Дали Македонците од дијаспората треба да имаат право на глас?

Дали Македонците од дијаспората треба да имаат право на глас?

  • Да

    Гласови: 100 36,0%
  • Не

    Гласови: 178 64,0%

  • Вкупно гласачи
    278

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Името, илирида... Ќе не банкротираат па ќе не држат уште долго на 200е просек плата. Си имаат они математика
хахаха
да и тајните на Алшар каде е заклучен древниот македонски грифон кој е извор на електронот од кој се добива бесплатна бескрајна енергија

(и копитото на Букефал)

инаку просек не е 200 евра, овде власта така и прикажува демек просек на плата али треба да се види просек на приход на семејство, па ко ќе видиш дека скоро 30% се невработени, 30% се сиромашни.. просекот поделен на секое семејство сега ни е испод 150 евра

сериозно мислиш дека се собрале Америка НАТО и ЕУ да не банкротираат нас?!?!!
дека од време на време Меркел и обама прат муабети “А бе до кај сме со македонија, дај забзај ја работата многу се одогвлечи“
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.585
Поени од реакции
11.731
Македонците од дијаспората:

1. Не живеат во Македонија;
2. Не примаат македонска плата;
3. Не плаќаат даноци во Македонија;
4. Не поминуваат низ истите патешествија низ кои поминуваат Македонците во Македонија;

и земајќи ги овие 4 факти во предвид,

Македонците од дијаспората не треба да имаат право на глас во Македонија.

Или еве компромис - секој Македонец од дијаспората нека плати 10.000 евра за да го оствари правото на глас.

Така државата ќе собере:

100.000 евра од само 10 дијаспорци кои ќе го остварат правото на глас;
1.000.000 евра од само 100 дијаспорци кои ќе го остварат правото на глас;
10.000.000 евра од само 1000 дијаспорци кои ќе го остварат правото на глас.

Со причина фатиле џаде од Македонија, или уште бетер, ако воопшто не се родени во Македонија, туку само имаат родител(и) по потекло од Македонија, тогаш со причина не доаѓаат за да живеат во Македонија, па од тука по автоматизам треба да си го гледаат својот двор, а нас да не` остават да си го валкаме и чистиме нашиот двор кога и како ние сакаме.
 
Член од
4 јули 2016
Мислења
36
Поени од реакции
7
На домородциве од Македонија не треба да им се дозволи да гласаат повторно.
Три децении гласаат погрешно и ако им дозволат повторно...кој ке ги слуша послем уште како пцујат, кукаат и вреѓаат поради нивниот избор.:icon_lol:
Мислам да гледаш од страна и да не си во Македонија ке ти изгледа се тоа мороноидно/идиотски по дворовите што се случува таму.:tapp:[DOUBLEPOST=1467612763][/DOUBLEPOST]
хахаха
да и тајните на Алшар каде е заклучен древниот македонски грифон кој е извор на електронот од кој се добива бесплатна бескрајна енергија

(и копитото на Букефал)

инаку просек не е 200 евра, овде власта така и прикажува демек просек на плата али треба да се види просек на приход на семејство, па ко ќе видиш дека скоро 30% се невработени, 30% се сиромашни.. просекот поделен на секое семејство сега ни е испод 150 евра

сериозно мислиш дека се собрале Америка НАТО и ЕУ да не банкротираат нас?!?!!
дека од време на време Меркел и обама прат муабети “А бе до кај сме со македонија, дај забзај ја работата многу се одогвлечи“
Да, да ке ти веруваат биди сигурен, уште кога ке појдат во 10 часот наутро по кафаните кога веке нема место.
А за тоа пријавен и непријавен приход си во право.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Да, да ке ти веруваат биди сигурен, уште кога ке појдат во 10 часот наутро по кафаните кога веке нема место.
А за тоа пријавен и непријавен приход си во право.
Во кафани одат можеби 5-10-% од тие кои го држат целото богатство во свои раце, пример Битола со свои 80.000 жители, би имала 4000-8000 ете просек, 6000 луѓе кои можат да “висат“ по кафани. то ти се 60 кафани по 100 души внатре да висат. Во Битола ќе ги најдеш на широк сокак, истите фаци се, се познаваме, надвор од широк сокак кафулињата чмајат празни.
Во време на СФРЈ пример, не беше така, корзото беше полно во сабота и недела инаку во работен ден ретко кој можеше да чмае пка кафани и кафиќи, на работа си од 7 до 3, навеќер треба да си легнеш кај 10-11 за да станиш во 6 на работа. излегувавме кај 7 се прибиравме кај 10, али други времиња друг систем е тоа.

А не мислев за пријавени или непријавени приходи, имено математиката на власта е да прави просек на исплатени плати. Значи не се тука влезени семејства со социјална помош или семејства каде нема вработени. Тие се исклучени од нив. Така да сега имаме илузија дека просек во Македонија се зема 21.000 оплата и ќе речиш “па и не е лошо“ али во тој посек не се влезени некои 250-300.000 невработени, не се влезени ни околу 30.000 семејства корисници на социјална помош. Ако и врз нив ја поделиме сумата на вкупно исплатена плата, наместо 300 евра че имаме помалце од 150 по глава на жител.
То е вистинската слика на општеството...
 
Член од
4 јули 2016
Мислења
36
Поени од реакции
7
Вистинската слика во општеството е многу полоша од таа шти ти ја презентираше. Работа има затоа што има луге од соседните држави кои што работат постојано во Македонија. Туку проблемот е што со тие дипломи посрани што ги испоземаа во последно време сите тие сакаат или мислат дека треба да ги стават директори или менаџери на сектори. Несватливо е како на своите деца некои од родителите им велат-не иди да му рмбаш за 15000 денари еве седи дома јас ке ти дам пари. Ти со твојата диплома не треба да работиш тоа-
Е тука е сликата многу лоша-осакатена генерацијски.
Тој шо има многу пари бато не троши по кафани и на пиење и частење по цел ден. Така и ги напраил. Туку како и да е во Македонија очигледно фалат повеке кафани и промена на менталитетот.
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2014
Мислења
489
Поени од реакции
300
Македонците од дијаспората:

1. Не живеат во Македонија;
2. Не примаат македонска плата;
3. Не плаќаат даноци во Македонија;
4. Не поминуваат низ истите патешествија низ кои поминуваат Македонците во Македонија;

и земајќи ги овие 4 факти во предвид,

Македонците од дијаспората не треба да имаат право на глас во Македонија.

Или еве компромис - секој Македонец од дијаспората нека плати 10.000 евра за да го оствари правото на глас.

Така државата ќе собере:

100.000 евра од само 10 дијаспорци кои ќе го остварат правото на глас;
1.000.000 евра од само 100 дијаспорци кои ќе го остварат правото на глас;
10.000.000 евра од само 1000 дијаспорци кои ќе го остварат правото на глас.

Со причина фатиле џаде од Македонија, или уште бетер, ако воопшто не се родени во Македонија, туку само имаат родител(и) по потекло од Македонија, тогаш со причина не доаѓаат за да живеат во Македонија, па од тука по автоматизам треба да си го гледаат својот двор, а нас да не` остават да си го валкаме и чистиме нашиот двор кога и како ние сакаме.
Woow. the logic is impressive !!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom