Дали вреди да се биде добар?

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.670
Поени од реакции
11.710
Вреди да си добар во животот. Колку се може, во даден момент.

"... the action one has done cannot be destroyed until it has borne its fruit; no power in nature can stop it from yielding its results.
If I do an evil action, I must suffer for it; there is no power in this universe to stop or stay it.
Similarly, if I do a good action, there is no power in the universe which can stop its bearing good results.
The cause must have its effect; nothing can prevent or restrain this."
- Karma Yoga, Vivekananda
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.437
Поени од реакции
3.148
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.344
Поени од реакции
4.717
Кога во животов некому сум направил нешто добро, а истиот не ми вратил со добро (некогаш и лошо ми се вратило), можеби сум бил и малку разочаран.
Но, дошле многу моменти кога и мене ми требало помош. И секогаш се нашол некој добар човек, на мене сосема непознат, да ми помогне.
Некој тоа ќе го нарече судбина, а можеби некој ќе каже дека сепак има Господ кој гледа и враќа, но јас мислам дека вреди да си добар.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.344
Поени од реакции
4.717
Два ангела на патување застанале да се одморат кај една голема куќа.
Негостопримливата богата фамилија одбила да ги смести во гостинската соба туку им дала место за преспивање во ладнит подрум. Кога си прилегнале на голата земја, видел постариот ангел дупка во ѕидот та земал цигла и ја затворил.
Следниот ден си продолжиле по патот и вечерта наишле на една мала куќарка. Сиромашните домаќини ги примиле ангеливе и откако тоа малку јадење што го имале го поделиле со нив, жената им ги спремила сопствените кревети за да си прилегнат ангеливе.
На изгрејсонце, ангеливе ги нашле расплаканите домаќини на кои им угинала единствената крава. Разлутен, младиот ангел го прашал постариот: „Зашто дозволи да се случи тоа? Кај богатион дури и ѕидот му го поправи, а на сиромасиве кравата хранилка дозволи да им угине!?“
„Нештата не се секогаш такви како што изгледаат“, одговорил постариот.
„Пред да заспиеме кај богатиот приметив дека во дупката го крие златото и така го заѕидав, да неможе повторно да го најде. Кога бевме кај сиромавиот, дојде ноќта ангелот на смртта по жена му, тогаш јас му ја дадов кравата.“
 
Член од
11 март 2023
Мислења
35
Поени од реакции
37
Добар човек има емпатија и совест. Лош човек нема.
И вреди да се биде добар, иако со лошите сум лош.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.672
Поени од реакции
81.916
Дали вреди да се биде добар?

НЕ!!! И ова зборам од лично искуство, и искуството на моите дома. Колку и да сакаш да бидеш добар и фер со другите тие на крај ќе се фатат за влакно во јајцето и ќе ти се качат на глава. Треба да ја знаеш границата до каде треба да си учтив и добар, и од каде да си право ѓубре. Оние што најмногу ти се качуваат на глава обично се од поблиското семејно стебло. Два пати на лична кожа сум осетил какви ѓубриња може да станат оние што си мислел дека можеш да се осфрниш на нив.
И затоа сум решил за разлика од моите родители кои им простувале и се потчинувале едно 1000 пати само ради тоа "што ни биле фамилија", јас да фатам сосема спротивен правец од нивниот. Ќе бидам арен со сите, ама чим осетам дека некој почнува да ми сере на глава, одма му правам shift-delete од животот...нит сакам да се видам, нит да му се јавам, нит да чујам нешто за него. Значи крај. Радо сам би го минал векот, отколку со (не)луѓе кои не заслужуваат ни 5 минути од моето внимание.
 
Член од
11 март 2023
Мислења
35
Поени од реакции
37
Дали вреди да се биде добар?

НЕ!!! И ова зборам од лично искуство, и искуството на моите дома. Колку и да сакаш да бидеш добар и фер со другите тие на крај ќе се фатат за влакно во јајцето и ќе ти се качат на глава. Треба да ја знаеш границата до каде треба да си учтив и добар, и од каде да си право ѓубре. Оние што најмногу ти се качуваат на глава обично се од поблиското семејно стебло. Два пати на лична кожа сум осетил какви ѓубриња може да станат оние што си мислел дека можеш да се осфрниш на нив.
И затоа сум решил за разлика од моите родители кои им простувале и се потчинувале едно 1000 пати само ради тоа "што ни биле фамилија", јас да фатам сосема спротивен правец од нивниот. Ќе бидам арен со сите, ама чим осетам дека некој почнува да ми сере на глава, одма му правам shift-delete од животот...нит сакам да се видам, нит да му се јавам, нит да чујам нешто за него. Значи крај. Радо сам би го минал векот, отколку со (не)луѓе кои не заслужуваат ни 5 минути од моето внимание.
Ова што го кажа не те прави лош. Себепочитување е.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.523
Со чесни,љубезни и добри луѓе сум екстремно добра и позитивна личност што понекогаш дури и ја претерувам со добрината не сакајќи да ги повредам на било кои начин.

Проблемот настанува со гнасите.
Налетам ли на некоја мизерија без разлика дали е близок човек или непознат,навистина знае да ми влијае заебано на психата,станувам одмаздољубив и игнорантен спрема таа личност и за многу кратко време може да ја избришам целосно од мојот живот.

Непоштеноста кај луѓето особено ми влијае негативно.
 
Член од
1 октомври 2022
Мислења
300
Поени од реакции
581
Секој на крај си го добива заслуженото во животот,ама баш буквално никој неможе да избега со тоа шо го направил или го прави и на овој или оној начин правдата ќе го стигне во одреден момент,па ти сега види каков треба да бидеш добар или лош.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom