Дали би заминале во странство?

Дали би прифатиле да одите во странство?

  • Да

    Гласови: 485 77,7%
  • Не

    Гласови: 139 22,3%

  • Вкупно гласачи
    624

Necrophilia

Find Beautiful Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
кхм.. не гласав на анкетата...
значи и да ми се понуди да живеам подобро од било кој македонец ама да работам работа што не ми одговара не би отишол. Макар и да ми е работното време 3 пати пократко одколку сега што ми е... и да имам 3 пати појке плата... (уствари ке размислам ако е за 3/4 пати појке плата)...

али немојте да мислите дека во странство е нешто многу подобро од тука... дека сите ке ве чекаат со отворени раце и ке бидете казанова. хаххаа...

пред една недела дојдоа едни фрнацузи на гости кај девојка ми и сабајлево се вратија... рекоа дека тука во македонија се живеело екстра...
со 400 евра 6 дена трошеа ко луди и пак не ги потрошија парите... а таму во Лил за 2 дена ке ги потрошија парите...
кога видоа дека тука има ептен низок стандард им беше жал што си идат... замислете да пушите некои скапи цигари што во франција се 15евра тука за 2 евра ги купуваш или пак текила пола кило за 10 евра.

значи би одбрал да работам на страна ама да живеам во македонија, ме сфативте?
значи би работел во некоја компанија пример Германија, Франција, Англија ама сепак да си останам во Македонија... можно е и тоа...
верувајте само треба да сте оптимисти...
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
mislam deka letovo ke zaminam za italija :) na ubav odmor..jbg zelba mi e :)
a i da imam sansa da ziveam tamu bi ostanal bez razmisluvanje
2 destinacija e avstralija :)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
е, баш синоќа ја читав оваа тема.

Деца, не се лажете дека во странство е све мед и млеко. И овде веќе секнуваат работни места, само со врски се влага у фина корпорација. Кој доаѓа без познаници да има овде, завршува у ресторан да пере садови, да плаќа кирија, сметки, да купи кола, осигурање за колата итн. Не се збогатува толку лесно во иностранство
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Tesko vo zemjava kaj sto sme Short, tesko e i potesko stanuva, koj nema prijatel, tesko nego. Ne mu gine KFC ili Wimpy's ili delivery za Domino's!
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Garfield напиша:
Tesko vo zemjava kaj sto sme Short, tesko e i potesko stanuva, koj nema prijatel, tesko nego. Ne mu gine KFC ili Wimpy's ili delivery za Domino's!
Дури и тие што ги кажа се лесна работа. Најтешко е да работиш у ресторан што го држат наши. Очекуваат од тебе све да рмбаш. Плус се селани дојдени пред 30 години и не дај боже да те видат дотеран на работа да идеш.

Мајка ми баш ми кажуваше за некој брачен пар што само што дошле у Детроит. Сестра на женава им направила грин карта и кога стигнале на аеродром у Охајо, она ги пречекала и им рекла „Извинете, ама мажот ми не ми дава да ве приберам кај нас дома да седите“. Замисли само. Луѓево сигорно продале све у Македонија да можат карти да купат!!! И така дошле у Детроит и сега никој неќе да ги земе да живеат со него/нив додека да се стават на нозе со работичка, со малку пари за да можат да се преселат. Влези у една куќа, после некое време ќе ги избркаат и све така. И тоа наши, македонци ова им го прават. Греота.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Receno e od umni lugje, vo stranstvo begaj od makedonci gazdi, malku plakaat, mnogu baraat, nisto ne pomagaat.

Inaku, da, ako nemas soodvetna rabota, nemas solidna credit history, losi kreditni linii ti davaat, amoras da zivees od nesto, za kirija, za jadenje, za kola na lease, za se. kamata golema, kataljarda pre-approvals, pa approval, pa review, pa uste edne review, pa posle insurance, pa health, dental, life, a ti se nudi unskilled job, a bez credit history ni toa.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Garfield напиша:
Receno e od umni lugje, vo stranstvo begaj od makedonci gazdi, malku plakaat, mnogu baraat, nisto ne pomagaat.

Inaku, da, ako nemas soodvetna rabota, nemas solidna credit history, losi kreditni linii ti davaat, amoras da zivees od nesto, za kirija, za jadenje, za kola na lease, za se. kamata golema, kataljarda pre-approvals, pa approval, pa review, pa uste edne review, pa posle insurance, pa health, dental, life, a ti se nudi unskilled job, a bez credit history ni toa.
убаво си кажа. Све тоа. Затоа се нервирам кога ќе отидам у Скопје и ќе ми кажуваат колку сум била среќна, блазе си ми. Блазе си ми? Ај дојди, па за месец дена ќе плачеш да се вратиш назад у Македонија. Овде немаш време ни за друштво ко што се има дома: од работа-дома, стани рано-назад на работа. А, бе Кочо Рацин - Копачите
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Znam, mene za stan mi vikaa deka mi treba minimum godisna plata od 110 000 dolari, bruto i adequate credit history??? Taze dojden, ja im rkeov da se fakaat kaj sto sonce ne sveti, ali firmata ja dade nejzinata credit history i vouched za mene, pa mi dadoa stan. A nejkev da im dadam uvid za non USA bank check-up oti toa si se moi pari, nema sto oni da cepkaat.
Ali mene mi se mozes, nikomu drug, ili retko komu.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Garfield напиша:
Znam, mene za stan mi vikaa deka mi treba minimum godisna plata od 110 000 dolari, bruto i adequate credit history??? Taze dojden, ja im rkeov da se fakaat kaj sto sonce ne sveti, ali firmata ja dade nejzinata credit history i vouched za mene, pa mi dadoa stan. A nejkev da im dadam uvid za non USA bank check-up oti toa si se moi pari, nema sto oni da cepkaat.
Ali mene mi se mozes, nikomu drug, ili retko komu.
ти си купувал condo. А замисли да си отишол да ренташ! Ретко кој ќе те примел. Ќе требало у некој trailer да идеш. И ние низ све што не пројдовме кога купувавме куќа. И тоа маж ми роден овде, све established. Без добар кредит заебан си. А викаат боље е лош кредит, него ли никаков
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ne be rentam! Za da rentam, za da m dozvoli bordot da se vselam, mamata nivna, mi baraa za toj stan jebena plata nad 110 000 dolari, sto ne e problem, ke stavam na memorandum, ke potpisam, pecat do rabota i ete, ama credit history?? Ako nemas koj da zastane zad tebe, ili nemas nikakov credit history ondak si sjeban do gusa, ke ides u Prospects da zives.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Garfield напиша:
Ne be rentam! Za da rentam, za da m dozvoli bordot da se vselam, mamata nivna, mi baraa za toj stan jebena plata nad 110 000 dolari, sto ne e problem, ke stavam na memorandum, ke potpisam, pecat do rabota i ete, ama credit history?? Ako nemas koj da zastane zad tebe, ili nemas nikakov credit history ondak si sjeban do gusa, ke ides u Prospects da zives.
lol...ne se Prospect, tuku Projects! :pos2:

Gluposti! Za edno mocano rentanje trazat 110 000 plata godisna! A, u pravo si, bez credit report i 500 000 da gi pravis, ne go interesira. Ke ti trazat da platis 6 meseci unapred za da ti datat stan pod kirija. U koja drzava e toa Garfield?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Za toa po PP, inaku da de projects, tuka za nekoi prospects pisuvam i sum smenil, da vidam dali u dokumentot sum stavil projects. Upm, ke zgresev, aj tuka, me zabole, ama u izvestajov, ke se cudea. hehehehe.

Nejkum javno kade tocno sum.

Inaku, da jadea gomna za toa, 6 meseci unapred, ova, ona, ama se dogovorivme, oti e eftino, relativno, sporedeno so cenite, 3ipol za 1100 kvadratni stapki, three bedrooms apartment.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Garfield напиша:
Za toa po PP, inaku da de projects, tuka za nekoi prospects pisuvam i sum smenil, da vidam dali u dokumentot sum stavil projects. Upm, ke zgresev, aj tuka, me zabole, ama u izvestajov, ke se cudea. hehehehe.

Nejkum javno kade tocno sum.

Inaku, da jadea gomna za toa, 6 meseci unapred, ova, ona, ama se dogovorivme, oti e eftino, relativno, sporedeno so cenite, 3ipol za 1100 kvadratni stapki, three bedrooms apartment.
e, ajde de, cekam PP

A, be golem stan toa. Tri i pol sto? 3 i pol iljadi na mesec? Nemoj sea da padnam u nesvest
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
pak bi odel u stranstvo (ili da kazam da se vratam)...sekoe vreme
 

Kajgana Shop

На врв Bottom