Дали би донирале јајце клетки или сперма?

Дали би донирале јајце клетка или сперма за 5000$???

  • Да

    Гласови: 166 68,3%
  • Не

    Гласови: 77 31,7%

  • Вкупно гласачи
    243
F

FrAnKEnsTEiN

Гостин
Дивајн напиша:
Е сега, секое задоволство се плаќа, па би го платила со тоа што ќе ми е тешко дека детето не е со мене, додека не сватам дека одлично се грижат за него и неговите родители.
Ама не секогаш се грижат добро за детето!Иако бараат деца пак има родители кои после тоа не се однесуваат добро кон детето!Затоа немој да бидеш убедена дека ќе дознаеш дека се грижат добро за него!
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
FrAnKEnsTEiN напиша:
Ама не секогаш се грижат добро за детето!Иако бараат деца пак има родители кои после тоа не се однесуваат добро кон детето!Затоа немој да бидеш убедена дека ќе дознаеш дека се грижат добро за него!
Па затоа не би го направила тоа за секого или само за пари, капиш?:wink:
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Ме интересира, како прво, што бара оваа тема во „Љубов и секс“?

Како второ, не можам сосема да ја разберам загриженоста на голем дела од дискутантите за судбината на „даруваното„ дете. Да се потсетиме дека паровите кои се решаваат на овој чекор, пред се’ ја имаат дефинирано желбата и вољата да се посветат на родителство. Да не спомнам дека поминуваат низ сито и решето од испитувања на подобноста (социјална, физичка, психичка, финасиска, ју нејм ит) да ја вршат таа функција. Голгота, од која „природните“ родители се лишени. Тие се по дифолт - подобни, со самото тоа што им се јајниците проодни, сперматозоидите на број и либидото на висина на задачата.

И конечно - да одговорам на темата. Да, би донирала јајце клетка. Зборувам НЕ за трговија, туку за решавање на животен проблем на два човека.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ма од кај знаеш, ја не би дал и да имам, не за друго, некоја бездетна смарачица да роди од пуста желба, ама како идеја, а не од љубов кон самата рожба.
А сперма донирав еднаш во САД, плаќаат бе мамата.
Кујзнае колку Гарфилдчиња шетаат, хехехехе.
И пак би дал. Нека личат сите на мене.
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
186
Поени од реакции
1
Bi dala zosto da ne?Ke mu pomognam na lugeto sto ne mozat da si imaat deca.No se razbira ne sakam da znam kaj koj ke odat.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ај дај навак едно дватриесе, хехехе.
Што е битно дали даваш или не, важно е да се помагаме.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Bi donirala i bez pari,dovolno mi e samo da znam deka doniram na pravi luge koi ke stanat dobri roditeli.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Не само што би донирал сперма него и органи би донирал во случај на смрт.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Macedalien напиша:
Не само што би донирал сперма него и органи би донирал во случај на смрт.
Потполно истото мислење го имам на темава
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
Garfield напиша:
Штранга ма, а ако со тоа помогнеш на некој бездетен пар???
na niv ke im pomognam a sebesi ke si odmognam :( rekov vekem ne mozam toa psihicki bi me ubilo
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Би донирал...чисто да помогнам, зашо да не, а да барам пари, не. Ќе ја цитирам Бисера

pearl напиша:
Ах да, и уште нешто. Не можам да разберам како некој може да продаде, земе пари, направи трансакција, за нешто толку возвижено, нешто од што живот се раѓа. Како на пазар да сме.... колку даваш за кикирикиве? Грозно!
 
S

Sith_Lord

Гостин
Дефинитивно би донирал сперма. Што повеќе Ситчиња тоа боље за светот. :devil3: Тугедр, уи шел рул д гелкси. :twisted:

Sith
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Sith_Lord напиша:
Дефинитивно би донирал сперма. Што повеќе Ситчиња тоа боље за светот. :devil3: Тугедр, уи шел рул д гелкси. :twisted:

Sith
Плус, признај дека самата идеа на донирање сперма ти е еееееееептен kinky. Say it, you know you want to :devil3:
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Да би донирал...и не би ме јадела јанѕа дека таму некаде шета мали буковец...па што...На мене и жена ми ни дал господ дете (и уште сакаме да праиме, здравје боже), па нека и други парови кои им е ускратено задоволството од било кои причини да имаат свои пород, нека се радуваат, како на своја рожба.
А вие што се плашевте да не дознаете во која фамилија е дониран вашиот"производ", не се секирајте...и да сакате не можете да дознаете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom