Дали вреди да се биде добар?

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Зависи со кого ќе бидеш добар бидејки има луѓе кој не ја ценат добрината те газат, те прават глуп, колку и да и направиш добро тие тоа не го ценат и залудно ќе биде а додека пак има и луѓе кој ја ценат добрината и на доброто враќаат со добро, за мене можам само да кажам дека на доброто ваќам со добро, а на лошото враќам со лошо, но сепак мислам дека вреди да се биде добар бидејки доброто се враќа со добро(баба ми така вика) само не треба да дозволиш да ве газат и потценуваат лугето околу себе.
 
Член од
27 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
42
vo pravo si ama da znaes deka sekogas ima isklucoci bez ogled kolku mal e nivniot procent tie gi ima seushte
 

Романтичарка

надежна форумџика
Член од
31 октомври 2009
Мислења
382
Поени од реакции
91
На денешницата можам да кажам дека не вреди да се биде добар.Секогаш добриот останува зафркнат.
За да бидеш успешен и почитуван треба да бидеш лош,а не добар.
Пак ќе речам , денес не држи вода муабетот "Ако правиш добро,ќе ти се врати со добро".
--- надополнето: Sep 26, 2011 9:20 PM ---
Добар сум јас цел живот,многу аир видов од тоа. :)
Ххехеххе,баш аир си видел.:tapp:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.673
Поени од реакции
29.234
Рекле оти добриот и будалиот се браќа.
Веќе се сомневам дека постојат чисто добри луѓе.
Сите ја губиме таа наивност и добрина веќе при крајот на пубертетот.
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
Ako sakash da vredi ondak ne si 'dobar'.
Ako go praish bez namera t.e. toa ti e u 'priroda' , ondak, vishe ne e ni vazhno dali vredi...=)
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
ако си лош ке си останеш сам, фрустриран, загноен на сите животни полиња, ке завршиш како лошата тетка/чичко што секоја улицаги има,знаеш оние што ловат и фи дупнуваат топките на децата...

значи мора да си добар,
добар не заначи наивен
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
736
Поени од реакции
704
Ако сум добар само со тие што со мене се однесуват добро , што посебно правам?
зар не го прават тоа сите. но ако правам добро и не очекувам ништо за возврат е тоа е добрина,добрина која те исполнува тебе, невина и безусловна.
Зар не сте биле среќни кога со некој мал ваш гест сте виделе жар и среќа во очите на другиот, си му олеснал ден а знаеш дека неможе да ти врати , мене до солзи ме исполнува, се радувам со другите, затоа вреди да си добар
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
423
Поени од реакции
682
Вреди да си добар, не заради другите, туку заради сам себе. Заради чувството на задоволство што го имаш кога си ок и фер со сите. А кога кажувам ДОБАР во никој случај не мислам на НАИВЕН. Ми се чини дека се повеке луѓе ги изедначуваат тие два поима.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Зад секое богатство се крие злосторство. А добрите сакаат да бидат лоши али се плашат! Страв, пусти страв и затоа се без пари. Али затоа се добри и тоа е предност за нив али само во нивната глава, не и во реалноста.
 
S

smexy

Гостин
ако си лош ке си останеш сам, фрустриран, загноен на сите животни полиња, ке завршиш како лошата тетка/чичко што секоја улицаги има,знаеш оние што ловат и фи дупнуваат топките на децата...

значи мора да си добар,
добар не заначи наивен
Денес на прв поглед на виделина не постојат добар и лош.
Постои сивило и сите сме сиви.
Сите тие нијанси ги создаваме самите ние во обид да ги ограничиме будните очи на критичарите од нашето јадро.
Денес, лошиот не е 70 годишниот самец кој води војна со маалските деца.
Не, тој е глуп.
Лошиот седи во кожна фотеља и менаџира корпорација чиешто име иако никогаш не си го чул сепак влијае на твојот живот повеќе од твоите родители.
Лошиот стигнал таму во овча кожа, изгледал добар, и убав.
Тој и денес е убав и прекрасен и шармантен.
Сон на секоја жена која не е свесна за семејствата кои ги растурил, животите кои ги уништил за да дојде до
сегашнатото "природно живеалиште".
Добар не значи наивен, ама значи дека ќе ја наебеш.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
нема време за лошотилак бе луге, нема време за одмазди, рекла казала, држење љутина и слични турски серии

моја дефиниција
биди супер добар, игнорирај ги пакосните, спротистави им се на лошите!
 
Член од
13 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
1
Ne vredi i nikogas nema da vredi da si dobar.Dobrinata e filozofija dlaboka tesko sfatliva.Mozes bespogovorno da ja prifatis ili da ja mislis.Jas da si kazam ne sum ja svatil filozofijata na dobrinata, a ja upotrebuvam kolku mozam -se trudam.Site efekti matrijalni od koristenjeto na dobrinata se lazni,privid i se raboti za nesto drugo a ne toa sto mislime deka e.Efektite na dobrinata se protegaat niz vremeto i vo idninata.I pak se nesto neobjasnivo.Dobrinata ima nekoja niska na sustestvenost,misterioznost i harmonija no nisto od toa ne ni garantira nitu nudi.Jas preku nea go gledam coveckiot pecat i rabota sto ne deli od se ostanato postoecko.Mozes da bides zol, mozes da iskoristis no se slucuva nekoj tainstven moment i izbiras da bides dobar.Toa e golem moment.Koj trae i vecno neka trae.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom