Дали бог е совршен? Зошто?

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Слушај брат...

Не ми е јасно како можеш покрај толку години на форумов.. да тролаш да тролаш и до бесвест да тролаш..

И зајеби ти темава, ист си на секоја тема.. истите муабети, истите финти.. истите „институции“.....

едитирано од модератор.

Добро бе брат.. ако ти е толку стало до Џизс, на тебе и на твоите братја (Гурџи, Спирос и остали), земете бре направете некој култ, некоја секта.. па земете едно колективно самоубиство направете па да се видите со Севишнион... И нека биде чисто експериментално, не дека нешо као ете сакате да умрете, па сеа самоубиство вршите.. него ради експеримент and you're gonna be the guinea pigs.. Ете да видите дали е таму горе (каде е уствари), дали е „совршен“, дали ќе се врати (чера прочитав на форумов оти он веќе дошол по втор пат, сеа као уствари го чекаме по трет), како ќе ни суди, во која постапка, прв, втор степен, ќе има ли простор за жалба или некој вонреден правен лек.. да го дознаете правниот систем по кој тој ќе суди и сл исл.

Мислам стварно, ако толку ве занима, шо бре не експериментирате малце.. нема ништо лошо у тоа.. Еве ќе ви помогнам.. не мора пиштол да земете, не мора нож, или јаже... Апче некое.. цијанид е превише „наци“... Дури и Џизис ко ќе ве види таму горе кај него, ќе каже - „Џизс крајст! Не пак овие нацистиве!“ ..

Башка, пишете му и едно убаво „оправдание“ за вашиот гест. .дека не е воља за самубиство, за да не идете директно у пекол - пошо тоа е грев нели, него да му дадете можност да сфати чоекот за што сте дошле...

А вака еден те ист муабет фураш бе брат.. досаден си веќе.. па нешто друго сакам да прочитам на религија.. а не само тебе да те читам..

Имам впечаток дека дури и на братјава твои на форумов си им до бесвест досаден... А шо е најинтересно, па и не знам дали некој воопшто те чита брат.. Искрено, на никој не му е гајле шо збориш, па ни на братјана твои, не за друго него де читни ги, сите се разликувате у толкувањата... наравно ти предњачиш у тоа, како „Истински Рисјанин“... :facepalm: ...

Се обидувам да ти помогнам друже.. оти ништо корисно не правиш на форумов... нит нешо придонесуваш, нит нешо иницираш да се придонесе... онака, само тераш ко јарец низ ѕид... И со коментариве твои интелектуалново ниво на форумов го спушташ испод нула.. па така не само шо си ја деградираш дипломата шо ја имаш, и знаењето шо си го стекнал, него и на сите остали интелектот им го намалуваш..

И да се замарам со тебе, затоа што си едно старичиште кое седнало на форум, и кое за годините што ги има не претставува ништо друго освен предмет на потсмев и шерет... Старичиште кое ништо друго не прави освен што кисне на форумов и си го троши времето злудно на мали деца кои го ребраат како ќе стигнат..

едитирано од модератор.
Паметњаковичу...горе лево стои насловот на темата.
Имаш нешто да кажеш околу неа или ....
Не кмиши на форумов религија ако си прав атеист.
А пошто вие атеистите сте по експериментите , ќе ве остаеме вие први да ја спроведете праксата на дело, и да го запознаете Бог. Ние нема што да експериментираме, веќе знаеме.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Паметњаковичу...горе лево стои насловот на темата.
Имаш нешто да кажеш околу неа или ....
Не кмиши на форумов религија ако си прав атеист.
А пошто вие атеистите сте по експериментите , ќе ве остаеме вие први да ја спроведете праксата на дело, и да го запознаете Бог.
Дали е бог совршен? на тоа ли треба да одговарам? - НЕ... доволно ли е?

Ние нема што да експериментираме, веќе знаеме.
едитирано од модератор.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Совршенство се огледа во креацијата која ја направи. Еве за пример да земеме да го споредиме Бог со фабриката Хонда. Хонда Цивик на пример. Или некој модел на Нисан. Е то е совршенство. Се стокмено дотерано, работи без грешка, нема проблеми, не треба од време на време да ја уништуваш колата или да и се љутиш или да и се закануваш со казни за да работи како што треба. Мала потрошња, безбедна, неосветољубива, да не се плашиш од неа. е то е совршенство!
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
Аллах е Светлина на небесата и на земјата. Светлината Негова е слична на светилка во ѕид вдлабната; светилката е во кандил, а кандилот е како ѕвезда која светлината ја ужарува од благородното стебло на маслинката, кое не е ни источно ни западно. Зејтинот само што не свети, иако е недопрен од оган. Светлина над светлина! Кон светлината Своја Аллах упатува кого сака. Ете, така Аллах им донесува пример на луѓето. Аллах знае се!
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
Кое е решението за спорот со името со Грција, прифатливо за двете страни?

решете си го сами..
Ер-Р'ад (Гром)
11 ....Аллах, навистина, нема да ја измени ситуацијата на еден народ се додека тој народ не се измени самиот себеси...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
решете си го сами..
Ер-Р'ад (Гром)
11 ....Аллах, навистина, нема да ја измени ситуацијата на еден народ се додека тој народ не се измени самиот себеси...
Taков одговор даде и Неџат семкарот, од едно супериорно битие, од еден така семожен бог очекував појќе.... ме разочара ама баш ептен многу.....
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Совршенство се огледа во креацијата која ја направи. Еве за пример да земеме да го споредиме Бог со фабриката Хонда. Хонда Цивик на пример. Или некој модел на Нисан. Е то е совршенство. Се стокмено дотерано, работи без грешка, нема проблеми, не треба од време на време да ја уништуваш колата или да и се љутиш или да и се закануваш со казни за да работи како што треба. Мала потрошња, безбедна, неосветољубива, да не се плашиш од неа. е то е совршенство!
Znaci,gledajki na Bozjata kreacija,te. na sovrsenata kreacija,fakt e deka postoi i Kreator,kako sto Hondata nekoj ja kreiral. Ili ne te razbrav ubavo ?
--- надополнето: 31 август 2013 во 21:34 ---
Кое е решението за спорот со името со Грција, прифатливо за двете страни?
Ke go prifati li grujo ili onoj grckiot ako ti kaze nekoj od Kur'anot koe e resenieto ?
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.835
Поени од реакции
6.837
Прво треба да постои за да има категорија совршен/несовршен, а дали постои или не, вероватно никогаш нема да дознаеме. Под претпоставка еве да постои, гарант не е совршен, оти немаше да не остај вака да се заебаваме со светов наш напатен. Ти да си совршен, нема да направиш нештото да е совршено? Или намерно ќе го направиш фалш? Нема логика, според мене.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Прво треба да постои за да има категорија совршен/несовршен, а дали постои или не, вероватно никогаш нема да дознаеме. Под претпоставка еве да постои, гарант не е совршен, оти немаше да не остај вака да се заебаваме со светов наш напатен. Ти да си совршен, нема да направиш нештото да е совршено? Или намерно ќе го направиш фалш? Нема логика, според мене.
bobipp,
dali si igral nekogas video igra ?
--- надополнето: 31 август 2013 во 22:06 ---
Ako si igral,dali mislis deka poveke smisla bi imala igrata koga,da receme super mario samo na pravo bi trcal od pocetokot na igrata pa do krajot na igrata ? Samo da go pritisnis dugmeto ba startot i ne go ispustas do kraj i taka da se zavrsuvaat site leveli. Samo napred da trcas,bez nekakva pretpreka ? Toa e smislata na zivotot ? Dali ako ne se preprekite vo igrata po sovrsen ke go napravi kreatorot ?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ajde vi se molam,pa kulturni decki ste vie,me zacudivte so vakva ne kultura,ova od vas ne go ocekuvav.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.835
Поени од реакции
6.837
bobipp,
dali si igral nekogas video igra ?
--- надополнето: 31 август 2013 во 22:06 ---
Ako si igral,dali mislis deka poveke smisla bi imala igrata koga,da receme super mario samo na pravo bi trcal od pocetokot na igrata pa do krajot na igrata ? Samo da go pritisnis dugmeto ba startot i ne go ispustas do kraj i taka da se zavrsuvaat site leveli. Samo napred da trcas,bez nekakva pretpreka ? Toa e smislata na zivotot ? Dali ako ne se preprekite vo igrata po sovrsen ke go napravi kreatorot ?
Е шо споредба напрај сега? Игра со реален живот :eek: А зошто мора животот да е со препреки, тоа му е дел од дефиницијата? Дај те молам објасни ми? Мислиш дека весел, богат, здрав и живот без тага и страдање не е можен?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
bobipp,
dali si igral nekogas video igra ?
--- надополнето: 31 август 2013 во 22:06 ---
Ako si igral,dali mislis deka poveke smisla bi imala igrata koga,da receme super mario samo na pravo bi trcal od pocetokot na igrata pa do krajot na igrata ? Samo da go pritisnis dugmeto ba startot i ne go ispustas do kraj i taka da se zavrsuvaat site leveli. Samo napred da trcas,bez nekakva pretpreka ? Toa e smislata na zivotot ? Dali ako ne se preprekite vo igrata po sovrsen ke go napravi kreatorot ?
А дали според тебе кога креаторот на супер марио за тие препреки би барал одговорност и би ги сметал за нешто непотребно тебе тоа би ти било логично?
Ако "препреките" се смислата на животот, што е смислата на судниот ден и судењето?
Ти со ова велиш - "Бог ги создал лошите особини да бидат препрека бидејќи тие му даваат смисла на животот", а забораваш дека истиот тој Бог според твојата религија највува судење и казнување поради истите.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.835
Поени од реакции
6.837
А дали според тебе кога креаторот на супер марио за тие препреки би барал одговорност и би ги сметал за нешто непотребно тебе тоа би ти било логично?
Ако "препреките" се смислата на животот, што е смислата на судниот ден и судењето?
Ти со ова велиш - "Бог ги создал лошите особини да бидат препрека бидејќи тие му даваат смисла на животот", а забораваш дека истиот тој Бог според твојата религија највува судење и казнување поради истите.
Значи како и да е, Богов не го бидува :P
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
[quote="bobipp, post: 6083651, member: 19513"Е шо споредба напрај сега? Игра со реален живот :eek: А зошто мора животот да е со препреки, тоа му е дел од дефиницијата? Дај те молам објасни ми? Мислиш дека весел, богат, здрав и живот без тага и страдање не е можен?[/quote]

Не е можен...
Погледни по твојот пост....на второ место е БОГАТ....за таквите живот без страдања и тага НЕ Е МОЖЕН
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.835
Поени од реакции
6.837
[quote="bobipp, post: 6083651, member: 19513"Е шо споредба напрај сега? Игра со реален живот :eek: А зошто мора животот да е со препреки, тоа му е дел од дефиницијата? Дај те молам објасни ми? Мислиш дека весел, богат, здрав и живот без тага и страдање не е можен?
Не е можен...
Погледни по твојот пост....на второ место е БОГАТ....за таквите живот без страдања и тага НЕ Е МОЖЕН[/quote]

Можен е можен, само треба правилно да се користат ресурсите и секако да нема алчност и се е можно ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom