Дали би војувале за нашата земја ?

Би отишле ли во војна за нашата земја ?

  • Да

    Гласови: 57 19,4%
  • Не

    Гласови: 172 58,5%
  • Само во одредени услови

    Гласови: 65 22,1%

  • Вкупно гласачи
    294

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Никој од вас нема да биде таков кога би дошол на власт.
Како мали деца сте.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Додека не проверам, не знам. А бидејќи не можам да дојдам на нивно место, не можам да проверам.
Значи јас нема да крадам.
Не треси зелени, не за џабе што вели писателот Ристо Крле, парите се отепувачка , впрочем цел свет и војни во блискиот исток се сè сведува за парите преку било какви ресурси па и политички, историски, автохтоности и се друго


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Не треси зелени, не за џабе што вели писателот Ристо Крле, парите се отепувачка , впрочем цел свет и војни во блискиот исток се сè сведува за парите преку било какви ресурси па и политички, историски, автохтоности и се друго
Ако мислиш дека подобро ме познаваш отколку што самиот се познавам, нека биде така. Немам намера да објаснувам каков сум.

По твое излегува дека нема чесни луѓе. На сите им зинал газот за пари. Не ќе е баш така. Има доста чесни, ама тие секогаш се на маргините. Ако сакаш да бидеш на било која функција (не мора да е тоа во државниот врв) мора да лажеш, да се умилкуваш, да подмитуваш. Ова автоматски повлекува крадење, инаку од каде да се плати ручек, вечера (за почеток), па суви евра во нечиј џеб. На тој начин се напредува (нажалост) во кариерата. Чесниот останува на почетното скалило, не може да дотурка ни до обичен шеф, камо ли до директор. А како што гледаме нашите политичари се директори, приватни бизнисмени, разни крадци и арамии.
Мислам дека е доволно.
.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ако мислиш дека подобро ме познаваш отколку што самиот се познавам, нека биде така. Немам намера да објаснувам каков сум.

По твое излегува дека нема чесни луѓе. На сите им зинал газот за пари. Не ќе е баш така. Има доста чесни, ама тие секогаш се на маргините. Ако сакаш да бидеш на било која функција (не мора да е тоа во државниот врв) мора да лажеш, да се умилкуваш, да подмитуваш. Ова автоматски повлекува крадење, инаку од каде да се плати ручек, вечера (за почеток), па суви евра во нечиј џеб. На тој начин се напредува (нажалост) во кариерата. Чесниот останува на почетното скалило, не може да дотурка ни до обичен шеф, камо ли до директор. А како што гледаме нашите политичари се директори, приватни бизнисмени, разни крадци и арамии.
Мислам дека е доволно.
.
Е тука е проблемот за кого треба да гласаме , да гласаме тие што е почесто пред ТВ пресови или тие од маргините


Sent from my iPad using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Е тука е проблемот за кого треба да гласаме , да гласаме тие што е почесто пред ТВ пресови или тие од маргините
Ако одлучиме да гласаме, сакале или не, ќе гласаме за оние од ТВ пресови. Овие од маргините и понатаму остануваат на маргините. Нив никој не ги постава на листата.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ако одлучиме да гласаме, сакале или не, ќе гласаме за оние од ТВ пресови. Овие од маргините и понатаму остануваат на маргините. Нив никој не ги постава на листата.
Точно така, затоа не дај боже да има војна овде во МК први мети ќе ми биде овие од пресови поради предавства и штета на Македонија и глумење патриотизам и замајување


Sent from my iPad using Tapatalk
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
Искрено не сум некој патриот ама би одел во војна за нашата земја оти после како ќе ги опулам во очи на оној свет сите оние што го дале животот за ова парче земја ко Гоце,Питу, Јане,Јордан,Карпош....
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Јас би војувал за нашата земја, па дури и за без пари (за идеали) ама условот е:

Во првите борбени линии да бидат:

1. Бранко Црвенковски со син му Љупчо

2. Љубчо Георгиевски со син му Лав

3. Бучко со четирите синови,

4. Шеќеринска со синот нејзин

5. Грујо со децата негови

6. Оној од Муртино и Зорица со децата негови

7. Стево Пендаровски со син му

8. И комплет сите министри, (заменици министри, заменик претседател, заменик премиер) сите 120 пратеници, сите градоначалници и замениците судиите и јавните обвинители...

Зошто јас да се борам да си добивам прострелни рани, или млад да си го загубам животот, да си ги оставам децата сираци а некој од овие личности да си се сонча во Халкидики, Калитеја, Закинтос, Лефкада, Полихроно, или во вилата на Водно како што беше случај во 2001 година...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Јас би војувал за нашата земја, па дури и за без пари (за идеали) ама условот е:

Во првите борбени линии да бидат:

1. Бранко Црвенковски со син му Љупчо

2. Љубчо Георгиевски со син му Лав

3. Бучко со четирите синови,

4. Шеќеринска со синот нејзин

5. Грујо со децата негови

6. Оној од Муртино и Зорица со децата негови

7. Стево Пендаровски со син му

8. И комплет сите министри, (заменици министри, заменик претседател, заменик премиер) сите 120 пратеници, сите градоначалници и замениците судиите и јавните обвинители...

Зошто јас да се борам да си добивам прострелни рани, или млад да си го загубам животот, да си ги оставам децата сираци а некој од овие личности да си се сонча во Халкидики, Калитеја, Закинтос, Лефкада, Полихроно, или во вилата на Водно како што беше случај во 2001 година...
Сепак не се реши на ваков начин , туку најубаво , ако за не дај боже во случај да избие војна најпрвин сите овие шо наброја освен исклучоци ќе ги испотепам со куршуми па после на раат ќе ги напаѓам непријателите со без кодошење


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Сепак не се реши на ваков начин , туку најубаво , ако за не дај боже во случај да избие војна најпрвин сите овие шо наброја освен исклучоци ќе ги испотепам со куршуми па после на раат ќе ги напаѓам непријателите со без кодошење


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Имавме таква шанса ама ја испуштивме.

Сите што влегоа на 27 април 2017 не требаше само на едни да се фокусираат, туку требаше тој ден сите до еден да се погубат...

И потоа власта да беше во рацете на обичниот граѓанин...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Имавме таква шанса ама ја испуштивме.

Сите што влегоа на 27 април 2017 не требаше само на едни да се фокусираат, туку требаше тој ден сите до еден да се погубат...

И потоа власта да беше во рацете на обичниот граѓанин...
Да ама , тука темава се зборува за ,дали би војувале за Македонија во случај ако има војна ,а во 27 април тоа е друго и би оправдало за западот да интерверира и би станало полошо од сдс хунта


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Да ама , тука темава се зборува за ,дали би војувале за Македонија во случај ако има војна ,а во 27 април тоа е друго и би оправдало за западот да интерверира и би станало полошо од сдс хунта


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Чекај сега една работа не можам да те разберам, против кого би интервенирал Западот ако уште повеќе ескалираше ситуацијата на 27 април???
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Чекај сега една работа не можам да те разберам, против кого би интервенирал Западот ако уште повеќе ескалираше ситуацијата на 27 април???
Ситуацијата 27 беше интервенција на западот. Јадеа гомна Јасен... Хорхе како ќе прогласел воена состојба и тн. за да изгледа настанот автентично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom