Дали би заминале во странство?

Дали би прифатиле да одите во странство?

  • Да

    Гласови: 485 77,7%
  • Не

    Гласови: 139 22,3%

  • Вкупно гласачи
    624
Член од
11 февруари 2007
Мислења
36
Поени од реакции
1
Nema da odam nikade .. MAKEDONIJA ZAKON!!!
 
Член од
1 март 2007
Мислења
127
Поени од реакции
0
U makedonija vise niso
ako sakas pari da imas mora da bides politicar i da krades
Vo stranstvo se poinakvi uslovite
A za viza toa sve namerno praaa
Za bugarska viza ni vikaa 3 ke dobija 1 nema
I aj idi u stranstvo :)
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Ја сум од тие, можеби ретките, али шо не можат тукутака да ја напуштат татковината.:) Ја многу се приврзувам за местото на живеење, особено за мојот роден крај и мислам дека и да ми даваат пари во моментов не би ја напуштила Македонија.:) Каква е, таква е, али битно е мој роден крај, сепак, нели?:)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Абе у Америка можда не толку али во западно-европските земји не гледаат како луѓе од трета класа. Така да тоа е малце лошо. А иначе во врска со темава, сум 50%-50%. toae:
 

bad_girl

The girl you can't have
Член од
21 февруари 2007
Мислења
216
Поени од реакции
4
не би размислувала одма би си отишла од тука!секаде може да се живее подобро отколку тука незнам зошто ама ич не си ја сакам земјичкава
 
Член од
2 февруари 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
Zborot "pecalbari" e samo zbor sto e ostanat od minatoto, vo denesnina pecalbari nema, ima samo ludje koi "ZIVEAT" (vo pravata smisla na zborot) vo drugi zemji. Toa deka ne mozat da si dozvolat nekoi pogolemi luksuzi....mozebi e samo edna uteha za onie koi smetaat deka iselenicite rabotat od zori do mrakovi samo da ja "vidat" Makedonija. Srceto mi e tamu kade sto mi e najbliskata familija pa ako saka neka bide i na mesecinata, srecen sum koga site okolu mene se srecni :toe:
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
bad_girl напиша:
не би размислувала одма би си отишла од тука!секаде може да се живее подобро отколку тука незнам зошто ама ич не си ја сакам земјичкава
Баш си бед грл :vozbud:
 
Член од
7 февруари 2007
Мислења
227
Поени од реакции
0
Не би ја напуштил Македонија за ништо!
Тука живееме царски живот никој не работи сите имаат пари- ако не верувате во ова излете по кафулињата и погледнете дали има слободно место!
Никој нема пари сите одат барем по 10 дена на одмор -макар и да е Охрид 2 пати е поскапо од Бугарија.
Од 14 години секој излегува по дискотеки, кафичи се пијанчи се забавува - кога тоа така во странство

Тие што заминуваат во странство без осигурена нормална човечка работа одат да работат како амали, аргати и се она што во Македонија би рекле дека е ТЕШКО... ама земале пари- епа оди да работиш и кај нас ѕидар - 10 евра дневница МАЛКУ Е?!?

Ќе го цитирам еден другар - Во Германија ми требаат 300 евра да излезам сам една вечер, а овде со 100 евра пијаме 10 души 3 вечери.
Каде е подобро- во Македонија или странство?!?!
 
P

Princ

Гостин
Да. Веднаш, сега, одма.
Најмалку би отишол од овде ради парите. Знам дека кај и да отидеш работиш за да преживееш, истото што го правам и овде. Не се проблем парите.
Проблем е општествово, проблем е бирократијава, проблем е што све е против тебе, те гуши, ти ја убива и таа мала волја што ја имаш да направиш нешто за тебе и другите...
 

BoYd

женско сум
Член од
1 февруари 2007
Мислења
707
Поени од реакции
4
Da idam,da zarabotam,da se vratam i da ziveam ko boginja so tie pari.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Da samo vo USA ne zatoa sto sum bil tamu edna godina i da vi kazam zivotot se sveduva 14 saata rabota (rabotis 8 saati ama mestoto e mnogu daleku) posle doma ruceci i krevet i tolku. Nikakvo uzivanje iskacanje mnogu retko a za po doma vikanje prijateli (osven sosedi) ednas u 6 meseci. Od iskustvo vi go vikam ova posto bev so edna familija koja zivee proevropski i ima prijateli od celiot svet ama zivotot gi tera samo preku telefon da kontaktiraat. Duri i so nivnite rodnini koi se 100 km daleku sto i ne e bogznae kolku daleku.
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Aylin Mujica напиша:
Lele pa toa ne se ni prasuva..Ako mi se pruzi nekoja prilika odam i ne se ni mislam!
Толку ништо не те врзува тука?:toe:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
691
Поени од реакции
3
Ova prasanje si go imav postaveno pred ne cela godina koga imav sansi da odam da ziveam i da ucam vo stranstvo,dolgo vreme razmisluvav so da pravam i na kraj se resiv da ostanam.Iako tamu imav i podobri uslovi za ziveenje i site matrijalni dobra mozev da gi posednuva, znaev deka tamu nema da bidam sreken poso eden del od mene ke ostanese tuka vo Makedonija,bidejki mnogu raboti me vrzuvaat za nea,tuka se lugeto so gi sakam,spokojstvoto so tuka mozes da go pocustvuvas nigde na drugo mesto go nema ednostavno si ja sakam zemjava i sakam ostanam tuka barem use nekoe vreme.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
би отишол да, поради подобриот живот "таму на западот", култура на однесување, подобра заработувачка-ако ми понудат ДА. ама сам иницијатива да покренам, не.. носталгичен сум и не верувам дека би останал засекогаш кога некогаш би отишол.
 
Член од
17 март 2007
Мислења
40
Поени од реакции
1
прашањево е ептен тешко. ја лично стално го критикувам мојот град(велес) дека е ваков,наков.... знам дека ситуацијата не е нај-нај ама јас не сакам да мрднам од велес си го сакам највеќе каков и да е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom