Дали вреди да се биде добар?

С

сашенко

Гостин
Која корист? Едно Благодарам е корист? Што корист ќе имам јас од тоа?
Побарај да ги ги пишуваат на лист хартија и стани колекционер:toe:.Иначе чустово е добро кога ке помогнеш некому и тоа е користа ако можам да кажам така...ама сепак е неспоредливо со чуството кога ке те поебат и ке те остават на цедило.Кога ке се прават наудрени како ништо да не се десило а уште повеќе кога ке чуеш друга верзија на приказната во која ти си спореден лик и уствари се што ти си направил за нив и тие самите можеле и индиректно ти го плеска у лице:па кој те тераше можеше и не да ми речеш.....
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Добриот човек го мислат наивен/глуп , а тој шо се понаша оштро/полош ги сметаат за попаметни..
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Побарај да ги ги пишуваат на лист хартија и стани колекционер:toe:.Иначе чустово е добро кога ке помогнеш некому и тоа е користа ако можам да кажам така...ама сепак е неспоредливо со чуството кога ке те поебат и ке те остават на цедило.Кога ке се прават наудрени како ништо да не се десило а уште повеќе кога ке чуеш друга верзија на приказната во која ти си спореден лик и уствари се што ти си направил за нив и тие самите можеле и индиректно ти го плеска у лице:па кој те тераше можеше и не да ми речеш.....
Точно така
 
С

сашенко

Гостин
Добриот човек го мислат наивен/глуп , а тој шо се понаша оштро/полош ги сметаат за попаметни..
Добрина и наивност е многу честа комбинација ама не секогаш.Добрина значи и праведност, а праведноста носи непријатели, а кој сака непријатели?Затоа ке си редуцираш некои работи, ке си одредиш што вреди а што не вреди и ке се обидеш да се дистанцираш од давање совети и помагање и гледај си твоја табота батеее.Човек со добар карактер ке го почитуваат сите, некаде ке помогнеш, некаде ке се снајдеш и така...наивноста е пропаст
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.696
Поени од реакции
4.871
Многу е едно Благодарам?Многу ќе да е... Јас ќе спијам мирно навечер кога ќе знам дека сум му помогнал на човекот и тој е задоволен и благодарен. Нема да можам да спијам тогаш кога ќе си мислам како испаднав будала и му помогнав на некој кој не знае да цени и кој утре ќе гледа да ти постави сопка. Или ќе чекам од Горниов да ми пише во тефтерчето + оти бев добар.
Многу поими , многу толкувања , коа ќе видиш ..,и добрината секој различно ја толкува.
Ти сакаш реакција , некоја мотивираност спомнуваш .Најверојатно за да се почувствуваш ти добро.

Запрашај се ..
Дали некој ја сака твојата помош ? , или ти треба тоа самопотврдување на личноста дека си добар?
Која е целта на тоа помагање , двоен ефект? Бенефит за "жртвата" и некаков ефект за да се гордееш дека си добар?

И гледаш на кое ниво се ставаш ,самоугнетување.
И нема да спиеш мирно навечер , се осеќаш искористен и неразбран.Нема афирмација ни од Горниот да дочекаш.

Не треба да докажуваш на никому ништо,освен на самиот себе !
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Многу поими , многу толкувања , коа ќе видиш ..,и добрината секој различно ја толкува.
Ти сакаш реакција , некоја мотивираност спомнуваш .Најверојатно за да се почувствуваш ти добро.

Запрашај се ..
Дали некој ја сака твојата помош ? , или ти треба тоа самопотврдување на личноста дека си добар?
Која е целта на тоа помагање , двоен ефект? Бенефит за "жртвата" и некаков ефект за да се гордееш дека си добар?

И гледаш на кое ниво се ставаш ,самоугнетување.
И нема да спиеш мирно навечер , се осеќаш искористен и неразбран.Нема афирмација ни од Горниот да дочекаш.

Не треба да докажуваш на никому ништо,освен на самиот себе !
Ќе кажам нешто што старите го кажале многу одамна - Многу арно не е на арно. Ни кога многу добиваш ни кога многу даваш. И многумина ме сфатија погрешно, не велам јас да одиш и да правиш лошотилаци на сите страни. Едноставно ако некогаш на некого му затребаш, запрашај се 2 пати дали ќе му помогнеш.

--- надополнето ---

Сепак не е финтата да одиш по улица и само ти самиот да се доживуваш како добар човек. Треба другите да кажат дека си добар човек.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ако немаш корист од благодарам, тогаш, значи, ти всушност бараш нешто повеќе од само благодарам? :)
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.696
Поени од реакции
4.871
Ќе кажам нешто што старите го кажале многу одамна - Многу арно не е на арно. Ни кога многу добиваш ни кога многу даваш. И многумина ме сфатија погрешно, не велам јас да одиш и да правиш лошотилаци на сите страни. Едноставно ако некогаш на некого му затребаш, запрашај се 2 пати дали ќе му помогнеш.

--- надополнето ---

Сепак не е финтата да одиш по улица и само ти самиот да се доживуваш како добар човек. Треба другите да кажат дека си добар човек.
За другите и мислев :)

Разгледај го сега детално твојот пост.
Одговорот на твојата несигурност сам си го даде.


Чекор по чекор ...

Ете , те сфатија погрешно , твоите очекувања не се исполнија.
Па нормално е тоа , секој е различен , размисли пред да си ги поставиш целите кога веќе очекуваш нешто- као што то пиша и ГадХејт,за да не те доведат пак во илузија.

Поради тоа што некој те изневерил , ќе размислуваш дали на следната личност ќе и помогнеш ?
И потоа - сомнежи , недоверба .. проблеми еден тон.
Не дозволувај нечие користољубие(take & run away) да ја урне твојата самодоверба ...

А финтата било некој да ти каже дека си добар ? :raz:

Стави се на нивно место,на колку им имаш ти кажано дека се добри?
-На многу , ок . На тие шо заслужиле според тебе , ок.

Ако другите досега не придонеле за твојата сатисфакција ,зошто се водиш по истиот принцип?
Каква ќе биде твојата промена , на крајот пак останува на тебе дали воопшто ќе одбереш друг пристап или ќе ти одговара оваа улога во која некој те искористува(I'm victim ,i'm such a good boy.No more mr.nice guy) .Решението е во тебе , не во другите.
:)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Го цитирам манга "Ако другите досега не придонеле за твојата сатисфакција ,зошто се водиш по истиот принцип?"
Ако другите се извор на твојата среќа и ако другите се најголем фактор и придонес кон твоја лична сатисфакција, тогаш ти не си добар, туку зависен.
И не, добрина не значи праведност. Исто како што љубов не значи праведност. Значи неизмерно безобзирно давање.
Ако си искрено добар, неможеш да бидеш заебан.
"ама сепак е неспоредливо со чуството кога ке те поебат и ке те остават на цедило." - цитирам Нила Ванила.
Неможеш да бидеш заебан ако in the first place не си ни очекувал нешто за возврат туку си бил искрено добар и си давал за лична сатисфакицја.
Да! Замисли? О_О
Даваш, а мерак ти е?
Yeh, звучи немогуќе!
А замисли колку ќе бидеш само совршен кога би го изградил својот морал на тоа ниво да искрено љубиш и не бараш ништо назад?
Да си среќен со тоа што љубиш, и никогаш да не бидеш повреден, бидејќи, еј, не си ни барал!

Смешни ти се работиве. I know.
Утопија ти се.
На многу од вас ви се.
Зашо не сфаќате дека да бидеш добар требаат мадиња повеќе од било што!
Искрено безусловно да љубиш, требаат мадиња!
Треба храброст.
Али, добро, увек ви е некој друг крив за тој недостаток на тестостерон.
Коа манташ суви грозјенца у гаѓи, да, мн јасно дека ќе ти биде тешко и "неисплатливо" да бидеш добар.
Кој те тера бе сине?
Не биди.
Луѓе преживуваат и само од корист.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
389
Поени од реакции
42
Не се согласувам!!! Зарем вреди да си ја труеш душата заради некој друг??? Повели од себе почни правилно да вреднуваш и одма ќе забележиш разлика и кај другите. :smir:
Имаш право не вреди! Ама фрустрирачки е. Не толку тоа што добрите се дискредитираат, туку тоа што лошите просперираат.
Од кај и да почнам не гледам разлика.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Дали вреди да се биде добар?
А колку пари вреди да се биде добар?
Мора ли да “вреди“ да се биде добар?

Убаво кажа GoD.HateUSaLL
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.466
Поени од реакции
10.169
Во некои ситуации да,во некои не.
 
H

HITCH

Гостин
Имаш право не вреди! Ама фрустрирачки е. Не толку тоа што добрите се дискредитираат, туку тоа што лошите просперираат.
Од кај и да почнам не гледам разлика.
Како не гледаш разлика?! Секогаш имало луѓе кои се протуркуваат на овој или на оној начин, тоа не е нешто ново... Brevis ipsa vita est sed malis fit longior. :toe:

Се извинувам што заборавив да пишам превод! :(
v Превод: Нашиот живот е краток, ама изгледа подолг заради несреќите! :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom