Дали бројот на Aлбанците во Р. Македонија се штимува?

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Лани, Министерството за Образование (МО) објави дека завршиле 9405 деца на албански наставен јазик во 2008 г., околу 300 повеќе од тоа што беше лиферувано за завршени осмооделенци албанци оваа година.

Според податоците на МО, лани, вкупно, во средните училишта во прва година се запишале вкупно 5497 албанци и тоа:

1. во прв уписен рок се запишале 4.674 ученици за настава на албански наставен јазик

http://www.mon.gov.mk/mk/poc/12-novosti/676-soopstenie-zapisuvanje-sredni-ucilista

2. во втор уписен рок се запишале 823 ученици за настава на албански наставен јазик
http://www.mon.gov.mk/mk/odnosi-javnost/aktivnosti-ministerstvo/741-----------------------2008-2009--

Не се запишале во средно училиште: 1382 ученици (http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=57616&kategorija=1)

Ако претпоставиме дека и овие 1382 ученика биле албанци, а со сигурност се знае дека се мнозинство роми незапишани, вкупната бројка на албански ученици би била: 6879.
Пак и оваа надувана бројка не кореспондира со објавената бројка од МО со бројот на албанци основци, а тие бројки МО ги добива од училиштата.

Инаку, според статистичките податоци од 2002 година наваму, бројот на новородени албанци изнесува нешто повеќе од 5000 деца.

Доколку на тоа се надоврзе и шпекулацијата дека во одредени основни училишта фиктивно се запишуваат албанци-основци во две различни училишта во различни општини, така што шпекулацијата е дека постојат некои албански ученици запишани во по 2 училишта, за да се надува бројката на албанци во Македонија, секој ќе се посомнева во вистинската бројка на албанци во државава.

Инаку, до сега, само едно скопско училиште е официјално спомнато дека запишува основнци и од други општини. Според А1 “во основното „Петар Здравковски Пенко“, директорот запишувал ученици и од други општини“ (http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=83404)

Како за подсетување, по средните училишта во Р. Македонија, главно директори се Македонци, па не би можеле да играат во фиктивно зголемување на бројот на одредени малцинства. Со деветолетките, работата е сосема поинаква.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Оф топик морам .. брат фонтов е тешко читлив .. замара .. онака ја добронамерно ..:smir:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ако е така...има власт нека преземе мерки:toe:
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Лани, Министерството за Образование (МО) објави дека завршиле 9405 деца на албански наставен јазик во 2008 г., околу 300 повеќе од тоа што беше лиферувано за завршени осмооделенци албанци оваа година.

Според податоците на МО, лани, вкупно, во средните училишта во прва година се запишале вкупно 5497 албанци и тоа:

1. во прв уписен рок се запишале 4.674 ученици за настава на албански наставен јазик

http://www.mon.gov.mk/mk/poc/12-novosti/676-soopstenie-zapisuvanje-sredni-ucilista

2. во втор уписен рок се запишале 823 ученици за настава на албански наставен јазик
http://www.mon.gov.mk/mk/odnosi-javnost/aktivnosti-ministerstvo/741-----------------------2008-2009--

Не се запишале во средно училиште: 1382 ученици (http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=57616&kategorija=1)

Ако претпоставиме дека и овие 1382 ученика биле албанци, а со сигурност се знае дека се мнозинство роми незапишани, вкупната бројка на албански ученици би била: 6879.
Пак и оваа надувана бројка не кореспондира со објавената бројка од МО со бројот на албанци основци, а тие бројки МО ги добива од училиштата.

Инаку, според статистичките податоци од 2002 година наваму, бројот на новородени албанци изнесува нешто повеќе од 5000 деца.

Доколку на тоа се надоврзе и шпекулацијата дека во одредени основни училишта фиктивно се запишуваат албанци-основци во две различни училишта во различни општини, така што шпекулацијата е дека постојат некои албански ученици запишани во по 2 училишта, за да се надува бројката на албанци во Македонија, секој ќе се посомнева во вистинската бројка на албанци во државава.

Инаку, до сега, само едно скопско училиште е официјално спомнато дека запишува основнци и од други општини. Според А1 “во основното „Петар Здравковски Пенко“, директорот запишувал ученици и од други општини“ (http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=83404)

Да јас сум тој, кој што се посомневам, а знаеш зошто, затоа што мислам дека сме многу повеќе.

пс. Од кога бројот на ученици може да ни прикаже вистинска за слика за бројот на населението или етникум во државата?
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Да јас сум тој, кој што се посомневам, а знаеш зошто, затоа што мислам дека сме многу повеќе.

пс. Од кога бројот на ученици може да ни прикаже вистинска за слика за бројот на населението или етникум во државата?

Зошто средното образование е задолжително во РМ од лани, па така кој нема да го запише своето дете во средно училиште, добива прекршочна пријава и се казнува со глоба. Затоа се води детална евиденција колку се запишани, а колку не се запишани во средно училиште.

Според податоците од МО, само 1393 ученика не се запишале во средно образование. Во средно каде се Македонци директори, нема фиктивно запишување на некои малцински групи, само да се прикажат во поголем број:toe:.

Едноставно ги искористив бројките од МО за запишани средношколци во прва година средно, за незапишани и за завршени осмооделенци истата година. И мене бројките не ми штимаат.
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
пс. Од кога бројот на ученици може да ни прикаже вистинска за слика за бројот на населението или етникум во државата?
Поидитоско прашање не верувам дека е поставено на форумов.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Зошто средното образование е задолжително во РМ од лани, па така кој нема да го запише своето дете во средно училиште, добива прекршочна пријава и се казнува со глоба. Затоа се води детална евиденција колку се запишани, а колку не се запишани во средно училиште.

Според податоците од МО, само 1393 ученика не се запишале во средно образование. Во средно каде се Македонци директори, нема фиктивно запишување на некои малцински групи, само да се прикажат во поголем број:toe:.

Едноставно ги искористив бројките од МО за запишани средношколци во прва година средно, за незапишани и за завршени осмооделенци истата година. И мене бројките не ми штимаат.
Многу добро ве разбирам, тебе и некои други во форумот, демек албанците биле многу помалку од колку што се наведени по списоците на државата, жими к**от, јас ве разбирам и кога велите демек биле масовно доселени и доделени државјанства на албанците од Косово, дека списоците се полни од умрени лица, дека родителите своите деца ги запишувале по две училишта своите деца, само за да албанците бидат повеке. Мене овие пропаганди само едно ми даваат до знаење, а тоа дека некој многу се плаши што бројот на албанците секој ден се повеке и повеке се зголемува, но немаме што да ви правиме ке треба повеке да ги бојкотирате кондомите.:toe:

Поидитоско прашање не верувам дека е поставено на форумов.
А ти да ми го пуштиш веке, може? долго време го држиш!
 
Член од
25 февруари 2006
Мислења
254
Поени од реакции
28
Бројот на албанците се штимува од 2003 навака.

Кој се сеќава на онаа агонија од време додека ги чекавме со месеци резултатите од пописот во 2003 (кој беше клучен дали ќе се спроведе рамковниот договор односно федерализацијата односно делбата на Македонија) на неколку дена пред БРАНКО да излезе со бројка од 25,17 проценти Албанци - германскиот амбасадор во Македонија излезе и кажа дека се над 17 посто би било неточно и политички инструирано. После изјавата на Бранко, амбасадорот рече, Господ нека и е на помош на Македонија.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Многу добро ве разбирам, тебе и некои други во форумот, демек албанците биле многу помалку од колку што се наведени по списоците на државата, жими к**от, јас ве разбирам и кога велите демек биле масовно доселени и доделени државјанства на албанците од Косово, дека списоците се полни од умрени лица, дека родителите своите деца ги запишувале по две училишта своите деца, само за да албанците бидат повеке. Мене овие пропаганди само едно ми даваат до знаење, а тоа дека некој многу се плаши што бројот на албанците секој ден се повеке и повеке се зголемува, но немаме што да ви правиме ке треба повеке да ги бојкотирате кондомите.:toe:


А ти да ми го пуштиш веке, може? долго време го држиш!
Ма НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ:pos2:
ти знаеш дека и бројот на евреи се зголемувал и во Германија.......па види што се случи:baeh:
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Se stima i brojot na albancite vo Makedonija so cel da ima smisla za ramkovniot dogovor i se stima brojot na makedoncite vo Albanija,so cel da kutat.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823


Инаку, според статистичките податоци од 2002 година наваму, бројот на новородени албанци изнесува нешто повеќе од 5000 деца.

Brojot na novorodeni albanci vo 2002 e nad 8000 .
Brojot na novorodeni albanci vo 2008 e nad 6500.

Ima uste 2500-3000 albanci koi se ragjaat nadvor od Makedonija , a koi ne se prikazuvaat vo statistikite.

Natalitetot vo nekoi cisto albanski opstini , e :

Studenicani : 24 promili ( 422 rodeni 2008)

Aracinovo : 22 promili (252 )

Zelino : 17 promili ( 382)

Saraj : 17 promili ( 594 rodeni)

Cair : 17 promili ( 1070)

Lipkovo 14 promili ( 352)

Tetovo : 13 promili ( 1074)

______

Znaci ako receme prosecno 13 promili togas :

500 x 13 = 6500 rodeni albanski deca , samo vo Makedonija, bez tie sto se ragjaat u Svicarska i ostalo.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Па да не сакаш да ги броиме и тие во Драч што се раѓаат? Бог да чува.
Tie sto se ragjaat tamu imaat roditeli so makedonski drzavlanstva , a so privremen prestoj vo ovie zapadno evropski zemji ...
"Sreka" sto ne se ragjaat tuka , posto togas 45% od site zivorodeni deca vo Makedonija ke bea albanci.
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
Tie sto se ragjaat tamu imaat roditeli so makedonski drzavlanstva , a so privremen prestoj vo ovie zapadno evropski zemji ...
"Sreka" sto ne se ragjaat tuka , posto togas 45% od site zivorodeni deca vo Makedonija ke bea albanci.
Факт е брат дека се чекаа резултатите од пописот една година за да убацат и албанските гастербајтери и да се добие бројката од 25 посто. Еве и ти можеш да потврдиш дека секоја втора албанска фамилија којашто потекнува од Македонија е на работа во странство.

ПС: Еве малце ќе забегам офтопик, ама стварно ме интересира твое мислење

Што мислиш дека им фали на Албанците во Македонија? Што јас како Македонец имам како привилегија, а ти немаш?
 
Член од
13 јануари 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
749
дека нема веке кондоми затоа не има се повеке и повеке:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom