе ти треба помош ти го вртат грбот и „ништо не знаат“, „не се во можност да помогнат затоа што на чукун баба им и паднало цевче на земај и тие мора да помогнат“ (ова е иронично,кој сфаќа).
А искрено, за себе е многу поубаво (барем за мене зборувам) да помагаш. кога помагам некому се чувствувам многу исполнето и не барам против услуга никогаш, само се разочарувам што луѓето се толку неблагодарни. Јбг, самите се уништуваме и сами си правиме „крај на свет“. :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Дали вреди да се биде добар ?

Не./
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.304
ке го јадеш немиен ако бидеш добар затоа НЕ ВРЕДИ ..
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
секој како ке си заслужи :) не вервам дека има општа дефиниција за ова прашање :)
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Сите шо се добри би добиле една прегратка од мене.:place: Души
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.848
Поени од реакции
11.070
Сите шо се добри би добиле една прегратка од мене.:place: Души
И тие што се лоши ќе се подобрат читајќи те :pos:

он топик
Вреди, за лична сатисфакција :) Може нема да добиеш секогаш нешто материјално или помош или емотивно од некој друг, но ќе имаш сопствен мир што според мене е најважно.
 
K

kalimer0

Гостин
Универзумов е контролриан од ѓавол, дали правиш добро или лошо на крајот секогаш си во "минус"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom