Дали ви се допаѓа WoW

Дали ви се допаѓа WoW


  • Вкупно гласачи
    239
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Добро бе не мислев тоа , ваљда знам дека на компјутер е, прашањето ми беше од кај ја симнувате, ја купувате, шо и праите?
Под прашање КАЈ односно каде,јас подразбирам на кое место,или на што..Иначе играта може да си ја купиш а може и да си ја симнеш..18+Gb e...
 
С

сашенко

Гостин
Добро бе не мислев тоа , ваљда знам дека на компјутер е, прашањето ми беше од кај ја симнувате, ја купувате, шо и праите?
Се продава и во гејм шоп а можеш и да си ја симнеш.И си правиш акаунт преку интернет и си плаќаш по 1000+ месечно за да ја играш:)
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
wow>>> болест, најужасна игра до сега у живот што сум ја играл !!
Како бе најужасна игра, играта е повеќе од игра, играта е уметност.. Знаеш ли дека има над 60 саати саундтрак...? Незнам, самата игра создава едно чувство на носталгичност, иако знам дека можам уште да ја играм, сепак имам чувство на носталгија, само оние кои што играле од порано, у старите добри времиња можат да ме разберат. Тие што ја играле од тогаш ќе знаат за што зборувам, другите ке мислат дека сум ретардиран xD Cеуште нема излезно игра слична на оваа, ниту блиску..Ех..


Секогаш се наежувам на 6:30
 

halfelfpaladin

The Black Paladin
Член од
23 август 2011
Мислења
235
Поени од реакции
97
Добро бе не мислев тоа , ваљда знам дека на компјутер е, прашањето ми беше од кај ја симнувате, ја купувате, шо и праите?

Југотон на пример во ГТЦ young padawan.


Инаку, што се однесува до тоа кој ја сака играва или кој не ја сака, нели се е прашање на вкус, само малку ми е глупо кога некој ќе каже, не чини играта зашто е заразан. Ѓавола е заразна, генерално не е до играта туку до играчот, секој треба да си го знае лимитот. Јас на пример сум голем фан на Warcraft и нормално ја игра WoW, али секогаш со паузи, има периоди кога не ја чепкам со месеци, што не значи дека мислењето за играта ми се сменило, едноставно не ми се игра, не играм, кога ќе ми се приигра пак се враќам и играм додека не ми помине меракот пак.

Е сега според мене многу е битно да се постави прашањето, зошто некој почнува да ја игра, ок тука веќе се поставува прашањето зошто некој воопшто почнува а игра игри ама темава си е само за WoW па би се држел до неа, дали е тоа зашто играта сама по себе е популарна па ајде и јас да бидам дел од тоа, или играат другарите па ај и ја, или едноставно неам шо друго да праам, или пак од друга страна, затоа што ја сакам темата која играта ја носи,приказната која ја има, сум ги играли претходните делови од Warcraft франшизата, MMORPG-ер/ка сум. Најчестоод досегашното искуство можам да констатирам дека во првите неколку случаи баш се дешава она ејјјј па заразна е ау не чини ја играв фала Богу се откачив, додека во вторите случаи е моментот на она, продолжувам да играм и добро знам зошто.


Јас на пример "ванилата" ја играв многу мал период, за мене тоа беше некомплетна игра, дури и досадна, за разлика од многу други кои вела дека баш таа WoW била интересна, секако секој со своето гледиште зошто. Според мене правата WoW почнува од TBC па наваму, достигнувајќи го врвот со WOTLK, ако на некој не му е јасно зошто слободно нека праша ќе објаснам, вака не би се задржувална тие детали. Би се слжил со сите кои ќе кажат дека Cataclysm беше утка, утка до некој степен можеби, MoP ќе видиме допрва каква ќе биде.


Генерално кажано дали на некој ќе му се допадне играта или не зависи од оа што играчот бара од играта, кои му се интересите истилот на играње, зашто реално неможе да се очекува од луѓе кои до вчера од Counter Strike подалеку не знаеле да им се допаѓа WoW, може ќе ги придобие на почеток, чисто затоа што играта има доста компетитивност, ама тоа нма да трае многу зашто тој едноставно у long therms не го добива она што го сака од една игра, а тоа дека играта е заразна тоа е чиса глупост.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Јас на пример "ванилата" ја играв многу мал период, за мене тоа беше некомплетна игра, дури и досадна, за разлика од многу други кои вела дека баш таа WoW била интересна, секако секој со своето гледиште зошто. Според мене правата WoW почнува од TBC па наваму, достигнувајќи го врвот со WOTLK, ако на некој не му е јасно зошто слободно нека праша ќе објаснам, вака не би се задржувална тие детали. Би се слжил со сите кои ќе кажат дека Cataclysm беше утка, утка до некој степен можеби, MoP ќе видиме допрва каква ќе биде.
Шо знам, интересна беше ванилата... Откако ќе поебеш цела година па и више да си напраиш солидна опрема.
Досадна? И да и не. Ете, чим не си ја играл многу верувам не си искусил еве Molten Core да речеме со 40 добро опремени другарчиња. Е тоа ти е братче доживљај! Единствена ствар што беше глупа и досадна, во конкретниов случај за Molten Core, е што требаше да се ичисти скоро цела инстанца од глупости пред да стигнеш до Рагнарос (95% од времето тепаш монстери, 5% Рагнарос), па прашање дали ќе го утепате и доколку го утепате прашање дали ќе падне нешто за тебе или па најлошото, ако падне, дали си тој спец. Врв на сето ова, дали ти ќе го добиеш тоа. Е тука бачко се нервозите! Али пази, па интересно беше да тепаш и небитни ствари тогаш. Сега едвај (на WOTLK сум, да) на неколку места само што има trash во цел Icecrown Citadel па мука ми е.
А и немаше тогаш додатоци (читај: addons) за во играта што ти овозможуваат со едно копче се да правиш. Све рачно бре, има тастатурата да ја искршиш ако треба! Не ти се свиѓал изгледот на интерфејсот? Ко те пита!
И најбитно, немаше нафурани играчи, деца од 10 години, играчи со интелигенција пониска од температурата на една соба во зима итд. Секој знаеше точно за што дошол, добро, со исклучоци нели.

Секој со вкусот, секако... Ама да си ја фатил од почеток ќе ти се свиѓала. За мене WOTLK беше/e најдобра некако, ма да и TBC може да се каже дека е тука некаде. Во друга прилика може да пишеме и за Ilidan збор два :place:
 

halfelfpaladin

The Black Paladin
Член од
23 август 2011
Мислења
235
Поени од реакции
97
За се што напиша се си во право, тука нема збор. Мене лчно ми беше досадна и неми се допаѓаше од неколку причини. Прво ја сум story freak, генерално земено WoW не продолжи таму кај што застана Warcraft 3 и тоа ми беше првиот, а можеби и најголемиот удар, да од временска гледна точка WoW е десет години после Warcraft 3, меѓутоа фалеа многу работи,имаше многу дупки во приказната. Како прво ако се сетиме од Warcraft 3, Horde и Alliance имаа склучено некој вид на примирје, и сега после десет години оп одма пак се завојувани. Ако видите некои од првите слики кои беа направени за WoW ќе видите дека на нив има ликови од раси на спротивставените страни а сепак заедно, изгледа од после им текнало да г сменат тој концепт на примирје, али неи се тоа и не е толку страшно. Чудно ми беше како може после десет години поминати blood elf да ги нема никаде, освен ту и тамо како некој NPC, као десет години отишле у целозна изолација, малу е без врска. Второ, главната закана за тој свет се, односно беа, Burnign Crusade i Scourge, и сега нагло ги снема во WoW, нели повторно со појавување на моменти ту и тамо. Као, Arthas или уште полошо Sargeras ќе чекат цели десет години за да го нападнат Azeroth? Не би рекол. Во тоа време сите мислевме дека Illidan e мртов, па така не ни помислував на него. Затоа велам дека TBC и WOTLK се далеку подобри од ванилата, чисто затоа што ја продолжуваат приказната таму од каде што застана Warcraft 3, мене лчно многу ми беше поинтересно а се борам против веќе добропознатите непријатели на светот од колку да се борам со random негативци, можеби од gameplay гледна точка Molten Core била интересна, ма не се ни смневам дека било супер, ама реално пред тоа кој бил Ragnaros? На крајот на краевите он воопшто не се ни замара, групата доаѓа и го буди од сонот само за да го ограби, like, what?

Од друга страна пак мислам дека Blizzard направи мала збунка со експанзиите, требаше WOTLK да дојде пред TBC, зашто реално да збориме Scourge е далеку послаба од Burning Crusade, на крају краева Burning Crusade ја создаде Scourge за да дејствува на Azeroth, плус ако добро се размисли, undead vs demons, like undead stand no chance. Друга огромна глупост беше што blood elves преминаа на страната на Horde. До вчера крвните непријатели станаа најдобри другари? Oh please. Troll-овите и elves очи нејќеа да си видат до вчера и сега нагло се заедно, ист ми нема логика и што Forsaken се во Horde, тука Blizzard има баеѓи измешано работи во својата сопствена приказна.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Има дупки... и тоа премногу, ама неможеш да не ги оправдуваш. Да не било нешто додадено/изменето малку монотоно би било, истото па истото. Комотно можеш да споредиш WoW и праење на филм според книга. Никого не го интересираат досадните ствари од книгата, а и рака на срце ретко кој WoW играч обраќа толку пажња на приказната. Скоро сите играчи, квестовите ги гледаат како алатка за стекнување искуство и фазла голдче малце, а не како дел од приказната.

И грешиш, приказната продолжува као 4 години после Frozen, а не 10. За белфовите неможеш да замериш уствари. Хорда се, малце глупо, ама кога ќе споредиш со додавање на Воргени (?) и незнам што веќе, белфовите ти се најмала ствар на што треба да го трошиш слободното време :) Има поише теории, може да разглабаме али тоа кога ќе имам малку послободно време денес или утре ќе убацам два-три реда.

Во меѓувреме, еве да потрошиш некоја минутка:
Four years have passed since the mortal races stood together against the might of the Burning Legion. The tenuous peace forged in a time of desperation is fading. Arthas, the mad deathknight, has assumed the mantle of the Lich King, becoming nearly invincible in his fortress in Northrend. However, the great will of the Lich King has failed, and the undead legions have splintered. The Forsaken, those creatures that have managed to throw off the control of the undead lord under the guidance of Sylvanas Windrunner, the former high elf, have control of the lands of Lordaeron, under constant attack from the mindless creations of the Arthas. South of Lordaeron, in the land of Azeroth, the humans have reclaimed their stronghold of Stormwind, building it into their new capital city. But the king has mysteriously vanished, and the Defias Brotherhood, a group of thieves and murderers, have gained considerable power. With the Stormwind army away from the capital, the task falls on the shoulder of adventurers to protect the human lands, under the rule of their child king. To the north of Stormwind, in Khaz Modan, the dwarves and gnomes work together, trying to reclaim the gnomish city of Gnomeregan from the troggs, while attempting to secure their own borders and protect their human allies. In Darnassus, the island stronghold of the Night Elves, nature and balance have been restored, but the mainland of Kalimdor has been lost to the Horde. In Ogrimmar, to the south of Darnassus, the orcs and trolls attempt to carve out their own place in a world that does not seem to want them, under the wise leadership of the shaman Thrall. In Southern Kalimdor, the Tauren try to protect their great city of Thunder Bluff from the ravages of those who would attempt to defile their lands. Eight races, all vying for control of Azeroth. Four years have passed since the races banded together to protect the Well of Eternity from the power of the Burning Legion. The tenuous peace that once held all the hatred of the races at bay, has shattered. The lands of the world of Azeroth have once again become host to a World of Warcraft.
 

halfelfpaladin

The Black Paladin
Член од
23 август 2011
Мислења
235
Поени од реакции
97
Хммм, дап у право си, 4 години се, моја грешка.

Што се однесува до worgen, искрено ми има и м нема логика, миима логика чисто зашто се Guilneas, тоа е кралство кое го имаше во Warcraft 2 ако не се лажам, така да ие се до некаде стари припадници на Alliance, е сега нема логика што ги направија вколаци, можеа да изведат нешто поинаку, ама па кога ќе размислам, и не им остануваат многу опции веќе, ајде да речеме high elves, тие што не скренале заедно со Khael'Thas, ама тогаш би требало да направат copy-paste на нешо што веќе го има во Horde, and that's not cool.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Од друга страна пак мислам дека Blizzard направи мала збунка со експанзиите, требаше WOTLK да дојде пред TBC, зашто реално да збориме Scourge е далеку послаба од Burning Crusade, на крају краева Burning Crusade ја создаде Scourge за да дејствува на Azeroth, плус ако добро се размисли, undead vs demons, like undead stand no chance. Друга огромна глупост беше што blood elves преминаа на страната на Horde. До вчера крвните непријатели станаа најдобри другари? Oh please. Troll-овите и elves очи нејќеа да си видат до вчера и сега нагло се заедно, ист ми нема логика и што Forsaken се во Horde, тука Blizzard има баеѓи измешано работи во својата сопствена приказна.
Приказната си е арна, само што е малку комплицирана што дури и Blizzard веќе неможеле да ја следат асално. Микс на интереси, многу фацки сакаат да владеат со светот, а ако неможат се придружуваат на некој сосема трет т.е. на некој што бил најгласен дека ќе го освои. На нашки кажано, абе незнаеш кој кого ебаа веќе! Редоследот на експанзиите си е арен, али треба мали измени. Е сеа, дали Undead биле појаки од Burning Legion или обратно, сосем нерелевантно. Они секако си се јаки и како такви од секогаш биле закана, само немале ја немале најбитната алка - водач во дадениот момент.

Премногу долг период помина откако последен пат ја играв Warcraft, така да ако утнам нешто, сум подзаборавил... Порано премногу читав за тоа, сега ме гази времето по малку и не сум у тек. А и не ми се чита бе! :ROFLMAO:
Е сеа, битна ствар што те буни е зашо BElves, Forsaken и остали се у Хорда. Најкратко објаснение можеш да најдеш у втората реченица од постов, а ако си за мои квази тези читај даље. Forsaken ти се у Хорда ради одмазда и само ради одмазда. Ваљда си упознаен, Артас има извршено масакр на High Elves, па пошто Силвана (сликица за боље ефекат) ти е доста паметна цура, собрала багра од Undead (да не разглабам зошто Силвана собира Undead а не елфови, накратко, и нејзе ја претвараат у Undead, Артас таа работа чинам), за да се одмаздат. Најбитното уствари, зашо се придржуваат на Хордата а не остануваат самостојни е ради тоа што ко што напоменав цурава е паметна и како таква има влијание врз многу водачи на Хордата. Тие се свесни дека им треба нејзина помош, а од друга страна оваа полека мора да си ја јача расата и да крчка некое планче за одмазда.
Троловите ти се закон. Ако играш трол у WoW, that is a very good choice man! Но, закон ко закон, мора да има дупки. Ова ти се некогаш најјаката раса видена у цел свет, па сите се здружиле да ги исчистат (како и Burning Legion и Undead). Е во таа цела чистка, а и пред тоа, пошто биле расштракани низ цел свет и тоа читај внимателно: без водач, се формирале разни племиња. Тие што си ги лупал у Stranglethorn Vale, е тие се едни од нив. Едно од овие племиња се издвојувало од останатите пошто биле далеку поразвиени и свесни дека не ја бива работава ако се сами и набрзо може да ги збришат од мапа, исто ко Forsaken, се убацуваат од страна на Хордата. Хордава прифаќа пошто овие се доста развиени на база на магии и имаш win-win ситуација опет.
Е за Blood Elves (секси сликица за боље ефекат , уствари две) имаш братче да пишуваш, да се заборавиш пишувајќи и пак ништо да не напишеш у принцип. Овие потекнуваат нели од High Elves, па напад, па разединување кој преживеал у други групи и се тоа познато. Е сега у сторијава се појавува типчето што го спомна - Kael'Thas. Пошто он бил фанатик за магии, за тоа време бил у странство на учење и кога се вратил се шокирал - цел град урнатини. Барајќи одмазда, го гради градов одново, овојпат наречен Silvermoon и тргнува во поход. Ама Алијансата (дотогаш сојузници) му праи заседа, овој едвај извлекува жива глава од таму и почнува да им се курчи. Така видно накурчен, лобира кај секси Силвана која веќе оддамна била член на Хордата за и тој да влезе во неа. Ама, пошто останативе не му веруваат, имаш натегања еден куп. Елфовиве паметни, ги спраштиле троловите од Ghostlands и Silverpine Forest и тука добиле доста поени од страна на Хордата и конечно ги примаат кај нив. Ама, будалава за да си ја напраи својата раса најјака за (веќе по незнам кој пат) да се одмазди, иде у потрага по начини како следбенициве да му бидат појаки на магии и се придружува на Илидан (тука ти се дешава пресвртот зашто рациалната на белфовите им е пунење мана). За тоа време, будаливе белфови го чекаат овој да се врати ама некако нема го. Тргаат да го бараат и што да видат, пичкицава ем го баталил Илидан, ем си формирал нова багра да го доминира светот со нив. Накурчени, се враќаат дома и после праќаат херои ко мене и тебе да го скинеме.. А тежок беше мамата!

Ете, ме натера дури и да читнам нешто да се потсетам. Како се загреав, една рецензија за Илидан од 5 страни би пишал сеа, пошто јебига, најѕвер од сите е. У TBC ич нејќев да го тепам, али пусти Warglaive of Azzinoth, чуда праеа!

ПС: Никогаш немам направено карактер од Алијанса
ППС: Гномови се најбоље раса.

Со други информации че се јавиме подоцна.
Пријатно!
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
^^ поштуем!!!!!!!
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Мене само едно не ми е јасно:
Од каде да ја симнам(купам) играва ако може некој да ми објасни ве молам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom