Дали вреди да се биде добар?

Barbara.

Irreparable perfectionist
Член од
23 јули 2009
Мислења
369
Поени од реакции
15
на врти го лицето на оној чие срце е отворено..
во денешниов свет ретко на кои луѓе им е отворено, наместо добродушност, алчноста и користољубието се повеќе тежнее кон поголемата страна..и затоа не им се верува многу на луѓето, а и на нивните намери, човек лесно може да се излаже и грешно да се довери, за да не се стекне лоша особина, најдобро..како ќе се постави, така и ќе биде почитуван.
 
Член од
24 септември 2009
Мислења
41
Поени од реакции
3
Вреди да се биде добар со оние кои се добри. но за лошите дефинитивно треба да имаме камено срце.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
да! секогаш вреди да бидеш добар! Така ќе имаш мир во себе, што е премногу важно ... оти без мир нема ни живот...
не планирав да коментирам ама ова веке кога го видов се наежив-кажи ми како ке имаш мир во себе ако на некој си му направил добро а тој ти враќа со лошо????
добро вреди да се прави ама на тие што можеш да им веруваш и што можеш да си сигурен дека тоа нема да го заборават,некогаш кога ке ти треба помош од нив и тие ке ти вратат итн итн.....ама да бидеш добар за оној што откако ке му завршиш работа после нема ни да те познава?? зарем вреди на таквите да им се помага????
Колку и да си добар еден ден ке се разочараш колку е суров животот спрема тебе па така за ова прашање секој е одговор е точен т.е неточен..........
 
Г

Господ

Гостин
Не е добрина да правиш добро бидејки очекуваш да ти се врати со добро.
Дали ти би му помогнал некому со некоја задна мисла,аха чекај овој можам да го искористам понатака?
Тоа не е вистинска добрина.
Мирот од доброто дело доаѓа од сознанието дека си направил нешто добро,нешто корисно,нешто со што можеш да се гордееш.
Душевна сатисфакција.
Ако некој по искористувањето на твојата помош се прави дека не те познава,батали го.
Добрината во светов е во дефицит затоа што сите го делат тоа размислување.
"Шо има корист да бидам добар кога сите се лоши"
Да,вреди да се биде добар,дури и ако добрината не ти биде возвратена.
Суровоста на животот е само илузија која си ја создаваме бидејки ни е полесно да обвиниме некој или нешто за нашиот неуспех и да се откажеме.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Не вреди ама со сила лошо не бива да правиш , така да секој е осуден да се бори до моментот кога сите станат добри.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
не планирав да коментирам ама ова веке кога го видов се наежив-кажи ми како ке имаш мир во себе ако на некој си му направил добро а тој ти враќа со лошо????

Колку и да си добар еден ден ке се разочараш колку е суров животот спрема тебе па така за ова прашање секој е одговор е точен т.е неточен..........
На луѓето никогаш не можеш да им веруваш.

И да, ако јас сум добра, а некој излезе кретен, што имам јас со тоа?
Јас сум била спремна да помогнам, остатокот иде на негова чест, не моја. Така јас си го задржувам мојот внатрешен мир и мирна совест, а останатите, нек си живеат со нивната.
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Зависи од личностите кој се покрај тебе , доколку не го ценат тоа што си добар , која е поентата да се биде добар ? А во денешно време ретко кој е добар и ретко која ја цени добрината , па според ова што го кажав значи дека никој не би требало да биде добар бидејќи ќе биде залудно. Но ако има повеќе добри луѓе и такви што те почитуваат поради твојата добриност , можеби и нема да биде толку залудно.
 

ChocolateBuddha

one of a kind
Член од
4 мај 2010
Мислења
47
Поени од реакции
11
Добри треба да бидеме заради нас самите а не заради другите.

Ако не сме добри тоа влијае негативно и на нас. Кој шо и да ни направил само насмеј се и продолжи. За некои личности не треба да губиме време, само мавање игнор и без нервози :wink:
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Претерано да си добар никако.Се користи тоа...те мафтат како што сакат,те вртат околу малото прсте па кога се свестиш доцна ке биде.
Биди лош себичен повеке ке те ценат.
Добро вели народот-Правиш добро-заборават правиш лошо сите те памтат.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
115
Поени од реакции
6
Не вреди да се биде добар...Затоа што оној во кој најмногу си верувал може да ти го приреди најголемото разочарување..
Затоа јас велам „Како ти со мене, така јас со тебе“
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Може не си била добра туку попустлива, а тоа не е добро, посебно не со личности што ти значат. Од непријателите не боли толку.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
115
Поени од реакции
6
^Епа убаво ти се видело :P
Кон пријателите секогаш сум попустлива и тоа понекогаш можеби многу ме чини...
А тоа дека боли повеќе предавството од пријателите боли да... Затоа што од непријател очекуваш нешто негативно, и кога ќе се случи тоа изненаденоста не е иста како кога пријател те издава...
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
^Епа убаво ти се видело :P
Кон пријателите секогаш сум попустлива и тоа понекогаш можеби многу ме чини...
А тоа дека боли повеќе предавството од пријателите боли да... Затоа што од непријател очекуваш нешто негативно, и кога ќе се случи тоа изненаденоста не е иста како кога пријател те издава...
И јас понекогаш сум или попустлив или агресивен, златна средина како да нема. Само бидејќи и сам сум се нашол во состојба лошо да удрам сакана личност, би рекол дека претходно и јас сум бил повреден од неа, а не сум и кажал за тоа. Лошо е тоа, failure to communicate, па прво пасивност а потоа агресивност. Сакав да кажам понекогаш не му е лесно ни на предавникот, може бил повреден од нас, а ние несвесни за тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom