Дали вреди да се биде добар?

С

Сатори

Гостин
вреди да се биде играј ја bioshock (y) kolku podobar tolku ponapred odis vo igrata :)))
Кога сме веќе на оваа тема, ја превртив Биошок скоро пред година.
Прекрасна суштина за добрината на луѓето, убаво си прашав јас вреди ли да не се биде ... зошто сериозно не сакам да ги јадам малите сестрички колку и да е борбата за моќ битна. ;)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Дали вреди да се биде добар? Засега кон тие што вреди да бидам добар се бројат на една рака.
 
Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
Според закон на карма what goes around comes around најверојатно се исплати
 
Член од
27 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
42

жал ми е што морам да ве демантирам повекето ама мислам дека и сами ако подобро размислете ке видите дека не вреди да се биде добар, ова важи за нашата држава каде што сеуште не е навлезена добро цивилизацијата и кај нас колку повеке се дигаш си ко правиш само тоа што тебе ти одговара а не да му правиш услуги на другите толку си повеке ценет секако и тоа си има некоја граница, за жал тоа не го кажувам од личен пример значи кај мене е обратно постојано се трудам да му угодам на околината да има отварам очи верувајте тоа не ми се враќа како бумеранг како што претходно некој напомена
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Ако сме добри и ги сакаме само тие што кон нас се добри и не сакат што посебно правиме? Зар не го прават тоа и другите?, зар не е тоа себично од наша страна.? но кога правиме добро некому, кога знаеме дека можеби еден наш мал гест некого ке го направи срекен ,не барајки ништо за возврат,е тогаш душата е исполнета .И ке речам вреди да се биде добар,
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
категорично не
во денешно време тенка е границата меѓу добрината и глупавоста
колку повеќе си лош толку повеќе ќе те ценат
тоа е реалноста
 
R

Roten 96

Гостин
Зависи..во денешно време подобро е да си лош..барем така изгледа
 

its_ok_im_new

brake lights
Член од
24 август 2010
Мислења
402
Поени од реакции
216
Vredi da se bide dobar sto te pravi da se cuvstvuvas ubavo, bez tronka somnez, no samo ako naucis da zivees izoliran vo taa dobrina, bez tugji vlijanija.
 
Член од
27 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
42
Vredi da se bide dobar sto te pravi da se cuvstvuvas ubavo, bez tronka somnez, no samo ako naucis da zivees izoliran vo taa dobrina, bez tugji vlijanija.
ama kako ke zivees sam izoliran toa e skoro nevozmozno
 
Член од
2 септември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Koga pravis Dobro so Dobro ti se vraka. Ali ponekogas koga pravis Dobro so loso ti se vraka

Pa sega videte i razmislete
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Вреди. Иако како што кажа некој погоре границата меѓу добрината и глупавоста е тенка, а јас често пати сум испаднала глупава наместо добра сеуште со цело срце и разум верувам дека треба и вреди да се биде добар затоа што ако ништо друго нема да бидеш во постојан комфликт со самиот себе, нема да имаш грижа на совест...не знам дали сетоа тоа ќе се врати со добрина или пак ќе станеш беден и ќе немаш почит од никој. Но ти сам ќе се почитуваш себеси а тоа е најбитно. :)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.295
Поени од реакции
30.391
losh -dobar., site zboruvame za vo ovoa vreme a prashanjeto e sevremensko., no i ushte edna rabota trebe da se oddeli vo celava dilema ., e sega bar za ovoa vreme da se bide losh ne znachi i da se bide pokvaren .,., rasipan.,., preverant ili shto li ne ., ......mozhe da bidesh losh no i pravichen vo svoite postapki., .,....taka da mislam deka e podobro da se preformulira ., pokvarenost.,vs., dobrina...
inaku lichno mislam deka e podobro da si dobar ., barem moeto lichno iskustvo e dobroto so dobro se vraka:coffee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom