Дали вреди да се биде добар?

Член од
12 март 2010
Мислења
389
Поени од реакции
42
добар = наивен
не добар = способен, успешен
барем кај нас е така
 
V

Vollstandig

Гостин
Добрината е вродена особина. Луѓето секогаш имаат едно исто расположение по дифолт.

Можеш по дифолт да си добронамерен, добродушен, али исто по дифолт лош човек.
Во расположение по дифолт можи да си насмеан весел, се на зафрканција ќе можеш да истераш, а можиш и негативец и се негативно ќе глеаш.

Е сеа обично страдаат добрите (Луѓето со повисока свест) затоа што можат да мислат и за другите , и тоа страдаат од тие егоистите, (луѓето со ниска свест и високо животинско его) кои само искористуваат и заминуваат.
Тие што имаат поразвиена свест, кога бараат од некој добро, враќаат со исти степен, поради свеста што ја имаат развиено. Тие со повисоко его, земаат и забораваат, бараат следна жртва.
Таквите луѓе замисли ги исто како .....животно, да речем ајкула. Шета по цел ден низ водата, сама живее, посотјано е во потрага по плен (корист) јади и заминува.
Крај.
 
H

HITCH

Гостин
добар = наивен
не добар = способен, успешен
барем кај нас е така
Не се согласувам!!! Зарем вреди да си ја труеш душата заради некој друг??? Повели од себе почни правилно да вреднуваш и одма ќе забележиш разлика и кај другите. :smir:
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Добар? На овој свет треба да си лош за да те почитуваат, намќор и зајадливец! Добар, што ќе ми е да сум добар кога ни најблиското семејство не го цени тоа. Па очекуваш од светот надвор, од оној кој не ти е ништо? Биди си лош, лошотилоците секогаш најубаво поминуваат.
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Добар? На овој свет треба да си лош за да те почитуваат, намќор и зајадливец! Добар, што ќе ми е да сум добар кога ни најблиското семејство не го цени тоа. Па очекуваш од светот надвор, од оној кој не ти е ништо? Биди си лош, лошотилоците секогаш најубаво поминуваат.
rawr.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Добар? На овој свет треба да си лош за да те почитуваат, намќор и зајадливец! Добар, што ќе ми е да сум добар кога ни најблиското семејство не го цени тоа. Па очекуваш од светот надвор, од оној кој не ти е ништо? Биди си лош, лошотилоците секогаш најубаво поминуваат.
Не ни можеш да бидеш добар кога очекуваш его-трип.
Не ни можеш да бидеш добар коа мислиш дека тоа е нешто што се трејда.
Не можеш да бидеш добар кога сакаш да добиваш а неќеш да даваш.
"Добрина" is something you give, not something you get. И ако ти тоа го сметаш за загуба и за пораз, тогаш, да, ти си лош човек.
Do. Not. Deny. It.
 

insence

VendettaQ
Член од
30 јануари 2011
Мислења
193
Поени од реакции
12
Добар? На овој свет треба да си лош за да те почитуваат, намќор и зајадливец! Добар, што ќе ми е да сум добар кога ни најблиското семејство не го цени тоа. Па очекуваш од светот надвор, од оној кој не ти е ништо? Биди си лош, лошотилоците секогаш најубаво поминуваат.
Сигурен си дека повеќе лошите ги почитуваат?
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Не ни можеш да бидеш добар кога очекуваш его-трип.
Не ни можеш да бидеш добар коа мислиш дека тоа е нешто што се трејда.
Не можеш да бидеш добар кога сакаш да добиваш а неќеш да даваш.
"Добрина" is something you give, not something you get. И ако ти тоа го сметаш за загуба и за пораз, тогаш, да, ти си лош човек.
Do. Not. Deny. It.

Фала многу за дефинициите што е добрина...не знаев јас... Денеска добар си додека дозволуваш да те истрошат, исцедат, искористат...дотогаш си добар. Еднаш да се побуниш автоматски стануваш безобразно копиле, лошотија и срање од човек. И тогаш во што е поентата да си добар? Или само добар биди си? Онака бе ради разонода. Е денеска добар ќе си бидам. Се видело од доброто на овој свет. И да ете јас сум човек кој очекува за добрината да добие барем БЛАГОДАРАМ, не барам многу нели? Барем да ми даде мотивација и понатаму да бидам добар, да видам дека вреди да си добар. Ако тоа ме прави лош човек, во ред лош човек сум.
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Цврсто верувам дека Вреди. Поради другите, но и поради себеси.
Ние сме Средината во која живееме, и каква ќе е таа зависи од тоа какви сме ние. Сметам дека треба да тргниме од себеси, да ја разбудиме нашата добра страна, да научиме за разбирање, толеранција, давање.
П.С. Под „добар/ра“ не подразбирам „наивен/на“.
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Сигурен си дека повеќе лошите ги почитуваат?
Знаеш како, и да не ги почитуваат, барем им се плашат, им бегаат од сенката. Тие цел живот уживаат и користат. Барем убаво им е. А вака биди добар и ќе те изгазат под нозе...денес добрината не се цени.
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Знаеш како, и да не ги почитуваат, барем им се плашат, им бегаат од сенката. Тие цел живот уживаат и користат. Барем убаво им е. А вака биди добар и ќе те изгазат под нозе...денес добрината не се цени.
Ебем ти добрина ако ти треба признание од другите, а не за да можеш да спиеш мирно навечер. Болни луѓе без совест.
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Ебем ти добрина ако ти треба признание од другите, а не за да можеш да спиеш мирно навечер. Болни луѓе без совест.
Многу е едно Благодарам? Многу ќе да е... Јас ќе спијам мирно навечер кога ќе знам дека сум му помогнал на човекот и тој е задоволен и благодарен. Нема да можам да спијам тогаш кога ќе си мислам како испаднав будала и му помогнав на некој кој не знае да цени и кој утре ќе гледа да ти постави сопка. Или ќе чекам од Горниов да ми пише во тефтерчето + оти бев добар.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Фала многу за дефинициите што е добрина...не знаев јас... Денеска добар си додека дозволуваш да те истрошат, исцедат, искористат...дотогаш си добар. Еднаш да се побуниш автоматски стануваш безобразно копиле, лошотија и срање од човек. И тогаш во што е поентата да си добар? Или само добар биди си? Онака бе ради разонода. Е денеска добар ќе си бидам. Се видело од доброто на овој свет. И да ете јас сум човек кој очекува за добрината да добие барем БЛАГОДАРАМ, не барам многу нели? Барем да ми даде мотивација и понатаму да бидам добар, да видам дека вреди да си добар. Ако тоа ме прави лош човек, во ред лош човек сум.
Те прави лош човек.
Или, не, те прави не-добар човек, as you wish.
Ако ти правиш "добро" за да ти биде кажано "благодарам" тогаш ти не правиш "добро", ти правиш улсуга. Тоа е корист, тоа не е добрина.
Тебе самите цели на делото кое си го сторил ти се корист, а не љубов.

И, се лажеш ако добрината не се цени.
Ништо не се цени повеќе од добрината.
Само што ти добрината си ја изедначуваш со префинетост, милост, итн...
Добрината нема никаква врска со изразот на лицето, нити со префинетоста на зборовите зборовите.
Ти можеш да правиш добро и со пцуење, а можеш и да навредуваш без да користиш ниедна пцост, односно да си крајно "фин" и милозвучен.

Едноставно, џабе ти го праам муабетов. Животот те научил да бидеш користољубив, и за се што ќе сториш да очекуваш нешто назад. Користа од нештата те мотивира, а не самиот чин на правење нешто добро.
Ако.
Барем убаво ти е.

And, this is why, people, we, need, more, drugs.
 
С

сашенко

Гостин
Вреди да се биде лукав, снаодлив што си викаме ние.Покажи се како добар и биди добар што се вика ама примај ги работите со резерва.Немој да веруваш секому и немој да правиш се за секого.Денес се исплати да помогнеш некому и да направиш нешто добро ама не за секого и не сешто.Секогаш имај добар одговор и добар изговор подобро глуми зафатен онака како имиџ нека ти биде, јас увек некаде брзам, човек од акција ама би сакал да помогнам увек знаеш ти тоа...и такви ствари.Погоре некој спомна толеранција и разбирање...зашто да не се е тоа дел од добра тактика, постави се како таков, добар и кул и со разбирање и не види многу избувлив, смирено тактички со се и со сите и немаш гајле....вистинското лице немора секој да ти го знае и немора пред секого да се отвараш.Подобро е да бидеш оној мистериозен тип, добар дечко, културен кој не остава премногу простор во разговорите да му се отвориш и да бараш премногу.Нема да привлекуваш многу муабети и трачеви за тебе, ке се држиш на дистанца од тие работи и ке те прифатат како таков....Така не правиш ништо лошо, ти си пак добар човек ама никој ништо не бара од тебе зашто не ти типот од кој треба да се побара....Немора да бидеш хуманитарна организација или пак ако некој нешто го мрзи и му треба ај кај мене ја можа се и имам време.Со добра тактика можат да се избегнат такви работи а да останеш притоа со репутација добар човек....
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Те прави лош човек.
Или, не, те прави не-добар човек, as you wish.
Ако ти правиш "добро" за да ти биде кажано "благодарам" тогаш ти не правиш "добро", ти правиш улсуга. Тоа е корист, тоа не е добрина.
Тебе самите цели на делото кое си го сторил ти се корист, а не љубов.

И, се лажеш ако добрината не се цени.
Ништо не се цени повеќе од добрината.
Само што ти добрината си ја изедначуваш со префинетост, милост, итн...
Добрината нема никаква врска со изразот на лицето, нити со префинетоста на зборовите зборовите.
Ти можеш да правиш добро и со пцуење, а можеш и да навредуваш без да користиш ниедна пцост, односно да си крајно "фин" и милозвучен.

Едноставно, џабе ти го праам муабетов. Животот те научил да бидеш користољубив, и за се што ќе сториш да очекуваш нешто назад. Користа од нештата те мотивира, а не самиот чин на правење нешто добро.
Ако.
Барем убаво ти е.

And, this is why, people, we, need, more, drugs.

Која корист? Едно Благодарам е корист? Што корист ќе имам јас од тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom