Дали Македонците од дијаспората треба да имаат право на глас?

Дали Македонците од дијаспората треба да имаат право на глас?

  • Да

    Гласови: 100 36,0%
  • Не

    Гласови: 178 64,0%

  • Вкупно гласачи
    278

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.319
Поени од реакции
21.776
знам дека беше пропаганда и тогаш знаев али алчен народ, мислеше ем социјалистичките погодности ќе ги задржи ем капиталистичкте богатства ќе ги добие, и ко се свести ни едно ни друго не му остана.

Опљачкани сме, парите шо ги имавме како народ сега се во раце на неколку бизнисмени и компании а ние се радуваме на ронките кои паѓаат од нивни преполни трпези.
Дијаспората која е замината одамна не може да ја сфати ситуацијата овде, тие шо заминаа скоро знат добро зошто заминаа, али за да гласаш кој треба да води народ во земја каде не живееш не е добро. Не дека се одзема право на глас на тие преку океани или граници, се наштетува на народ кој остана овде во реалноста.
Јас имам многу приатели, европа, аустралија америка канада.... праќаат пари по свои роднини, али таму дали туѓина дали носталгија, ги тера на нереални очекувања и размислувања, прикаски од тип “Ќе го ревидираме букурешкиот договор, ќе крениме лав со сонце на плоштад, ќе возобновиме фаланга...“ и слични романтични патриотски сништа кои не ни ги полнат фрижидерите и не ни гиплаќаат сметките оввде нам шо останавме,
Немаат реален увид на ситуацијата тука, не можат да ја осетат пред ТВ или монитор.
Предрасуди и паушализирања. Има разни луѓе во дијаспората, некој се од тип што опишуваш ама тие ги имаш и во Македонија. Значи за Букурешкиот договор дека по 100 години ќе се ревидира повеќе ми имаат кажувано во Македонија него во дијаспората. Исто така за информираноста. Некоја баба во Мариовско која фаќа само прва дали е подобро информирана од некој во АУ кој нецензурирано може да чита и опозициони портали?

Пропаганда е дека дијаспората по дифолт е наклонета на ДПМНЕ. Ама една работа е факт: ВМРО-ДПМНЕ повеќе прави или подобро глуми дека дијаспората има некоје значење а СДСМ ги третира како да не се дел од нацијата. Затоа и резултатите во дијаспората се такви како што се а и СДСМ носи товар од комунистичката партија која верувам на старите иселеници во АУ им е трн во око. За све има објаснувања само не ве интересираат.

Дијаспората има интерес на стабилна и просперитетна Македонија во која Македонците можат слободно и нормално да живеат.[DOUBLEPOST=1467539306][/DOUBLEPOST]
Сакаш да кажеш дека Македонец заебал Македонец??
Ништо чудно, нели.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Реално , во ваква држава ништо не мења ни гласот на тој што живее и работи овде а не па на некој кој се иселил пред 10-15 години .
Може комотно и Бантустанци да гласаат резултатот ќе е исти .
Затоа не се замарајте по прашањето , јас сум за да може да гласа секој , кој може да каже една реченица чисто на македонски :D !
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
327
Поени од реакции
315
ги тера на нереални очекувања и размислувања, прикаски од тип “Ќе го ревидираме букурешкиот договор, ќе крениме лав со сонце на плоштад, ќе возобновиме фаланга...“ и слични романтични патриотски сништа кои не ни ги полнат фрижидерите и не ни гиплаќаат сметките оввде нам шо останавме,
Немаат реален увид на ситуацијата тука, не можат да ја осетат пред ТВ или монитор.
Mislam krajno vreme e tabu-ata vo vrska so toa da padnat.
Jas neznam dali nekoj koj so parahodot zaminal pred XY godini, vo stilot koga Goceta mu pojde na Tito znameto da mu go bara itn., pa nekoj na domashna scena pravi parodija od seto toa. Denes svetot e tolku globaliziran: internet, satelitska TV i sl.,sekoj mozhe da prati i razmisluva racionalno (ako mozhi i saka).

I mnogu povazhno e deka na neutralen (vo civiliziran i razvien) teren mozhesh mnogu pokvalitetni odluki da donesesh, nego vo edno zamateno i krajno degradirano opshtestvo kako shto e mak. denes.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Mislam krajno vreme e tabu-ata vo vrska so toa da padnat.
Jas neznam dali nekoj koj so parahodot zaminal pred XY godini, vo stilot koga Goceta mu pojde na Tito znameto da mu go bara itn., pa nekoj na domashna scena pravi parodija od seto toa. Denes svetot e tolku globaliziran: internet, satelitska TV i sl.,sekoj mozhe da prati i razmisluva racionalno (ako mozhi i saka).

I mnogu povazhno e deka na neutralen (vo civiliziran i razvien) teren mozhesh mnogu pokvalitetni odluki da donesesh, nego vo edno zamateno i krajno degradirano opshtestvo kako shto e mak. denes.
Да , ако се работи за бизнис одлуки и во средината во која се наоѓаш , не и за Македонија. Не може бе другарче ти во Устрелија или Канада да знаеш кај го чеша тој од Македонија . Не шеташ ти по барокни улици , ебаго . Не ти ја намалуваат тебе струјата за 0,25% не те тужат тебе за 3 евра радиодифузна такса .......
Имаш ти семејство во Македонија ? Им носиш одлуки , што како да прават ? Може , само у случај кога ќе пратиш 5000 долари да им кажеш како да ги потрошат и прашање е колку ќе те испоштуваат во тоа !
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
327
Поени од реакции
315
Да , ако се работи за бизнис одлуки и во средината во која се наоѓаш , не и за Македонија. Не може бе другарче ти во Устрелија или Канада да знаеш кај го чеша тој од Македонија . Не шеташ ти по барокни улици , ебаго . Не ти ја намалуваат тебе струјата за 0,25% не те тужат тебе за 3 евра радиодифузна такса .......
Имаш ти семејство во Македонија ? Им носиш одлуки , што како да прават ? Може , само у случај кога ќе пратиш 5000 долари да им кажеш како да ги потрошат и прашање е колку ќе те испоштуваат во тоа !
Mislam deka izleguvate od kontekst vo vrska so glasanjeto ili podobro recheno so rezultatite od toa glasanje.
Za informiranosta, jas od tuka znam ili mozham da znam sé, shto e kako vo MK, ako toa me interesira, normalno i toa na dnevna baza.

Problemot tuka ne e kaj glasachite tuku kaj onie koi se glasani, t.e. kaj politichkite partii. MK nema dovolno kritichna masa za bilo shto, pa i za kvalitetni (so moral i etika) politichari, pa koga kje sednat vo vlasta nabrzo se zaboravaat i go izigruvaat sopstveniot narod i seto toa na vnatreshna osnova, vnatre vo MK, znachi glavniot problem e tamu kaj Vas, toa shto se plashite od nadvoreshnite glasovi nema nikakvo racionalno objasnuvanje, osven nekoi lichni frustracii za koi nie (dijasporata) ne sme odgovorni.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Mislam deka izleguvate od kontekst vo vrska so glasanjeto ili podobro recheno so rezultatite od toa glasanje.
Za informiranosta, jas od tuka znam ili mozham da znam sé, shto e kako vo MK, ako toa me interesira, normalno i toa na dnevna baza.

Problemot tuka ne e kaj glasachite tuku kaj onie koi se glasani, t.e. kaj politichkite partii. MK nema dovolno kritichna masa za bilo shto, pa i za kvalitetni (so moral i etika) politichari, pa koga kje sednat vo vlasta nabrzo se zaboravaat i go izigruvaat sopstveniot narod i seto toa na vnatreshna osnova, vnatre vo MK, znachi glavniot problem e tamu kaj Vas, toa shto se plashite od nadvoreshnite glasovi nema nikakvo racionalno objasnuvanje, osven nekoi lichni frustracii za koi nie (dijasporata) ne sme odgovorni.
Се гледа дека се читаш само себеси и одговорите на твоите постови !
Два реда погоре го опишав тоа што ти сега го пишуваш. Нема значење гласањето ако толку мислите дека е тоа важно бујрум , може домашните и да не гласаат ете гласајте само Вие . На Вас видиците ви се поотворени , шетани сте , сте виделе свет .
На крајот , владата нека биде составена само од иселеници.
Сакаш уште сега да ти кажам како ќе биде ? Исти миленко .... ако не и побетер !
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.319
Поени од реакции
21.776
Се гледа дека се читаш само себеси и одговорите на твоите постови !
Два реда погоре го опишав тоа што ти сега го пишуваш. Нема значење гласањето ако толку мислите дека е тоа важно бујрум , може домашните и да не гласаат ете гласајте само Вие . На Вас видиците ви се поотворени , шетани сте , сте виделе свет .
На крајот , владата нека биде составена само од иселеници.
Сакаш уште сега да ти кажам како ќе биде ? Исти миленко .... ако не и побетер !
Не е проблемот дали ќе има влијание или не. Моментално аргументот право/правдина се користи во државата за протестите што е сосема легитимно. Исто така правилно и праведно е дијаспората да има право на глас иако, како што покажав, гласовите ќе имаат помала тежина од тие што се дадени во Македонија. Ама нека биде тоа добра гест за да не одлучуваме за судбината на Македонците во Македонија.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
327
Поени од реакции
315
Се гледа дека се читаш само себеси и одговорите на твоите постови !
Два реда погоре го опишав тоа што ти сега го пишуваш. Нема значење гласањето ако толку мислите дека е тоа важно бујрум , може домашните и да не гласаат ете гласајте само Вие . На Вас видиците ви се поотворени , шетани сте , сте виделе свет .
На крајот , владата нека биде составена само од иселеници.
Сакаш уште сега да ти кажам како ќе биде ? Исти миленко .... ако не и побетер !
....ne se frustriraj nepotrebno. Eve za nekolku meseci kje ima izbori (verovatno) i slobodno odi glasaj, jas nema da glasam, so sigurnost ti kazhuvam i ne pamtam koga sum glasal posleden pat. Sum nemal za kogo da glasam, toa e prichinata. I denes gledam deka sum bil vo pravo, nikoj ne zasluvuva glas - aktuelnava politicka ponuda. Tuka zboruvam za ustavno zagarantirani prava, so diskusijava ja vrakjate zemjata vo feudalizam.
Toa e problemot na MK, politicharite, ne glasachite. Vas tamu Ve manipuliraat, kje vrabotat nekoj da dreme vo administracija (za 200,-€) i za vozvrat glasate do 3-to koleno za tie shto ne zasluzhuvaat. Mene ovde nikoj nemozhe da me manipulira.

Ti posakuvam srekjno glasanje na narednite izbori. Jas lichno ne veruvam deka ima politicka sila koja kje ti donese posvetla idnina.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Не е проблемот дали ќе има влијание или не. Моментално аргументот право/правдина се користи во државата за протестите што е сосема легитимно. Исто така правилно и праведно е дијаспората да има право на глас иако, како што покажав, гласовите ќе имаат помала тежина од тие што се дадени во Македонија. Ама нека биде тоа добра гест за да не одлучуваме за судбината на Македонците во Македонија.
Пријателе , поимот право/правдина , кај нас , веќе одамна го има изгубено своето првобитно значење . Тој сега се употребува кога некој сака да ја протурка својата позиција , без оглед колку таа има вистинска релација со правото и правдината. Зад параванот на правдината се тркалаат тешки криминали и тортура врз сопствениот народ . Во тој контекст и овие шарени или какви и да се протести .
Од друга страна јас не би ја ограничил само на симболична улогата на дијаспората , доколку тоа носи некакви суштествени разлики од денешното битисување . Тука проблемот е троа покрупен и не зависи само од Вас иселениците од Република Македонија . На македонците како народ најпрво им е потребно национално будење , помирување , изградба на национална стратегија а потоа може слободно да се дискутира за формата и начинот на избирање на народните представници.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Мислиш тие шо позајмуваат пари се глупи?
тие подобро од владата знат како и колку можеме да вратиме и колку сме задолжени и шо вредно имаме шо может да ни земат или условуваат ако не ги вратиме.
Мислиш ќе му даваат вечно на земја која е презадолжена има слабо производство, зависи од увоз, нема нафта нема пристаништа нема енергетика, има огромна администрација национална и политичка нестабилност и спорови и недоразбирања со сите соседи.
Мислиш не гледаат тие и не анализираат ма биле руси или американци или германци или евреи или кинези... шо правиме и како ги трошиме парите?
Зато ни даваат на лајченце пари ко шуруп шо се дава на болен, зато нема големи инвеститори, затоа земјата не ја посетуваат претседатели или премиери на сериозни земји туку ни праќаат подкомесари кои уште не почнаа ни да се бричат редовно, затоа идат овде сумњиви типови и мафијаши од типот на субрата рој,
Тоа се знаците кои вие дечиња не ги разбирате.
Летко далеку од тоа дека се глупи. Не збориме ние за тоа, не ја врти темата, за тоа се слагаме. Ти рече дека сме блиску до грчко сценарио јас тоа те прашав, колку време и даваш на државата пред да дојде до нешто такво. Намалување на плати за 40-60 посто, исплата секој втор месец... Тоа збореше ти. Јас не викам дека не сме на пат до нешто такво ама не мислам дека сме на ивица ко што ти викаш, мислам дека политичариве сеуште имаат време и ќе си играат уште долго. Јасно ти е како работи финансискиот систем како стануваш поризичен така и каматите ќе растат. Ние уште се задолжуваме со минимални камати... Има уште прстени да се стигне пеколот за кој збориш.[DOUBLEPOST=1467551514][/DOUBLEPOST]
Да , ако се работи за бизнис одлуки и во средината во која се наоѓаш , не и за Македонија. Не може бе другарче ти во Устрелија или Канада да знаеш кај го чеша тој од Македонија . Не шеташ ти по барокни улици , ебаго . Не ти ја намалуваат тебе струјата за 0,25% не те тужат тебе за 3 евра радиодифузна такса .......
Имаш ти семејство во Македонија ? Им носиш одлуки , што како да прават ? Може , само у случај кога ќе пратиш 5000 долари да им кажеш како да ги потрошат и прашање е колку ќе те испоштуваат во тоа !

А кој одлуки се донесени од АУ или Канада? Тие пратеници требаат за да има подобра поврзаност со дијаспората која колку и да ја пљукате ви е единствен излез зашто како што и сами знаете ниту имате некое богатство/ресурси ниту МКД е привлечна дестанација во било каква смисла. Тоа што не знаете да најдете решение и да привлечете повеќе инвестиции од оние со кој треба да сте најблиски е пред се ваш проблем. Место да градите мостови вие ги рушите ама тоа е...
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Летко далеку од тоа дека се глупи. Не збориме ние за тоа, не ја врти темата, за тоа се слагаме. Ти рече дека сме блиску до грчко сценарио јас тоа те прашав, колку време и даваш на државата пред да дојде до нешто такво. Намалување на плати за 40-60 посто, исплата секој втор месец... Тоа збореше ти. Јас не викам дека не сме на пат до нешто такво ама не мислам дека сме на ивица ко што ти викаш, мислам дека политичариве сеуште имаат време и ќе си играат уште долго. Јасно ти е како работи финансискиот систем како стануваш поризичен така и каматите ќе растат. Ние уште се задолжуваме со минимални камати... Има уште прстени да се стигне пеколот за кој збориш.
Никој не знае да ти каже колку сме задолжени.
Тоа е прв сериозен симптом. Се се кажува во проценти на БДП кое е така нејасно исто ко да кажат ами чупето има од 15 до 35 години
Се увезуваме, значи плаќаме за странска струја, нафта, возила, машини, алати, компјутери, земјоделски производи, бела техника....увезуваме повеќе од шо извезуваме
тоа е втор симтом
Населението е составено од
30% сиромашни
25% невработени
а од вработените имаме 12% чија плата може да ги задоволи основните месечни потреби
значи како општество сме сиромашни
Према светска банка во последните 10 години иселени се над 600.000 македонци
уше еден сериозен симтом

али еве да не биде тоа толку мрачно, кажи ми ти од стручен и економски аспект како Македонија ги враќа задолжените пари со се камати?
ако немаме производство немаме енергетика немаме нафта немаме пристаништа,... од каде тоа ни течат пари за да враќаме повеќе од шо се задолживме?

Просто, на Македонија и треба 200 милиони евра, кои ги нема, значи недостигаат не можат да ги створат па мора да ги земат од надвор. Е сега објасни ми како ќе ги вратат тие 200 милиони евра плус камата, а на прва место сме не можеле да ги имаме самите.
и тоа се случува секој месец. Задолжувањата значат дека нема пари нема приходи фалат средства, нашите потреби се над нашите можности.
Поволна камата не значи дека нема камата, има и само се калеми една на друга, кредити од дома кредит од странство сите со поволни камати а никој не кажал отворено колку е вкупниот долг во евра или долари.

Јас ќе разберев да таа милијарда долари шо ги испозајмивме со “ниски“ камати, ги вложевме во електрани, земјоделије, патишта па ќе чекаш приходи ние ги вложивме во хонорари на вајари во стиропор и во лажен мермер и канделабри.
А туризмот ни е послеба од оној во 1986 (ако се надеваа дека фалсификованиот барок ќе привлече реки туристи кои ќе оставаат огромни пари тука)

Блиску сме, многу блиску до грчко сценарио, имаме администрација чиј број е тајна, имаме долг чиј износ е тајна, имаме трошоци кои се тајни... личиме на мафија а не на држава
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Летко далеку од тоа дека се глупи. Не збориме ние за тоа, не ја врти темата, за тоа се слагаме. Ти рече дека сме блиску до грчко сценарио јас тоа те прашав, колку време и даваш на државата пред да дојде до нешто такво. Намалување на плати за 40-60 посто, исплата секој втор месец... Тоа збореше ти. Јас не викам дека не сме на пат до нешто такво ама не мислам дека сме на ивица ко што ти викаш, мислам дека политичариве сеуште имаат време и ќе си играат уште долго. Јасно ти е како работи финансискиот систем како стануваш поризичен така и каматите ќе растат. Ние уште се задолжуваме со минимални камати... Има уште прстени да се стигне пеколот за кој збориш.[DOUBLEPOST=1467551514][/DOUBLEPOST]


А кој одлуки се донесени од АУ или Канада? Тие пратеници требаат за да има подобра поврзаност со дијаспората која колку и да ја пљукате ви е единствен излез зашто како што и сами знаете ниту имате некое богатство/ресурси ниту МКД е привлечна дестанација во било каква смисла. Тоа што не знаете да најдете решение и да привлечете повеќе инвестиции од оние со кој треба да сте најблиски е пред се ваш проблем. Место да градите мостови вие ги рушите ама тоа е...
Види види како жонглираш , собираш неколку пасуси кои ти одговараат за намерата што ја имаш и напред .
Сетики од тебе очекував пофер игра.
Нејсе , ти сега баш кажа дека дијаспората треба да се вклучи во донесувањето на одлуките ( во парламентот) а доколку ништо не излезе од тоа , вие сте ни скар т.е. не одговарате за последиците . И јас би сакал таква позиција да имам ама го немам тој луксуз .
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Види види како жонглираш , собираш неколку пасуси кои ти одговараат за намерата што ја имаш и напред .
Сетики од тебе очекував пофер игра.
Нејсе , ти сега баш кажа дека дијаспората треба да се вклучи во донесувањето на одлуките ( во парламентот) а доколку ништо не излезе од тоа , вие сте ни скар т.е. не одговарате за последиците . И јас би сакал таква позиција да имам ама го немам тој луксуз .
Јас те прашав кој одлуки се донесени од странство, што точно е направено по предлог на некој од дијаспората, дај ми некој конкретен пример. Јас сум за тоа да им се забрани и на вмро и на сдсм да било која партија од МКД воопшто да можат да функционираат во дијаспората. Јас би сакал да видам вистински преставници на дијаспората а не марионети како до сега. За жал тоа сега за сега не се случува па мора да избираме од она што вие ни го сервирате. Имаше предлог на времето целосните трошоци за избори во дијаспората, вклучувајќи и плати на пратениците да се помируваат од дијаспората ама и тоа не ви одговараше...[DOUBLEPOST=1467553668][/DOUBLEPOST]
Никој не знае да ти каже колку сме задолжени.
Тоа е прв сериозен симптом. Се се кажува во проценти на БДП кое е така нејасно исто ко да кажат ами чупето има од 15 до 35 години
Се увезуваме, значи плаќаме за странска струја, нафта, возила, машини, алати, компјутери, земјоделски производи, бела техника....увезуваме повеќе од шо извезуваме
тоа е втор симтом
Населението е составено од
30% сиромашни
25% невработени
а од вработените имаме 12% чија плата може да ги задоволи основните месечни потреби
значи како општество сме сиромашни
Према светска банка во последните 10 години иселени се над 600.000 македонци
уше еден сериозен симтом

али еве да не биде тоа толку мрачно, кажи ми ти од стручен и економски аспект како Македонија ги враќа задолжените пари со се камати?
ако немаме производство немаме енергетика немаме нафта немаме пристаништа,... од каде тоа ни течат пари за да враќаме повеќе од шо се задолживме?

Просто, на Македонија и треба 200 милиони евра, кои ги нема, значи недостигаат не можат да ги створат па мора да ги земат од надвор. Е сега објасни ми како ќе ги вратат тие 200 милиони евра плус камата, а на прва место сме не можеле да ги имаме самите.
и тоа се случува секој месец. Задолжувањата значат дека нема пари нема приходи фалат средства, нашите потреби се над нашите можности.
Поволна камата не значи дека нема камата, има и само се калеми една на друга, кредити од дома кредит од странство сите со поволни камати а никој не кажал отворено колку е вкупниот долг во евра или долари.

Јас ќе разберев да таа милијарда долари шо ги испозајмивме со “ниски“ камати, ги вложевме во електрани, земјоделије, патишта па ќе чекаш приходи ние ги вложивме во хонорари на вајари во стиропор и во лажен мермер и канделабри.
А туризмот ни е послеба од оној во 1986 (ако се надеваа дека фалсификованиот барок ќе привлече реки туристи кои ќе оставаат огромни пари тука)

Блиску сме, многу блиску до грчко сценарио, имаме администрација чиј број е тајна, имаме долг чиј износ е тајна, имаме трошоци кои се тајни... личиме на мафија а не на држава

Пак се вртиме во круг, ОК се е тоа јасно. Јас во секој пост реков дека се слагам со тебе дека не е работата на арно. Целта беше временски да се види до кај сме зашто ти алудираше на тоа дека кај и да е не административци, пензионери и сите други ќе почнат одеднаш да се секираат за политичката состојба откако ќе снемало пари. ОК е тоа, ама сеуште има време до тој момент, а тоа добро го знаат тие на власт па може да жонглираат уште малку.

Иначе да, нас ни се случува класично јужно америчко/азиско сценарио од 70тите. Ти доаѓаат ти викаат на ти пари задолжи се, ќутат и те оставаат да спукаш се на глупости па на крај ќе земат што сакаат. Не само нас, вака и го начукаа на цела јужна европа.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Иначе да, нас ни се случува класично јужно америчко/азиско сценарио од 70тите. Ти доаѓаат ти викаат на ти пари задолжи се, ќутат и те оставаат да спукаш се на глупости па на крај ќе земат што сакаат. Не само нас, вака и го начукаа на цела јужна европа.
Баш не интересира шо ќе ни земат??
струја?
телекомуникации??
рафинерија??
пиперките?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Баш не интересира шо ќе ни земат??
струја?
телекомуникации??
рафинерија??
пиперките?

Името, илирида... Ќе не банкротираат па ќе не држат уште долго на 200е просек плата. Си имаат они математика
 

Kajgana Shop

На врв Bottom