Дали бројот на Aлбанците во Р. Македонија се штимува?

M

Mario Gómez

Гостин
Ќе зборувам само за мојот регион каде пред неколку години присилно беа албанизирани голем број муслиманско и ромско население само за да се оджи некоја бројка на албанци.Моментално летово се иселуваат многу фамилии за Приштина, тој тренд постои.И незнам зошо одат во Косово каде има далеку покатастрофален живот од овде.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Ќе зборувам само за мојот регион каде пред неколку години присилно беа албанизирани голем број муслиманско и ромско население само за да се оджи некоја бројка на албанци.Моментално летово се иселуваат многу фамилии за Приштина, тој тренд постои.И незнам зошо одат во Косово каде има далеку покатастрофален живот од овде.
Нека идат и нека не се враќаат :smir:

Инаку може уште кај нив е она традиционалното,женските деца да не ги пуштаат у школо,ху ноус :)
 
M

Mario Gómez

Гостин
Нека идат и нека не се враќаат :smir:

Инаку може уште кај нив е она традиционалното,женските деца да не ги пуштаат у школо,ху ноус :)
Напротив тие одат нашколо, од осмолетка во гимназија околу 99%, а македонците муслимани ги чуваат децата дома.Имам милион примери за човек што незнае албански се прави најголем од сите албанци.Тоа ми ги крева косите и си играм курот со нив.Исто и со ромите, кога слушам двајца роми седат пијат кафе а на глас ми зборет албанци ми иедет сапун да ги напрам.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Напротив тие одат нашколо, од осмолетка во гимназија околу 99%, а македонците муслимани ги чуваат децата дома.Имам милион примери за човек што незнае албански се прави најголем од сите албанци.Тоа ми ги крева косите и си играм курот со нив.Исто и со ромите, кога слушам двајца роми седат пијат кафе а на глас ми зборет албанци ми иедет сапун да ги напрам.
Ја најискрено немам веза што се случува на запад,живеам во средина со 98.8% македонци,а останатите се некои залутани националности од кои голем дел кажуваат дека се осеќаат како македонци,иако се на пример роми :smir:
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Да сме живи-здрави во 2011 има редовен попис на населението во Македонија, па ќе ги видиме сите бројки. Се друго предходно се само шпекулации со политичка цел
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
како иде вака во македонија ќе има повеќе албанци од другите етнички зеедници за неколку десетина години.Стандарт албанско семејство има 4 деца. наспроти македонците 2 .. :toe:
 
Член од
25 февруари 2006
Мислења
254
Поени од реакции
28
Па и јас сметам дека треба да се рачунаат децата родени во Драч, Поградец, Цирих, Виена и Немачка....тогаш можеби и би стигнале до сегашните објавени бројки за дечињата родени од македоските албанци...да не се буниме, не од албанци (од Албанија), не од косовари (од Косово) туку од македонски албанци (од Македонија)...

Нив никој не ги сака, па затоа си се наши...
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Brojot na novorodeni albanci vo 2002 e nad 8000 .
Brojot na novorodeni albanci vo 2008 e nad 6500.

Ima uste 2500-3000 albanci koi se ragjaat nadvor od Makedonija , a koi ne se prikazuvaat vo statistikite.

Natalitetot vo nekoi cisto albanski opstini , e :

Studenicani : 24 promili ( 422 rodeni 2008)

Aracinovo : 22 promili (252 )

Zelino : 17 promili ( 382)

Saraj : 17 promili ( 594 rodeni)

Cair : 17 promili ( 1070)

Lipkovo 14 promili ( 352)

Tetovo : 13 promili ( 1074)

______

Znaci ako receme prosecno 13 promili togas :

500 x 13 = 6500 rodeni albanski deca , samo vo Makedonija, bez tie sto se ragjaat u Svicarska i ostalo.

И така да е, 6500 деца не е исто со 9500. Нели?
Има разлика од 30% повеќе :toe:

Згора на се`, Студеничани, Чаир и Тетово не се чисто албански општини.

Во Студеничани половината се торбеши и голем дел бошњаци, ама друга е приказната што многу од торбешите се пишат албанци.

Во Чаир, албанците се 56,5% само, остатокот се Македонци, Турци, Босанци/Санџаклии и Роми :helou: 20% од наталитетот во Чаир го прават Роми, види само колку има вонбрачни деца родени во оп. Чаир и се ќе ти биде јасно.

Во оп. Тетово, албанците се 70%!

Понатаму збориш за наталитет на албанците на привремена работа во странство. Само за твоја информација, има околу 100.000 Македонци во Германија, во Италија од источна Македонија само во Пјаченца има 100.000 (се смејат италијаните дека Пјаченца имала 101.000 италијани и 101.000 македонези), околу само 10.000 струмичани има во Швајцарија. И ако се земе наталитетот на овие, што праиме? :toe:
Ај да не ги земаме в предвид 200.000 Македонци во Австралија, по 250.000 по УСА и Канада, по 15.000 во Аргентина, Јужноафричка Реп., 50.000 на Нов Зеланд итн.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Kakva e razlikata megu faktot deka Makedonija ima
500.000 Albanci
450.000 Albanci
400.000 Albanci.

Mislam ja osekate koga odite po ulica, koga kupuvate burek, koga sedite na Kej, koga se banjate na Makotex, koga idete na UKIM??????
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Jakov, а кој инсистира на бројка и зошто ?
Ако сме граѓани на РМ, зошто е битна бројката ?
Зошто беше битна територијалната поделба ?
Зошто беше битно кон Скопје да се прикачат села од џенем ?
Зошто е битна двојазичноста ?
Зошто е битно албанското знаме ?

Бурекот е опасен ако го купуваш ноќно време во Чаир.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Бурекот е опасен ако го купуваш ноќно време во Чаир.

Tој што дошол по бурек со месо/сирење/спанаќ кај фурната во Чаир, си отишол дома со здрава глава. Тој што дошол по друг вид на бурек, тој се жали и плаче од Чаира центар на града Скопје.

Двојазичноста што е битна? Сега ќе ти кажам. Во маало со 90% албанци, да не смее човек да напише во дуќанот имаме леб на албански? Зашто? На кого му смета тоа? Во град со мнозинство албанци, да не се зборува албански? Зашто? Што те заболе тебе? Ако ти живееш во околина каде што нема албанци, нема да се зборува албански околу тебе. Лесно ќе ти биде. Доаѓа некој од Берово, со средно семкарство, станува пратеник, и оп, гласа против тој во Тетово да зборува албански. Толку ти пречи албанскиот јазик? Зашто? Мене ме учеле дека јазикот е богатство. Кога ти имаш толку одбивност да некој во сосема друго маало зборува албански...како сакаш јас да го научам пак твојот јазик??

Дали знаеш дека во Њу Џерси има маало каде што живеат македонци кои што со години живеат таму и сеуште не го знаат англискиот јазик? Работат кај македонец, купува кај македонец, се дружи со македонец, и по македонски кафани се собираат. Американецот се буни? Го заболе. Плаќај данок, не ми прај проблеми, па ако сакаш и на шангајски збори си. Во Австралија е исто.

Знамето што ти пречи? Во држава каде што 25% население ти се етнички албанци, ти им успоруваш етнички симбол, а од друга страна пак бугари и срби ти парадираат низ државата со споменици/гробници/знамиња/војска и што ти ја знам што друго не...Тие не ти пречат? Кога веќе нив, и покрај теророт што го нанеле на македонскиот народ (ако воопшто си свесен) ги почитуваш повеќе од мене со кој што го делиш лебот...како сакаш јас да те почитувам тебе?

Не се албанците цвеќе за мирисање, сум кажал...ама на такво тло растеме. Тло без бериќет. Бараш почит, а не го нудиш. Сакаш искреност, а зло ми мислиш...
Колективна одговорност, на време на КПЈ...сега, индивидуализам. А за тебе (и некои други) тоа е равенка со две непознати.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Tој што дошол по бурек со месо/сирење/спанаќ кај фурната во Чаир, си отишол дома со здрава глава. Тој што дошол по друг вид на бурек, тој се жали и плаче од Чаира центар на града Скопје.

Двојазичноста што е битна? Сега ќе ти кажам. Во маало со 90% албанци, да не смее човек да напише во дуќанот имаме леб на албански? Зашто? На кого му смета тоа? Во град со мнозинство албанци, да не се зборува албански? Зашто? Што те заболе тебе? Ако ти живееш во околина каде што нема албанци, нема да се зборува албански околу тебе. Лесно ќе ти биде. Доаѓа некој од Берово, со средно семкарство, станува пратеник, и оп, гласа против тој во Тетово да зборува албански. Толку ти пречи албанскиот јазик? Зашто? Мене ме учеле дека јазикот е богатство. Кога ти имаш толку одбивност да некој во сосема друго маало зборува албански...како сакаш јас да го научам пак твојот јазик??

Дали знаеш дека во Њу Џерси има маало каде што живеат македонци кои што со години живеат таму и сеуште не го знаат англискиот јазик? Работат кај македонец, купува кај македонец, се дружи со македонец, и по македонски кафани се собираат. Американецот се буни? Го заболе. Плаќај данок, не ми прај проблеми, па ако сакаш и на шангајски збори си. Во Австралија е исто.

Знамето што ти пречи? Во држава каде што 25% население ти се етнички албанци, ти им успоруваш етнички симбол, а од друга страна пак бугари и срби ти парадираат низ државата со споменици/гробници/знамиња/војска и што ти ја знам што друго не...Тие не ти пречат? Кога веќе нив, и покрај теророт што го нанеле на македонскиот народ (ако воопшто си свесен) ги почитуваш повеќе од мене со кој што го делиш лебот...како сакаш јас да те почитувам тебе?

Не се албанците цвеќе за мирисање, сум кажал...ама на такво тло растеме. Тло без бериќет. Бараш почит, а не го нудиш. Сакаш искреност, а зло ми мислиш...
Колективна одговорност, на време на КПЈ...сега, индивидуализам. А за тебе (и некои други) тоа е равенка со две непознати.
Проблемот се јавува со непознавањето на македонскиот јазик во институциите а не на улица...
Оди вработи се во Америка, Австралија , Германија, во банка, пошта, министерство, општина , болница без да го знаеш Англискиот да те видам...
А ќе се сложиш малку е банална таа ситуација...како што беше последната случка во тетово кога немаше долмечерка на македонски...
Или најпрост пример што ми се случи мене во Струга одам во пицерија албански газда си викам нема врска ај да пробам шо пици прави ја отворам мени картата кога што да видам само на италијански и албански..
Го викам келнерот сакам да нарачам дечкото ме гледа бледо ми вика незнам македонски...
Дали според тебе тоа е нормално???

Инаку што се однесува на улица нормално е кога ќе се сретнат двајца Албанци да зборуват на Албански ама да немат појма од македонски згора на тоа да бидат вработени во државни институции тоа е МАЛКУ МНОГУ шо се вика,...
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Двојазичноста што е битна? Сега ќе ти кажам. Во маало со 90% албанци, да не смее човек да напише во дуќанот имаме леб на албански? Зашто?
Затоа што тој град се наоѓа во МАКЕДОНИЈА,каде официјален јазик е МАКЕДОНСКИ:helou:

Доаѓа некој од Берово, со средно семкарство, станува пратеник, и оп, гласа против тој во Тетово да зборува албански. Толку ти пречи албанскиот јазик? Зашто? Мене ме учеле дека јазикот е богатство
Хмм.......тој што ќе дојде од Берово,сигурно нема да има диплома од Косово зашто се борел он против Македонија и како заслуга му дале диплома од факултет.
Кога ти имаш толку одбивност да некој во сосема друго маало зборува албански...како сакаш јас да го научам пак твојот јазик??
Јас можам да одлучам дали ќе зборам на вашиот јазик,затоа што сте малцинство........а вие не може да викате дека нема да го научите официјалниот јазик на државата во која живеете.

Знамето што ти пречи? Во држава каде што 25% население ти се етнички албанци, ти им успоруваш етнички симбол, а од друга страна пак бугари и срби ти парадираат низ државата со споменици/гробници/знамиња/војска и што ти ја знам што друго не...Тие не ти пречат? Кога веќе нив, и покрај теророт што го нанеле на македонскиот народ (ако воопшто си свесен) ги почитуваш повеќе од мене со кој што го делиш лебот...како сакаш јас да те почитувам тебе?
Не сте 25% туку 17%,ама мораа да ве штимаат......
За болдираното.....колку што знам и од вас бевме тероризирани 2001 година
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Tој што дошол по бурек со месо/сирење/спанаќ кај фурната во Чаир, си отишол дома со здрава глава. Тој што дошол по друг вид на бурек, тој се жали и плаче од Чаира центар на града Скопје.

Двојазичноста што е битна? Сега ќе ти кажам. Во маало со 90% албанци, да не смее човек да напише во дуќанот имаме леб на албански? Зашто? На кого му смета тоа? Во град со мнозинство албанци, да не се зборува албански? Зашто? Што те заболе тебе? Ако ти живееш во околина каде што нема албанци, нема да се зборува албански околу тебе. Лесно ќе ти биде. Доаѓа некој од Берово, со средно семкарство, станува пратеник, и оп, гласа против тој во Тетово да зборува албански. Толку ти пречи албанскиот јазик? Зашто? Мене ме учеле дека јазикот е богатство. Кога ти имаш толку одбивност да некој во сосема друго маало зборува албански...како сакаш јас да го научам пак твојот јазик??

Дали знаеш дека во Њу Џерси има маало каде што живеат македонци кои што со години живеат таму и сеуште не го знаат англискиот јазик? Работат кај македонец, купува кај македонец, се дружи со македонец, и по македонски кафани се собираат. Американецот се буни? Го заболе. Плаќај данок, не ми прај проблеми, па ако сакаш и на шангајски збори си. Во Австралија е исто.

Знамето што ти пречи? Во држава каде што 25% население ти се етнички албанци, ти им успоруваш етнички симбол, а од друга страна пак бугари и срби ти парадираат низ државата со споменици/гробници/знамиња/војска и што ти ја знам што друго не...Тие не ти пречат? Кога веќе нив, и покрај теророт што го нанеле на македонскиот народ (ако воопшто си свесен) ги почитуваш повеќе од мене со кој што го делиш лебот...како сакаш јас да те почитувам тебе?

Не се албанците цвеќе за мирисање, сум кажал...ама на такво тло растеме. Тло без бериќет. Бараш почит, а не го нудиш. Сакаш искреност, а зло ми мислиш...
Колективна одговорност, на време на КПЈ...сега, индивидуализам. А за тебе (и некои други) тоа е равенка со две непознати.
Друже, има права ама има и обврски.
Се пењавевте, закон за албанско знаме, закон за албанско знаме, бујрум закон.
Кој го е*е законот во делот каде вели поред знамето на народноста треба да стои и државното знаме.
Тоа е со сите работи кога се во прашање идеалите на Албанците.
И мене кристално јасно ми е како ќе заврши тоа еден ден.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Го викам келнерот сакам да нарачам дечкото ме гледа бледо ми вика незнам македонски...
Дали според тебе тоа е нормално???


Инаку што се однесува на улица нормално е кога ќе се сретнат двајца Албанци да зборуват на Албански ама да немат појма од македонски згора на тоа да бидат вработени во државни институции тоа е МАЛКУ МНОГУ шо се вика,...
Приватниот сектор е приватен сектор. Кој како сака ќе те услужува. Верувај и мене многу пати ми имаат просеравано дека сум албанец, не ме служеле во ресторан дека сум зборел албански со друштвото или слично. Мои пари, јас сум газда. Идам на друго место. Не мора ни да вработиш некој ако не знае албански. Тој што не го учи јазикот, сам ќе си ги сноси последиците. Ако сака да зборува, не СМЕЕШ да му забраниш. Тоа е главната поента. Дека со забранување на нешта, се појавуваат одбивности. Одбивност кон македонскиот, одбивност кон државата, одбивност кон закони. Тоа е секаде така, секаде така функционира. Ти кажав, лично имав запознаено македонци кои што немаа врска од англиски во Њу Џерси. Го заболе него за вработување кај енглез. И енглезот го заболе за македонецот.

Затоа што тој град се наоѓа во МАКЕДОНИЈА,каде официјален јазик е МАКЕДОНСКИ:helou:

Хмм.......тој што ќе дојде од Берово,сигурно нема да има диплома од Косово зашто се борел он против Македонија и како заслуга му дале диплома од факултет.

Јас можам да одлучам дали ќе зборам на вашиот јазик,затоа што сте малцинство........а вие не може да викате дека нема да го научите официјалниот јазик на државата во која живеете.

Не сте 25% туку 17%,ама мораа да ве штимаат......
За болдираното.....колку што знам и од вас бевме тероризирани 2001 година
Тоа што државата се вика Македонија, ништо ТЕБЕ не ти дава ексклузивитет врз таа држава. Но со таквиот однос, стигнавме и до етничка поделба. Дека ти, некој друг и слични, сметате дека само поради тоа што се нарекувате македонци, имате право врз државата, македонската нација (нација, народ...направи си разлика). Дека и јас живеам во оваа држава и без грам сомнеж можам да тврдам дека сум поголем македонец од тебе. Знам и зашто.
За дипломите, како што спомнав и порано, пљукање по туѓото, само е обид да се сокрие сопственото. Во Прилеп како се купуваат бе дипломи? Мислиш не знам? Во Битола? Пред месец дена ни беа на работа една група од студенти во Битола...4та година беа.
Ме прашуваат бледо што е ова, а што е ова..а што е ова..4 години го учи тоа. Што било тоа ме прашува. А бројките, наштелувај ги, намести ги, зголеми ги...фактот останува. Албанец сум, тука живеам, и исто право имам во оваа држава. Ако не ти се допаѓа да живееш со албанци, остани си во Делчево, не мора да ми се преселуваш во Скопје. Ете ти Мариово, чисто македонска средина.

Друже, има права ама има и обврски.
Се пењавевте, закон за албанско знаме, закон за албанско знаме, бујрум закон.
Кој го е*е законот во делот каде вели поред знамето на народноста треба да стои и државното знаме.
Тоа е со сите работи кога се во прашање идеалите на Албанците.
И мене кристално јасно ми е како ќе заврши тоа еден ден.
Спомнав и погоре, се додека ми забрануваш нешто, тоа се повеќе и повеќе кај мене ствара одбивност.

Одговори ми, што толку си се фатил (и другите) за таа еб*на 2001ва.
Утепаа џандарите дете на сред Бит Пазар? Да.
Утепаа џандарите протестанти во Тетово кога протестираа албанците за образование? Да
Утепаа џандарите население кога во Гостивар побараа да се вее албанското знаме во општината, каде што ќе се вееше и македонското? Да!

Не сакам да набројувам, ама ако стварно, стварно мислиш дека албанците имаат нешто омраза против македонското знаме, само подзамисли се каде се вее македонското знаме, вистинското...па ќе ти стане јасно. Ваљда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom