Дали вреди да се биде добар?

V

vlako088

Гостин
Секако дека вреди да се биде добар... Со добрината победува се и секогаш.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Уф, тука не ни треба долг пост да се напише.
Апсолутно мора да се прават сите можни обиди да се биде добар, инаку би биле и полоши од животните.
Овој земски живот кај нас луѓето функционира по принцип на карма...така да karma is a bitch пазете се.
 
R

Roten 96

Гостин
во некои ситуации не треба да се биде добар.. мое лично искуство
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Вреди да си добар, не вреди да се спуштиш на пониско ниво од тоа на кое што си моментално, после се тешки угорниците за одење.
Добрината луѓето ја забележуваат.
Моменти на слабост секој човек има, нормално, ама како што кажа burn84-karma IS a bitch.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.369
Поени од реакции
4.898
Никогаш не сум гледал да бидам добар заради тоа да привлечам внимание или да го остварам тоа што го сакам..
Секоја личност се раѓа со некаков карактер кој во текот на животот го изградува,надградува или сосема го менува. Големо влијание имаат и родителите т.е. домашното воспитување и околината во која една личност израстува врз тоа какво ќе биде однесувањето на една личност понатаму во животот.
ЗНачи според мене добрата личност се раѓа, а потоа е само изведена на добар пат и свое усовршување.
За жал во ова општество големо влијание имаат околината и пријателите и брзо се потпаднува под нивно влијание, а не секој човек е добра личност. Од моја личен поглед, се сметам за не толку добра личност, а некогаш сум бил..
Иначе треба многу цврст карактер за да го задржиш она доброто во тебе, пошо секој ќе сака да те згази и да ја искористи твојата добрина, а од доброто нема ништо повредно...:smir:
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Со добрите секогаш максимално добар, со оние кои не ги познавам воздржано, а со оние кои не испаднале баш добри кон мене секогаш максимално воздржан. Се што набројав за сите групи како мој начин на однесување кон нив до сега се покажало како 100% исправно однесување.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Вреди да си добар, не вреди да се спуштиш на пониско ниво од тоа на кое што си моментално, после се тешки угорниците за одење.
Добрината луѓето ја забележуваат.
Моменти на слабост секој човек има, нормално, ама како што кажа burn84-karma IS a bitch.
Понекогаш вреди,понекогаш не,зависи кај кого,ама во последно време е:Направи добро ке те заборават,направи лошо сите те паметат. : (
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Понекогаш вреди,понекогаш не,зависи кај кого,ама во последно време е:Направи добро ке те заборават,направи лошо сите те паметат. : (
Така е, ама да ти кажам искрено, не дека се правам некоја светица ама подобро нека ме заборават одколку да ме паметат како кучка.
А за тоа дека зависи кај кого-спрема тие што не заслужуваат сум или воздржана или ги игнорирам и избегнувам. Мразам да правам проблеми бидејќи имам огромна грижа на совест(one of the things I hate about myself :nerv:).
 
H

HITCH

Гостин
Понекогаш вреди,понекогаш не,зависи кај кого,ама во последно време е:Направи добро ке те заборават,направи лошо сите те паметат. : (
Сеедно дали вреди или не вреди човекот, кој си е добар пак ќе си биде добар, кој е лош пак ќе си биде лош. Срцето и мозокот не се менуваат!
 
Член од
15 март 2010
Мислења
603
Поени од реакции
1.807
Вреди да се биде добар прво за себе а потоа и за другите.
Добрината еден ден сигурно ќе се врати.
И сите знаеме дека луѓето го почитуваат добриот човек,онај кој знае да помогне во секое време и онај кој го дава најдоброто од себе.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Дефинитивно да... Тоа е нешто што луѓето го прават пред се заради себе, а потоа и за сите останати.
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.684
колку повеќе си добар, толку повеќе те користат и не те ценат
барем јас немам поинакво искуство
 

Блаугранец!

mes que un club!
Член од
28 август 2009
Мислења
785
Поени од реакции
176
Како тие со мене, така и јас со нив.

Инаку не чини да си добар премногу!
 
Г

Господ

Гостин
Не е добрина да правиш добро бидејки очекуваш да ти се врати со добро.
Дали ти би му помогнал некому со некоја задна мисла,аха чекај овој можам да го искористам понатака?
Тоа не е вистинска добрина.
Мирот од доброто дело доаѓа од сознанието дека си направил нешто добро,нешто корисно,нешто со што можеш да се гордееш.
Душевна сатисфакција.
Ако некој по искористувањето на твојата помош се прави дека не те познава,батали го.
Добрината во светов е во дефицит затоа што сите го делат тоа размислување.
"Шо има корист да бидам добар кога сите се лоши"
Да,вреди да се биде добар,дури и ако добрината не ти биде возвратена.
Суровоста на животот е само илузија која си ја создаваме бидејки ни е полесно да обвиниме некој или нешто за нашиот неуспех и да се откажеме.

Понекогаш кога ќе си прочитам ваков пост во грло ми се враќа ручекот а во мозок ми шета мислата што ли сум мислел кога сум го пишувал.
Цаката на животот е да ги исцедиш сите ресури додека удобно си го дрочиш на клацкалка.
Себичноста е начинот на живот.
 
E

elena.

Гостин
Не би рекла. Добра сум само со оние кои се добри со мене/ми се блиски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom