Дали бог е совршен? Зошто?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зошто бе спасение?
За живот вечен...
--- надополнето: 3 септември 2013 во 15:42 ---
Се сеќаваш ли нешто толку страшно да си направил па да те спасува некој?
.
Да, се сеќавам и токму ради тоа сечање, ми требит спасение...
--- надополнето: 3 септември 2013 во 15:43 ---
Јас лично не верувам во таква работа.
Твоето неверување никад нема да стане вистина, туку само субјективен став, заснован на еднострана овосветовна идеолошка индоктринација...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
За живот вечен...
--- надополнето: 3 септември 2013 во 15:42 ---


Да, се сеќавам и токму ради тоа сечање, ми требит спасение...
--- надополнето: 3 септември 2013 во 15:43 ---


Твоето неверување никад нема да стане вистина, туку само субјективен став, заснован на еднострана овосветовна идеолошка индоктринација...
Miki...
Ostavi gi ovie dvajca....pobozni se tie, samo ponekogas sakaat da si igraat majtap.
Sektasite se za nikade...na niv im objasnuvaj..i na ateistite
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Задачата на верникот не е само да биде добра личност,меѓудругото да но НЕ Е ЕДИНСТВЕНА ЗАДАЧА.Задачата на верникот скоро во сите признаени и светски вери Христијанството,Исламот,Будизмот,Хиндузимот и така натаму Е ДА СЕ ТРУДИ ДА ЖИВЕЕ КОЛКУ ШТО Е МОЖНО ПОВЕЌЕ ВО СКЛАД СО ЗАКОНИТЕ И ПРОПИСИТЕ ПРОПИШАНИ ОД СТРАНА НА НЕГОВАТА ВЕРА ОДНОСНО БОГ ВО КОЈ ВЕРУВА,СО ЦЕЛ НЕГОВАТА ДУША ДА ОТИДЕ ВО РАЈОТ КАКО НЕГОВ СПАС. Со исклучок на Талмудот односно светата книга во Јудаизмот (верата на евреите) која повеќе пропагира зло дури и од Сатанистичката Библија,бидејќи го имам читано.И затоа никако незначи ако си верник мора да си безгрешен,тоа прво не е возможно да се постигне.Ако беше така никаде во светот ќе немаше војна,глад,сиромаштија,насилства и разни други несреќи.И како најважно што мора да сватиш,станувањето добра личност е психолошки процес исто како и станувањето лош,осамен,нежен,нервозен што значи некако во докторски смисол Градењето на индивидуалниот карактер зависи само и од индивидуата,на тоа може да делуваат разни аспекти,како религија,опшеството,состојбата во семејството,друштвото и така натаму.Според тоа религијата е само додатен фактор во тоа ГРАДЕЊЕ...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
За живот вечен...
--- надополнето: 3 септември 2013 во 15:42 ---


Да, се сеќавам и токму ради тоа сечање, ми требит спасение...
--- надополнето: 3 септември 2013 во 15:43 ---


Твоето неверување никад нема да стане вистина, туку само субјективен став, заснован на еднострана овосветовна идеолошка индоктринација...
E сега .... индоктринација.
Не одам јас по ни еден дефиниран пат бе Мики, не ми калеми такви работи :)
Мене ни Бог ни Диабло не ми можат ништо :D
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644



За да не реплицирам на повеке луге, не за друго ме мрзи :D.
Зошто требало се и сешто да се почитува.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Greska.....postojat uste 95 drugi koi mora da gi postuvas
Како и да вртиш се се сведува на ова.
--- надополнето: 3 септември 2013 во 16:43 ---



За да не реплицирам на повеке луге, не за друго ме мрзи :D.
Зошто требало се и сешто да се почитува.
У дума ме стави...:D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Znaci,gledajki na Bozjata kreacija,te. na sovrsenata kreacija,fakt e deka postoi i Kreator,kako sto Hondata nekoj ja kreiral. Ili ne te razbrav ubavo ?
--- надополнето: 31 август 2013 во 21:34 ---

Ke go prifati li grujo ili onoj grckiot ako ti kaze nekoj od Kur'anot koe e resenieto ?
Aко споредиш креатор на Хонда и креатор на светот, креаторот на Хонда е многу подобар почовечен и поуспешен. Креаторот на светот би добил отказ ако работеше во Хонда
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Aко споредиш креатор на Хонда и креатор на светот, креаторот на Хонда е многу подобар почовечен и поуспешен. Креаторот на светот би добил отказ ако работеше во Хонда
I od kreatorot na honda ima pouspesni kreatori. I od niv ima pouspesni.... sekoj sekogo moze da nadmine,samo ne moze da se nadmine ona sto BOG go kreirea.
Neka proizvedi nekoj krv,ili voda,,,, a da ne zaboravas deka kreatorot na honda bez negoviot Kreator bi bilil edna golema 0.

Kreatorot na Honda e kako molivot vo racete na nekoj Pisatel.
 
W

Werther

Гостин
I od kreatorot na honda ima pouspesni kreatori. I od niv ima pouspesni.... sekoj sekogo moze da nadmine,samo ne moze da se nadmine ona sto BOG go kreirea.
Neka proizvedi nekoj krv,ili voda,,,, a da ne zaboravas deka kreatorot na honda bez negoviot Kreator bi bilil edna golema 0.

Kreatorot na Honda e kako molivot vo racete na nekoj Pisatel.
Науката напредува со огромна брзина, само што тебе секојдневно ти ја полнат главата со исламистичка пропаганда, па си далеку од сите тие информации.

Види за крвта:
http://en.wikipedia.org/wiki/Blood_substitute
http://emedicine.medscape.com/article/207801-overview

И гледам побуваш да се протнеш со циркуларна логика, но тоа нема да ти помине.

Читај овде зошто циркуларното резонирање е логичка фалација:
http://en.wikipedia.org/wiki/Circular_reasoning

За твоето тврдење дека твојот Бог е несоздаден, се бара доказ:

Ќе се цитирам самиот, овој пост го имам напишано во една друга тема, но е прикладен за твојата искривена логика:

Бог не е зачнат, е скокање во заклучоци, нема никаков доказ дека Бог го прекинал каузалниот регрес. Јас можам да го наречам универзумот или „енергија“ некоја (што било) несоздадено, вечно. Но тоа не е аргумент.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
I od kreatorot na honda ima pouspesni kreatori. I od niv ima pouspesni.... sekoj sekogo moze da nadmine,samo ne moze da se nadmine ona sto BOG go kreirea.
Neka proizvedi nekoj krv,ili voda,,,, a da ne zaboravas deka kreatorot na honda bez negoviot Kreator bi bilil edna golema 0.

Kreatorot na Honda e kako molivot vo racete na nekoj Pisatel.
Кога хонда креира некој дефектен примерок, го повлекува од пазарот му се извинува на корисниците и ако има штета - му бнадокнадува нив или на семејствата.
Кога бог се извинил, повлекол дефектни производи или исплатил оштети на неговите киксови. стотици милиони испоумрле од земјотреси поплави болести глад војни. Се се тоа производи на Бог. Деца, старци, млади жени мажи..... и ником ништо. Хонда не произведува смрт а и ако некој настрада ради нивна грешка - тие ја превземаат одговорноста. Бог може мнооогу да научи од Мицубиши, Хонда, Тојота....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom