Дали би донирале јајце клетки или сперма?

Дали би донирале јајце клетка или сперма за 5000$???

  • Да

    Гласови: 166 68,3%
  • Не

    Гласови: 77 31,7%

  • Вкупно гласачи
    243

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
iskreno ne bi donirala..neznam zaso,sepak mislam deka nesto ne e vo red so toa!
Megutoa gledano od faktot sto na toj nacin moze da i pomognes na nekoja dvojka vo sonot da ima svoe dete..ama sepak ke ima moe vo toa nivno dete..zatoa mislam deka ne bi donirala nikogas,ni za pari ni za niso..glasav za NE!
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
eci^^^ напиша:
iskreno ne bi donirala..neznam zaso,sepak mislam deka nesto ne e vo red so toa!
Megutoa gledano od faktot sto na toj nacin moze da i pomognes na nekoja dvojka vo sonot da ima svoe dete..ama sepak ke ima moe vo toa nivno dete..zatoa mislam deka ne bi donirala nikogas,ni za pari ni za niso..glasav za NE!
Исто и јас не се согласувам со тоа, ама би размислил тоа цената е добра:poss:
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Ne se vo prashanje parite- znachi za pari ne bi go napravila. Shto se odnesuva za gestot- nemam jasno izgraden stav po ova prashanje. Od edna strana najverojatno na sekogo mu e nekako bezvrska pomislata deka negovite geni kje se proshetaat nekade. Od druga strana pak koga kje razmislam davash samo jajce kleta/sperma za da pomognesh nekomu. Nitu raste deteto vo tvoj stomak, nitu znaesh komu gi donirash (toa bi bil uslovot za mene, isto i druga drzhava)... ednostavno pravish chovechki gest za nekoj da bide blagosloven i da ima dete. Nemozham jas nikako da se narecam roditel na toa dete, strashno e ne fer i nelogichno koga deteto e "zachnato" vo tugjo telo i odgledano od dr. lugje.
I kako shto nekoj spomna, navistina tie parovi shto zaradi x prichini ne mozhat da imaat deca, a se odluchile na vakov metod na "zachnuvanje" podlezhat na takvi strogi kontroli shto nekogash izgleda i mn. nefer zaradi toa shto znaeme kakvi se' lugje na svetov stanuvaat roditeli.
 
Член од
29 јуни 2006
Мислења
63
Поени од реакции
0
schtranga напиша:
ne , bidejki ne bi mozela da ziveam so toa deka tamu nekade imam moe dete,ednostavno celo vreme bi mislela na toa i psihicki bi se ubila
И јас се сложувам.:tapp:
 

Daniela

Мијаааууу....гррр...
Член од
14 јули 2005
Мислења
302
Поени од реакции
3
Јавна тајна е повеќе од година дена наназад дека кај и да е ќе се отвори првата македонска банка за сперма. Се чека промената на неколку подзаконски акти и ако не оваа ама следната година ќе проработи. Знам и дека во ЕУ прашалникот Македонија имам дадено позитивен одговор дека тоа ќе се деси најскоро.
Значи у блиска иднина имаме банка за сперма.
Машки дали би донирале матерјал, знаејќи дека некој(а) жена/пар ќе го читаат вашето ”no name” CV и можеби ќе бидете татко на некое детенце кое еден ден кој да знае ќе се сретне со вас(службено, приватно у аутобус) а нема да имате појма дека сте род.
Женски, дали би се согласиле вашиот партнер дечко/маж/вонбрачен каков и да е да донира од ”светата материја” покрај вас здрава права и орна за разможување.

ЗНАЧИ МАШКИ ОДГОВАРАЈТЕ НА ПРВИТЕ ДВА ОДГОВОРИ А ДЕВОЈКИТЕ НА ВТОРИТЕ ДВА ОДГОВОРИ.

Јас би се согласила. Мислам дека тоа е како еден вид крводарителство. Хуман гест со кој им се помага на оние кои неможат да го сторат тоа по природен пат.
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
НЕМА ШАНСА! ЕЈЈЈЈјјјјјјјјјјјјјј да ми шета некое дете по светот а да не знам дека е мое и за што сето тоа поубаво ќе го ТУ**М на камен одколку во епрувета и поосле да експериментрираат со моите гени!НЕМА ШАНСА! - мислењето е ИНДИВИДУАЛНО!
А информиран сум дека има во Бугарија и Србија мислам и цената e 20 eura првиот пат и дека треба да немате мастурбирано најмалце 14 дена (нема шанса) и секоја друга донација цената се зголемува за 10 eura! Сепак јас ќе си останам на моето мислење
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.376
Би донирал, ама не со мислата која е наведена.
„Нек се шири мојта лоза” бе...

Донирам и крв. Нема ништо лошо да се донира нешто што се обновува, доколку им е навистина потребно на другите. Себично е да не се донира.
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
WTF?!

Acid напиша:
Би донирал, ама не со мислата која е наведена.
„Нек се шири мојта лоза” бе...

Донирам и крв. Нема ништо лошо да се донира нешто што се обновува, доколку им е навистина потребно на другите. Себично е да не се донира.
Сите сме хумани до одредена мера а оваа не е таа оваа ја надминува мојата... едноставно несакам да сум инволвиран во ваква работа! А за крв имам донирано, дури тоа е и здраво за донаторот!
А ова се некако немие сватливо... замисли кога детето ќе порасне и ќе сака да дознае кој му е "вистинскиот" татко - донаторот, замислете.... УПОТРЕБЕТЕ ЈА ВАШАТА ИМАГИНАЦИЈА!
 

Daniela

Мијаааууу....гррр...
Член од
14 јули 2005
Мислења
302
Поени од реакции
3
Komentarite pokraj ponudenite opcii za glasanje zemete gi kako dodatoci a ne kako stav. Znaci site glasame za DA ili NE, a drugoto ke go dademe kako komentar vo post, neli.
:)




Немој да се правиш сега многу хуман... сите сме хумани до одредена мера а оваа не е таа оваа ја надминува мојата... едноставно несакам да сум инволвиран во ваква работа! А за крв имам донирано, дури тоа е и здраво за донаторот!
Ej virtual a ne li mislis deka ako nekoj saka da experimentira toa moze da go pravi i so tvojata humano i dobrovolno donirana krv. DNA islicno.
Plus toa ako doniras krv koja potoa mu se dava na nekoj/a nepoznata licnost ne li e toa gradenje na eden vid vrska megu tebe i nego. Ili sto e porazlicno doniranjeto bubreg od doniranjeto sperma.?
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
апсурд

Daniela напиша:
Komentarite pokraj ponudenite opcii za glasanje zemete gi kako dodatoci a ne kako stav. Znaci site glasame za DA ili NE, a drugoto ke go dademe kako komentar vo post, neli.
:)





Ej virtual a ne li mislis deka ako nekoj saka da experimentira toa moze da go pravi i so tvojata humano i dobrovolno donirana krv. DNA islicno.
Plus toa ako doniras krv koja potoa mu se dava na nekoj/a nepoznata licnost ne li e toa gradenje na eden vid vrska megu tebe i nego. Ili sto e porazlicno doniranjeto bubreg od doniranjeto sperma.?
ХМммммммм се извинувам.... Мислам дека реплицираме за ГЕНИ!!!
А кога сме кај крв, немам јас никаква врска јас како донатор и тој како незнам како да го наречам еве USER!

BTW I qoute:
Сите сме хумани до одредена мера а оваа не е таа оваа ја надминува мојата... едноставно несакам да сум инволвиран во ваква работа! А за крв имам донирано, дури тоа е и здраво за донаторот!
А ова се некако немие сватливо... замисли кога детето ќе порасне и ќе сака да дознае кој му е "вистинскиот" татко - донаторот, замислете.... УПОТРЕБЕТЕ ЈА ВАШАТА ИМАГИНАЦИЈА!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.376
VIRTUAL напиша:
Немој да се правиш сега многу хуман... сите сме хумани до одредена мера а оваа не е таа оваа ја надминува мојата... едноставно несакам да сум инволвиран во ваква работа! А за крв имам донирано, дури тоа е и здраво за донаторот!
А ова се некако немие сватливо... замисли кога детето ќе порасне и ќе сака да дознае кој му е "вистинскиот" татко - донаторот, замислете.... УПОТРЕБЕТЕ ЈА ВАШАТА ИМАГИНАЦИЈА!
Од кога ти стана јас?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Нема шанси да донирам. Па уште за 20 евра?????? А после да ти шетаат деца по светов а ти да не ги знаеш. Ни за 200 евра не би донирал. :nenene: :nenene: :nenene:
Како и да е Виртуал веќе го кажа отприлика тоа што и јас го мислам, па нема потреба да коментирам понатака.
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
sorry

Acid напиша:
Од кога ти стана јас?
СО извинение ACID-e само сум малце заморен ете го повлекувам мислењето за тебе во врска со постот!
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
20 евра? од ова може да се вади живеачка :)) би дал, ама добро би било и да кажат после кај која ке отиде :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom